Slobodna Dalmacija: 21. 08. 2002.

KOMU ĆE PRIPASTI ODBOR ZA UNUTRAŠNJU POLITIKU I NACIONALNU SIGURNOST

Đurđa Adlešić odlazi, a Jozo Radoš ne dolazi?

ZAGREB — Iako službena jesenska saborska sezona počinje tek nakon 15. rujna, po stranačkim kuloarima uvelike su se već zakotrljale priče o novom preslagivanju snaga unutar saborskih odbora, a najžešće polemike vode se o čelnom mjestu u Odboru za unutrašnuju politiku i nacionalnu sigurnost. U otvoreni klinč ušli su dosadašnja predsjednica Odbora, HSLS-ovka Đurđa Adlešić i njezin bivši stranački kolega Jozo Radoš, oboje smatrajući da onaj drugi nije pogodan za tu dužnost. Đurđa Adlešić prvo je najavila povlačenje, a potom kad je čula da je Jozo Radoš ozbiljan kandidat za čelnika ovog krovnog parlamentarnog odbora, koji, među ostalim, nadgleda rad tajnih službi, policije i Ministarstva obrane, ipak odlučila pričekati s ostavkom.

Unatoč tome što opovrgava informaciju da nezavisni liberali u Saboru inzistiraju da na čelu Odbora bude upravo on, Jozo Radoš ipak ne zaboravlja dodati da zbog iskustva koje je stekao u MORH-u može dobro odraditi taj posao. Potpredsjednik Odbora, SDP-ovac Ivan Ninić u utorak je za Slobodnu Dalmaciju izjavio kako on smatra da ne čelu tog odbora ne bi trebali biti ni Đurđa Adlešić ni Jozo Radoš. Podsjeća da je dužnost koju je dobila Đurđa Adlešić bila u kvoti HSLS-a nakon izborne pobjede vladajuće koalicije, a kako HSLS više nije u njoj logično mu je da prepusti i to mjesto. Kad je riječ o Jozi Radošu, pita se zašto je on smijenjen s mjesta ministra obrane ako je toliko kvalitetan da sad može kontrolirati rad ministarstva iz kojeg je morao otići.

- Iako nemam ništa protiv toga da u dogledno vrijeme na čelu ovog odbora bude netko iz oporbe i da na taj način kontrolira vlast, ipak držim da to vrijeme još nije došlo. Demokracija u Hrvatskoj danas još nije sazrela do te mjere da bi takav izbor išao u korist građana Hrvatske. Uvjeren sam da bi to bila samo još jedna opstrukcija. I prije 2,5 godine bio sam vrlo skeptičan prema suradnji s HSLS-om zbog šibenskog slučaja, a danas nakon svega mislim da bi nekima trebalo biti neugodno zbog tadašnjeg odnosa prema meni - ocijenio je Ninić.

Svjestan je gužve koja se stvorila oko predsjedničkog mjesta u Odboru, kako među oporbom tako i među strankama vladajuće koalicije pa će on, tvrdi, pokaže li se potrebnim prepustiti drugima fotelju potpredsjednika. Na upit znači li najava mogućeg napuštanja potpredsjedničkog mjesta zapravo njegovu težnju da SDP, odnosno on osobno zasjedne na čelo Odbora, Ninić je odgovorio kako o tome nije bilo razgovora ni u stranci ni u Saboru, te da je prije konačne kadrovske križaljke za sve odbore prerano govoriti kako će izgledati jedan od njih, ma koliko on bio važan. Unatoč percepciji javnosti prema kojoj Odbor za unutrašnju politiku s Đurđom Adlešić na čelu nije imao hrabrosti povući sve zakonske poluge koje ima na raspolaganju da bi pokrenuo raščišćavanje niza afera, te da je zataškavao špijunske skandale, Ivan Ninić misli drukčije. "Ni jednom se nije dogodilo iskrenje na relaciji Ninić - Adlešić i moram reći da smo doista dobro surađivali. No, javnost negoduje jer nije dovoljno upoznata s mogućnostima Odbora. Odbor može kontrolirati samo zakonitost rada pojedinih službi, mi nismo operativno tijelo koje može izvršiti nadzor. To rade drugi", pojašnjava Ninić.

Upitan koliko ima istine u glasini da će Odbor pripasti HSS-u, saborski zastupnik ove stranke i član Odbora Ante Markov odgovara kako saborska sezona počinje tek za mjesec dana i da su sve takve priče tek spekulacije. "Nemam informaciju da je ovaj odbor obećan HSS-u, ali moram reći da određeni paritet novonastale parlamentarne većine treba promijeniti jer je evidentno da je HSS prama sadašnjoj podjeli zakinut", naglašava Markov. Slaže se s Ninićem koji smatra da predsjednica ne može ostati Đurđa Adlešić. "Naša praksa je takva da su važni odbori u rukama vladajućih stranaka, i nema potrebe da tu praksu mijenjamo u ostatku našeg mandata", podsjeća.

Ideesovac Damir Kajin, također član Odbora, uvjeren je kako sadašnja vladajuća koalicija sigurno neće prepustiti čelno mjesto najvažnijeg odbora opoziciji, te da stoga Đurđa Adlešić nema šanse ostati njegovom predsjednicom. "Međutim, osobno mislim da bi prema nekim demokratskim uzusima mjesto predsjednika Odbora za unutrašnju politiku i nacionalnu sigurnost trebalo ipak pripasti opoziciji. No, ne opoziciji kao što je Ivan Jarnjak i ljudi koji su bili do grla upleteni u mutne rabote bivše vlasti, nego onoj istinskoj", zaključio je Kajin.

  1. BELAK-KRILE