Jutarnji list: 25. 08. 2002.

GRANICA SA SLOVENIJOM Ni hrvatska Vlada niti MVP nemaju glavnog pravnog savjetnika

RH izradila sporazum bez pravnog savjetnika

Glavnog pravnog savjetnika ima Republika Slovenija, kao uostalom i većina drugih država

Pišu: T. Lakić i Ž. Trkanjec

ZAGREB - Ni Vlada ni Ministarstvo vanjskih poslova nisu imali "glavnog pravnog savjetnika" pri izradi Nacrta sporazuma o granicama sa Slovenijom. Takvog pravnog savjetnika Slovenija je imala, kao što ima i velika većina država. UIoga je takvoga savjetnika da s pravne strane provjeri dokumente te zaštiti interese Vlade, odnosno države.

U tom trenutku hrvatsko Ministarstvo vanjskihh poslova nije više imalo glavnog pravnog savjetnika jer je Ljerka Alajbeg već preuzela mjesto hrvatske ambasadorice u Belgiji. Komisija za granice, koju je vodio dr. Hrvoje Kačić, a u čijem je radu sudjelovao i akademik Vladimir Ibler, bila je prije toga raspuštena, a sam je Ibler u HTV-ovoj emisiji "U krupnom planu" izjavio da ga nitko nije konzultirao oko nacrta toga sporazuma.

Uobičajena institucija

Te je činjenice potvrdila glasnogovornica Vlade Aleksandra Kolarić koja je pojasnila da u Zakonu o Vladi ne postoji odredba prema kojoj bi Vlada trebala imati glavnog pravnog savjetnika, već je za davanje pravnih savjeta i usluga u Vladi zadužen Ured za zakonodavstvo kojemu je na čelu Snježana Bagić, bivša zamjenica ministra pravosuđa. Njoj pak, međunarodno pravo nije specijalnost. Takve urede poznaju i vlade drugih država, ali oni se ne bave problematikom međunarodnih ugovora. Kod njih, naime, uobičajena praksa zahtijeva da sud, a posebno u osjetljivijim pitanjima, da osoba respektabilnog međunarodnopravnog, a poželjno je i diplomatskog iskustva.

Glasnogovornica Kolarić kaže da joj nije poznato je li itko od uglednih hrvatskih međunarodnopravnih stručnjaka savjetovao hrvatskog premijera Ivicu Račana pri utvrđivanju Nacrta sporazuma o granicama sa Slovenijom, koji su parafirali voditelji stručnih skupina u prisutnosti dvojice premijera, Račana i Drnovšeka.

Neobično je da međunarodni sporazum o graničnim pitanjima bude doveden do faze parafa u situaciji u kojoj formalno ne postoji glavni pravni savjetnik koji bi ga proučio te upozorio na eventualne nedostatke koje on sadržava.

U međunarodnopravnoj praksi uobičajno je da u ministarstvu vanjskih poslova postoji institucija glavnog pravnog savjetnika. Unutar sustava Ujedinjenih naroda organiziraju se redoviti sastanci glavnih pravnih savjetnika koji izravno komuniciraju i na bilateralnoj osnovi.

Savjetnica u veleposlanstvo

Na sastancima se raspravljaju ključna pitanja od važnosti za smjer razvoja međunarodnog prava pa se može reći da glavni pravni savjetnici utiru put novim rješenjima. I glavni tajnik UN-a ima svoga glavnog pravnog savjetnika, Hansa Corella.

U hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova potvrdili su da nemaju glavnog pravnog savjetnika, i to od trenutka odlaska veleposlanice Ljerke Alajbeg u Belgiju. Prije nje tu su dužnost obnašali prof. Budislav Vukas, današnji sudac Međunarodnog suda za pravo mora u Hamburgu, i Stanko Nick, sada veleposlanik u Budimpešti. Na Zrinjevcu nam nisu znali odgovoriti je li u planu novo imenovanje i koji je razlog zašto je tako bitna funkcija nepopunjena više od godinu dana.

 

Neke zemlje imaju po dva pravna savjetnika

U Diplomatskom leksikonu autora dr. Stanka Nicka precizno je definiran pojam glavnog pravnog savjetnika, odnosno pravnog savjetnika Ministarstva vanjskih poslova.

Nick ga je opisao kao visokog dužnosnika ministarstva, obično u rangu ambasadora, koji je najočešće odgovoran izravno ministru i njegovu zamjeniku. "Obično rukovodi službom međunarodnopravnih poslova (odjel za ugovore ili slično). Redovito je to stručnjak za međunarodno pravo, s velikim stručnim i diplomatskim iskusivom, na vrhuncu karijere", piše u leksikonu.

Navedeno je da se u nekim zemljama na to mjesto postavlljaju eksperti koji ne dolaze iz diplomatske struke, gotovo uvijek istaknuti profesori međunarodnog prava.

Druge zemlje imaju po dva pravna savjetnika jednog iz akademskih krugova, a drugoga diplomata profesionalca, čime se postiže kombinacija prednosti i jednog i drugog profila.