Vjesnik: 27. 08. 2002.

Hoće li jesen biti u znaku socijalnih sukoba?

Za dva-tri mjeseca troškovi života povećat će se najmanje 10 posto. Pitanje je dokle će ići socijalna izdržljivost građana, upozorava predsjednik HUS-a Zdenko Mučnjak / Skuplji plin i struja, a onda i mlijeko i kruh, izazvat će udar na standard, a posebno će ga osjetiti siromašne skupine, tvrdi čelnik SSSH-a Davor Jurić / Račanova vlada nastavlja HDZ-ovu socijalno neosjetljivu neoliberalnu politiku, samo u još lošijem plagijatu, kaže predsjednik URSH-a Boris Kunst

ZAGREB, 26. kolovoza - Prvi potez nove Račanove vlade hrvatski će građani osjetiti na vlastitom džepu. S prvim danima listopada kućanstva će dobiti veće račune za plin i struju, već se lančano najavljuju poskupljenja mlijeka i kruha. Uz velike troškove za opremanje školaraca i zimnicu mnoge će se obitelji suočiti s pitanjem kako preživjeti jesen. To zabrinuto pitaju i sindikati, ogorčeni zbog novog udara na životni standard.

Vlada je već odobrila poskupljenje plina za 12,39 posto, a HEP-ov novi tarifni sustav vratila je na doradu, preporučivši da prosječno povećanje cijene struje bude 4,5 posto - za industriju i poduzetnike struja ne bi poskupjela, za javnu rasvjetu smanjila bi se 0,3 posto, a za kućanstva bi poskupjela najviše devet posto.

Novi ministar gospodarstava Ljubo Jurčić pritom tvrdi da će zbog nove cijene struje potrošačka košarica biti skuplja samo 0,3 posto, a da će skuplji plin povećati troškove života za 0,18 posto.

»Ministar Jurčić bezobrazno i nekorektno koristi statistiku da bi opravdao poskupljenje i prikrio manjak argumenata. Poskupljenje plina i struje povući će poskupljenje svih proizvoda i usluga, pa će se za dva-tri mjeseca troškovi života povećat najmanje 10 posto. To je velik udar na standard sa strahovitim posljedicama za svako kućanstvo i pitanje je dokle će ići socijalna izdržljivost građana«, upozorava predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS) Zdenko Mučnjak.

»Nema dvojbe da će skuplji plin i struja, a onda i mlijeko i kruh, izazvati udar na standard, a posebno će ga osjetiti siromašne skupine - umirovljenici, radnici bez plaća, korisnici socijalne pomoći i nezaposleni«, kaže čelnik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Davor Jurić.

U SSSH su procijeniti da bi poskupljenje struje i plina moglo povećati troškove režija za 10 posto, no zasad je nemoguće izračunati koliko će poskupljenje utjecati na ukupne troškove života obitelji, kaže Jurić. Ako Vlada govori da struja za kućanstva može poskupjeti najviše devet posto, a u prosjeku 4,5 posto, smatra Jurić, nejasno je koliko bi zapravo struja za kućanstva poskupjela.

»SSSH traži da se hitno sastane Gospodarsko-socijalno vijeće, jer povećanje cijena koje opterećuju kućni budžet i utječu na standard ne može proći bez razgovora sa socijalnim partnerima. Tražimo i da Vlada odgodi odluku o povećanju cijene struje dok se ne razriješe brojne nepoznanice u novom tarifnom sustavu«, najavljuje Jurić.

Mnogo je razloga, ističe Jurić, koji ne opravdavaju poskupljenje struje, kao što je niz neracionalnosti i krađa struje u vrijednosti 200 milijuna kuna. Isto je tako upitno je li ustavno uvođenje 25 kuna paušala za struju, od kojeg će HEP godišnje ubrati 500 milijuna kuna, čime će građani praktički platiti njegovu dokapitalizaciju, smatra Jurić.

»Skuplji plin i struja povećat će ukupne troškove stanovanja u potrošačkoj košarici za 10 posto. Kako se kupovna moć plaća i mirovina nije povećala, Vlada je tim potezom gurnula dublje prema socijalnom dnu više od 50 posto ukupnog stanovništva - umirovljenike, 400.000 nezaposlenih, 120.000 ljudi na socijalnoj pomoći i 750.000 radnika koji jedva spajaju kraj s krajem«, kaže predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Boris Kunst.

»Takva vlada ne zaslužuje povjerenje građana, a i predsjednik Mesić bi se trebao zamisliti nad tim kakve se odluke donose, jer je on imenovao mandatara nove vlade. Račanova vlada nastavlja HDZ-ovu socijalno neosjetljivu neoliberalnu politiku, samo u još lošijem plagijatu, a monopoliste za neracionalno poslovanje nagrađuje novom infuzijom, sišući krv svojih građana«, ističe Kunst.

URSH će, najavljuje Kunst, u dogovoru s drugim sindikatima, zatražiti od Vlade povećanje plaća za onoliko koliko su u drugom polugodištu ove godine povećane cijene na malo. »Ne može se preživjeti ako su plaće zaleđene, a cijene rastu«, kaže Kunst, predviđajući da će jesen biti u znaku socijalnih sukoba.

HUS-ovac Zdenko Mučnjak također smatra da se cijene energenata trebaju naći na raspravi u GSV-u, a sindikati će se ovoga tjedna dogovoriti o zajedničkom nastupu. »U radu nove vlade ništa se nije promijenilo. Ne radi se uz argumente i analitički pristup nego politikantski i populistički, a Vlada se nakon dva mjeseca kadrovskih križaljki nije prihvatila posla. Poskupljenju plina i struje pristupila je paušalno i površno, bez stručnih analiza i jasnih ciljeva što se time želi postići«, smatra Mučnjak.

Uz poskupljenje struje, napominje Mučnjak, ništa se neće poboljšati u racionalnom poslovanju HEP-a, a račun za restrukturiranje i razvoj mreže platit će opet građani. »Vlada ne uklanja uzroke lošeg poslovanja nego se ide s višim cijenama i novim tarifnim sustavom, a da se ne zna s kojim ciljem, osim da se preko leđa građana saniraju nečije neracionalnosti«, ističe Mučnjak.

Ljubinka Marković