Vjesnik: 23. 08. 2002.

Energetski udar na standard

ŽELJKO BUKŠA

Iako je Vlada dosta radikalno srezala HEP-ov zahtjev za povećanje cijene struje, posebno one za kućanstva, to će samo malo ublažiti novi energetski udar na standard koji nas čeka u rujnu. Uz povećanje cijene struje, ma koliko na kraju ispalo, čeka nas i poprilično poskupljenje plina - veće od 12 posto.

Vlada je time, te uvođenjem formule za tržišno određivanje cijene plina, pokazala da je, unatoč približavanja izbora, odlučila prestati voditi politiku socijalnog mira pomoću nerealnih cijena energenata.

Drugog rješenja, prema svemu sudeći, nije bilo, jer bi nastavak administrativnog određivanja cijena HEP-u i Ini povećao gubitke u poslovanju s tim energentima, te onemogućio nužna ulaganja u proširenje i modernizaciju mreže. A nešto skuplja struja i plin je ipak bolje rješenje od njihove nestašice. S time bi se, vjerojatno, najlakše složili radnici kutinske Petrokemije koji svaku zimu tjednima ne rade zbog nestašice plina, kao i mještani Murtera, Vodica i brojnih drugih turističkih mjesta koja već godinama zbog prastare i preopterećene mreže često ostaju bez struje. Zbog čega im hrana propada, a turisti bježe glavom bez obzira. Jer, kad nema novca, nema ni muzike, dakle energije, a kad nema energije, onda mnoge s razlogom boli glava.

Zato je Vlada, svjesna svih pluseva i minusa dosadašnje energetske politike, vjerojatno dobro odvagala dobre i loše strane odluke o povećanju cijena plina i struje, te zaključila da je onih dobrih ipak više.Tako će se sada svi potrošači, čini se, morati ubrzano priviknuti na uvođenje tržišnih umjesto političkih pravila igre u energetiku i zaboraviti na dosadašnje subvencionirane cijene.

Zbog toga dodatno na važnosti dobiva neovisno Vijeće za regulaciju energetskih djelatnosti koje sve više od Vlade preuzima kontrolu cijena energenata. U situaciji kad su plin i struja još uvijek uglavnom monopolna djelatnost, oni imaju nezahvalnu ulogu da što je moguće bolje pomire interese države, energetskih tvrtki i potrošača. No, potrošači će vjerojatno biti najzadovoljniji kad kontrolu cijena od države, na za koju godinu potpuno liberaliziranom energetskom tržištu, preuzme konkurencija.