Jutarnji list: 28. 08. 2002.

U Ministarstvu prosvjete kažu da ne mogu utjecati na cijenu školskih knjiga

Školski udžbenici skuplji do 30 posto nego u susjednoj Austriji

Na pomoć države mogu računati samo djeca branitelja i korisnici pomoći za uzdržavanje

Piše: Ivana Kalogera-Brkić

ZAGREB - Udžbenici za osnovnu školu roditelje austrijskih školaraca, neovisno o njihovu materijalnom statusu, stoje svega 3,3 eura ili preciznije oko 25 kuna!

Ostatak novca do pune cijene jednog udžbeničkog kompleta namiruje država, no vrijednost knjiga za jedan razred osnovne škole, kako su nam rekli u Austrijskom kulturnom forumu, ne smije prijeći 33 eura ili 250 kuna! Roditelji talijanskih pučkoškolaca uopće ne plaćaju školske knjige jer su one za njih besplatne. Tako je i u Švedskoj, za čiji model školstva Hrvatska tvrdi kako ga preuzima. Govoreći o prednostima tamošnjega školstva, nitko iz vlasti, međutim, ne spominje besplatne udžbenike i druge beneficije. I u Njemačkoj komplet školskih knjiga roditelje stoji svega 15 eura (111 kuna), a ostali pribor oko 20 eura. Moglo bi se stoga zaključiti da su Hrvati među najbogatijim Europljanima!

Za komplet udžbenika za osnovnu (a Ustav kaže i besplatnu) školu u Hrvatskoj, ovisno o razredu, treba izdvojiti između 300 i 800 kuna. Cijene kompleta udžbenika za srednju školu kreću se pak od vrtoglavih 1200 do 1400 kuna. U Ministarstvu prosvjete tvrde kako nema načina da utječu na cijenu školskih knjiga.

O besplatnim udžbenicima nema ni riječi, pa ni u najnovijim Vladinim mjerama koje bi trebale poboljšati izuzetno lošu demografsku sliku Hrvatske. Dapače, u zadnjih je nekoliko godina pravo na besplatne udžbenike država oduzela i socijalno ugroženim kategorijama stanovništva.

Tako uz djecu branitelja na pomoć države pri kupnji školskih knjiga mogu računati još samo korisnici pomoći za uzdržavanje.

Miro Petric, vlasnik nakladničke kuće Alfa, koja među ostalim izdaje i udžbenike ministra Strugara, tvrdi kako ni sami nakladnici nisu zadovoljni takvim stanjem.

- Moja je procjena da bi oko 40 posto hrvatskih obitelji trebalo dobiti besplatne udžbenike. Izradio sam i prijedlog kako to riješiti, no nitko u vlasti za njega nije pokazivao interes - kaže Petric i otkriva da su se on i drugi nakladnici bili spremni odreći i 30 posto svoje zarade.