Slobodna Dalmacija: 24. 08. 2002.

IZ CENTRALE HRVATSKE DIPLOMACIJE, SA ZRINJEVCA, PORUČUJU:

Nema susreta Picula-Rupel dok Ljubljana ne smiri svoje ribare

Neslužbeno, na Zrinjevcu doznajemo kako Hrvatska nema namjeru dizati nikakve tenzije, ali od Slovenije očekuje da, kako bi se otvorili uvjeti za normalan dijalog, zaustavi slovenske ribare koji gotovo svakodnevno "stražare" u Piranskom zaljevu

ZAGREB — Iako je slovenski šef diplomacije Dmitrij Rupel preko svojega pomoćnika Samuela Žbogara uputio poziv hrvatskom ministru vanjskih poslova Toninu Piculi za što hitnijim susretom, sudeći prema reakcijama i priopćenju sa Zrinjevca, čini se da do njihova razgovora neće tako hitno doći kao što Rupel možda očekuje.

Dvojica ministara, podsjetimo, još su se tijekom posljednjeg sastanka u dvorcu Bežanec dogovorili da će se ponovno vidjeti sredinom rujna, kada će nastaviti svoje razgovore, no, iako su se u međuvremenu dosta puta čuli telefonom zbog eskalacije "ribarskih incidenata", za sada, doznajemo iz Ministarstva vanjskih poslova, hrvatski šef diplomacije načelno prihvaća poziv za skori susret, ali onda kada se obostrano usklade slobodni termini.

Neslužbeno, doznali smo i to da je u petak ministar Picula dobar dio svojega radnog dana proveo kod premijera Ivice Račana s kojim je detaljno razgovarao o svim vanjskopolitičkim pitanjima i problemima s kojima se trenutačno suočava Hrvatska, od onih sa Slovenijom pa do američkog pisma o sklapanju sporazuma o neizručivanju državljana SAD-a Stalnom kaznenom sudu.

Ministarstvo vanjskih poslova stoga iz Zagreba priopćenjem službenoj Ljubljani opetovano poručuje kako su razgovori i pregovori neizostavni, glavni instrument u smanjivanju tenzija, ali i to da se jedino tako mogu riješiti pitanja koja opterećuju odnose dviju zemalja.

"Sastanak dvojice ministara mora biti dobro pripremljen kako bi rezultirao konkretnim rješenjima. Ministarstvo vanjskih poslova čvrsto stoji na stajalištu da ususret sastanku obje zemlje trebaju učiniti sve u svojim sredinama kako bi se smanjile tenzije i susret rasteretio dnevnopolitičkih pritisaka. Hrvatska je strana u svojim dosadašnjim aktivnostima uložila velike napore kako bi se te tenzije smanjile. To isto očekuje i od slovenske strane, čime bi se značajno pridonijelo daljnjoj nadogradnji ideje o strateškom partnerstvu i jačanju međusobnog povjerenja", zaključuje se u priopćenju sa Zrinjevca.

Neslužbeno, u centrali hrvatske diplomacije doznali smo kako Hrvatska nema namjeru dizati nikakve tenzije, ali od Slovenije očekuje da, kako bi se otvorili uvjeti za normalan dijalog, zaustavi slovenske ribare koji gotovo svakodnevno "stražare" u Piranskom zaljevu.

Iako Hrvatska za sada nema namjeru formalno priopćiti Sloveniji da je parafirani Sporazum o granici mrtav i da se od njega potpuno odustaje, domaći diplomati naglašavaju da za takvo što nema ni potrebe jer paraf na nacrtu nekog dokumenta ne predstavlja potpis pa se samim tim radi o pravno nevažećem dokumentu koji nikoga ni na što ne obvezuje.

— Dok se ne dogovorimo, crta razgraničenja u Piranskom zaljevu ostaje polovica zaljeva, a Slovenija se ne može pozivati na "povijesne okolnosti" jer se i o njima treba prethodno dogovoriti s Hrvatskom — poručili su nam na Zrinjevcu.

Što se, pak, tiče sudbine Jožka Jorasa i ideje koja je stigla iz parlamentarnih redova u Ljubljani da se o njegovoj sudbini raspravlja pri Vijeću Europe u Strasbourgu, u Ministarstvu vanjskih poslova takve navode ne žele komentirati i dodaju da je Jorasov slučaj stvar provosuđa. Naime, on mora odgovarati pred sudom za prekršaje koje je počinio, bez obzira na to što se do sada nekoliko puta oglušio o pozive pravosudnih institucija vlasti u Hrvatskoj.

Bisera LUŠIĆ