Slobodna Dalmacija: 25. 08. 2002.

RASPLAMSAVA SE SUKOB IZMEĐU DVOJICE SDP-ovih ČELNIKA

Ninić: Nema SDP-ovca koji nije ogorčen Tomčevim postupcima

Ivan Ninić: Stvarno držim da ako Tomac misli da se treba pokloniti na grobu ratnog zločinca da on i ja nemamo što raditi u istoj stranci - Zdravko Tomac: Reagirao sam ne samo na Ninića nego i na stanje u kome sve više pojedinaca u SDP-u izražava komunističku ideologiju

Nakon sukoba koji je izbio između potpredsjednika Sabora i člana Glavnog odbora SDP-a Zdravka Tomca s potpredsjednikom Glavnog odbora SDP-a Ivanom Ninićem otvorila su se brojna pitanja. Naime, Ninić je oštro zamjerio Tomcu, ustvrdivši čak da njih dvojica nemaju što tražiti u istoj stranci "jer je Tomac smatrao da se treba ići pokloniti na grob ustaškom zločincu Francetiću". Postavlja se pitanje je li to samo sukob dvojice neistomišljenika ili je Ninićev istup zapravo paradigma sukoba i podjela koje tinjaju u najjačoj parlamentarnoj stranci u Hrvatskoj.

O tim pitanjima kao i o tome hoće li Tomac, ojačaju li komunisti u SDP-u, napustiti tu stranku pokušali smo doznati odgovore od Tomca i Ninića. Tako Ivan Ninić pojačava svoje dosadašnje izjave i ističe:

- Isprika Zdravka Tomca što nije išao na grob notornom ratnom zločincu u Slunj Juri Francetiću na poziv Udruge ratnih veterana "Hrvatski domobran" nedopustiv je gaf. On se trebao ispričati za nedolazak, ali se nije smio skrivati iza puta u Berlin nego je jasno trebao kazati da je ideologija za koju se zalagao Francetić bila zlo - nastavio je Ninić, te dodaje:

- Ne znam tko je Tomca u ime SDP-a ovlastio da miri antifašiste s ustaškim zločincima. Nema pomirbe ideologija, a pomirba hrvatskih građana dogodila se u Domovinskom ratu kada su se unuci partizana i ustaša borili zajedno - ističe Ninić. No, dok je ijedan antifašist život i dok je uljuđene i civilizirane Europe, antifašizam će predstavljati dobro, a ustaški pokret će simbolizirati zlo - jasan je Ninić:

- Postavljam stoga pitanje Tomcu kada će se netko "s druge strane" ispričati pred grobnicom narodnih heroja, a ne na grobu notornog zločinca Francetića. Ovo nije samo moj stav, jer stranka koja ima ambicije biti prva stranka u državi i osvojiti 30 posto potpore birača mora imati jasne stavove o tim pitanjima. No, isto tako ta stranka ima potrebu okupljati ljude od centra preko ljevice pa čak i onih koji su blago desno - mišljenja je Ninić.

- No, svi mi griješimo pa tako i prof. Tomac, kojeg i nadalje smatram svojim prijateljem koji je zaslužan za razvoj socijaldemokracije u Hrvatskoj. Ali, stvarno držim da ako Tomac misli da se treba pokloniti na grobu ratnog zločinca, da on i ja nemamo što raditi u istoj stranci - kategoričan je Ninić.

- U zadnjih mjesec dana, obilazeći područja od Makarske do Like, nema SDP-ovca koji nije zabrinut i ogorčen ovakvim Tomčevim postupcima. Mjesto koje je Tomac izabrao da miri ideologije je u najmanju ruku neukusno. To bi bilo isto kao da se njemački kancelar Schroder ispričava Himleru ili nekom od nacističkih generala - zaključio je Ninić.

Ugledni profesor dr. Zdravko Tomac ističe da neće od stranačkih tijela tražiti da se očituju o izjavi Ivana Ninića da za njih dvojicu nema mjesta u istoj stranci. No, Tomcu je zanimljivo da nitko iz stranke nije reagirao na taj istup, a i te kako je poznato da Ninić ne namjerava ići u SRP Stipe Šuvara. Na naše pitanje drži li da bi Ninić mogao pokrenuti postupak za njegovo isključenje iz stranke, Tomac ističe da u to ne vjeruje jer nema argumenata za takav postupak. Tomac je pak dodao kako je na žalost u zadnje vrijeme u SDP-u sve glasniji jedan broj ljudi koji se okreće prošlosti te koji potencira sukobe i podjele iz prošlosti.

- Nikada nisam izjednačavao fašizam i antifašizam, ali sam znao razlikovati komunizam i komunističke zločine koji su se željeli prikriti antifašizmom. Uvijek sam osuđivao sve zločine kako fašističke, tako i komunističke, kao i one počinjene u Domovinskom ratu. Znam da se ne može mijenjati prošlost, ali se zalažem i zalagat ću se da se ne prenosi mržnja i sukobi iz prošlosti na mlade generacije - poručuje Tomac. Onima koji su ga kritizirali zbog odlaska na Bleiburg Tomac je poručio da su de facto kritizirali i premijera Račana koji je otišao, kao i Tomac, pokloniti se žrtvama zločina.

- Polemiku s Ninićem nisam prvi počeo, nego sam se bio prisiljen braniti. Žao mi je da mi, nakon svega što sam uradio u SDP-u, moji kolege dijele etikete i sumnjaju u mene spočitavajući mi da sam želio ići na grob ratnog zločinca. Nisam htio reagirati na prve Ninićeve istupe jer nisam htio otvarati polemiku. No, kada je Ninić svoje stavove ponovio u intervju Slobodnoj Dalmaciji, morao sam reagirati otvorenim pismom - pojašnjava Tomac. Reagirao sam ne samo na Ninića nego i na stanje u kome sve više pojedinaca u SDP-u izražava komunističku ideologiju te ruši imidž SDP-a kao socijaldemokratske stranke - zaključio je Tomac.

Anita MALENICA