Novi list: 17. 08. 2002.

ZBOG NOVOG KAŠNJENJA PLAĆA U »3. MAJU« SINDIKAT PRIJETI OBUSTAVOM RADA

Lovreković: Plaće do 25. kolovoza ili štrajk

Doista ne vidim na koji bi način plaća mogla biti osigurana, ako Vlada ne reagira i odobri financijsku pomoć »3. maju«, ističe sindikalni povjerenik Lovreković

RIJEKA – Problem nelikvidnosti i dalje potresa Brodogradilište »3. maj«, što se očituje i najavom predstavnika Uprave da trenutno nema financijskih mogućnosti da se isplati plaća za mjesec srpanj do isteka roka koji propisuje kolektivni ugovor, a to je 25. kolovoza. Time najveće riječko brodogradilište ponovo ulazi u probleme s neredovitom isplatom plaća, nakon što je ista situacija barem privremeno prevladana svježim novcem koji je prije mjesec dana uplatilo Ministarstvo financija. Na upit o tome što će se uslijed takve situacije poduzeti, sindikalni povjerenik SMH-a u »3. maju«, Franjo Lovreković ističe kako je jučer održan sastanak predstavnika Sindikata metalaca na kojem se raspravljalo o mogućim opcijama sindikalnog pritiska među kojima nije isključena ni ona najradikalnija, a to je pokretanje štrajka.

– Dobili smo informaciju da bi plaća morala biti isplaćena do kraja mjeseca, sada ćemo javno obavijestiti radnike o tome te ujedno početi pripremu sindikalnih akcija. Mi ćemo shodno Zakonu o radu pričekati do 25. kolovoza, a onda ćemo, ako ne bude isplate, pokrenuti postupak mirenja, koji može trajati pet dana, nakon čega smo spremni pokrenuti štrajk u »3. maju«. Već smo nedavno imali dva puta istu situaciju i Uprava je doslovno u posljednji trenutak našla mogućnost da isplati plaće, čime je izbjegnut štrajk. Međutim, nakon što smo imali svjež priljev sredstava od posljednje primopredaje tankera i motora, sada doista ne vidim na koji bi način plaća mogla biti osigurana, ako Vlada ne reagira i odobri financijsku pomoć »3. maju«, ističe Lovreković, koji također podsjeća kako bi sjednica Vlade na temu brodogradnje, trebala biti održana 22. kolovoza. Sindikalni povjerenik u »3. maju« također navodi kako dugovi nisu problematični samo prema radnicima, već da iz istog razloga brojni kooperanti razmišljaju o raskidu suradnje s riječkim škverom, što ne treba čuditi, jer kod mnogih kooperanata dugovi datiraju još od prošle godine. Sveukupna negativna bilanca »3. maja« iznosi oko 600 milijuna kuna, što jasno oslikava ozbiljnost situacije, ali i težinu problema s kojom se Vlada mora suočiti i promptno reagirati. Javnosti je poznato da je potpredsjednik hrvatske Vlade, Slavko Linić tražio rješenje u imenovanju nove četveročlane uprave, koja bi prije svega morala garantirati da »3. maj« neće stvarati nove gubitke. Međutim, iako je natječaj raspisan prije dvadesetak dana, još uvijek se prema neslužbenim najavama, nitko nije javio, što znači da je otvorena mogućnost da natječaj ne ponudi adekvatna kadrovska rješenja.

Darko PAJIĆ