Vjesnik: 29. 08. 2002.

Ako Vlada ne odgodi poskupljenje struje i plina, sindikati najavljuju vruću jesen

Preživljavanje svojih građana na ovakav način mogla je ugroziti samo neodgovorna, nehumana i socijalno neosjetljiva Vlada čiji su predstavnici materijalno osigurani, istaknuo je čelnik URSH dodavši da je takvom politikom Vlada nastavila sisati krv hrvatskih građana da bi dala infuziju državnim monopolistima /

Čelnik HUS-a zaprijetio izlaskom iz Sporazuma »Partnerstvo za razvoj« / Ako Vlada ne sazove GSV, HUS će pozvati i ostale sindikalne središnjice na sindikalni pritisak/ U skladu s poskupljenjima tražit ćemo povećanje plaća, a time i mijenjanje aneksa Sporazuma o politici plaća od 2002. do 2004., rekao je Mučnjak

ZAGREB, 28. kolovoza - »Prihvaćanjem odluke o poskupljenju plina i najavljenim poskupljenjem struje od četvrtka Vlada je gurnula dvije trećine hrvatskog stanovništva još dublje prema socijalnom dnu. To se posebice odnosi na već ugrožene socijalne kategorije - nezaposlene, umirovljenike, radnike koji neredovito primaju plaće ili su im plaće ispod prosjeka i primatelje socijalne pomoći«, istaknuo je na konferenciji za novinare u srijedu predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Boris Kunst.

Ocijenio je da će povećanje cijene plina i struje izazvati lanac novih poskupljenja, dodavši da je već najavljeno poskupljenje kruha i ostalih proizvoda te da zasigurno ni ostale komunalne usluge neće zadržati sadašnju cijenu. Istaknuo je da je preživljavanje svojih građana na ovakav način mogla ugroziti samo »neodgovorna, nehumana i socijalno neosjetljiva Vlada čiji su predstavnici materijalno osigurani«.

»Takvom neoliberalnom socijalnom politikom Vlada je nastavila sisati krv hrvatskih građana da bi dala infuziju državnim monopolistima, koji iz godine u godinu akumuliraju sve veće gubitke«, izjavio je Kunst.

Prema računici sindikata, dosadašnje poskupljenje već je povećalo troškove stanovanja za 10 posto, dok će se novim poskupljenjima troškovi života povećati za dodatnih šest do sedam posto. Maloprodajne cijene za vrijeme Vladina mandata povećale su se, prema tim podacima, za 13 posto, uz zamrznute plaće.

Zbog svega navedenog URSH će zahtijevati da se na Gospodarsko-socijalnom vijeću pod hitno raspravi opravdanost povećanja cijena, odgovornost direktora i članova nadzornih odbora »državnih monopolista«, jer, tvrdi Kunst, u Ini i HEP-u još nisu riješene neracionalnosti u poslovanju. »Od predsjednika GSV-a Gorana Granića zatražit ćemo da nam navede razloge zbog kojih Vlada ignorira sindikate i poslodavce kao socijalne partnere i do kada će to potrajati«, najavio je Kunst.

Zaključio je da bi Vlada, ako joj je doista stalo do socijalnog partnerstva, prije donošenja odluka od egzistencijalne i životne važnosti za hrvatske građane, sazvala GSV.

»S Hrvatskom udrugom poslodavaca i ostalim sindikalnim središnjicama raspravit ćemo ima li uopće smisla sudjelovanje u radu GSV-a«, kaže čelnik URSH.

Kunst predlaže da se s Vladom dogovori jedinstvena politika plaće, jer je prosječna plaća »unatoč zamrzavanju, rasla«. »To znači da netko probija prosjek plaća isplatom naknada i regresa. Primjerice, u policiji regres nije isplaćen, a mnogi su ga dobili«, kaže.

Prema njegovu mišljenju, i predsjednik Republike Stjepan Mesić trebao bi se uključiti u rješavanje socijalnih problema jer je imenovao mandatara i time preuzeo određenu odgovornost.

Naveo je da će se na sljedećoj sjednici GSV-a razmatrati prijedlog ministara rada i socijalne skrbi te financija, Davorka Vidovića i Mate Crkvenca, o povećanju najniže novčane naknade za nezaposlene, koja bi u slučaju prihvaćanja tog prijedloga iznosila 760 kuna umjesto dosadašnjih 741 kunu. »Oni nažalost ne predlažu da se povisi i najviša naknada za nezaposlene koja još od 1996. godine iznosi 900 kuna, od kada se prosječna bruto plaća popela s 3411 na 5507 kuna, odnosno za više od 61 posto. No, naknada je za nezaposlene ostala ista«, kaže Kunst, upozorivši kako izgleda da ministri najviše štede na sirotinji.

Potpredsjednik URSH Dubravko Jagić, rekao je da Vlada svojim ponašanjem i odlukama stimulira porast kriminaliteta, koji policija, zbog svoje loše materijalne opremljenosti, možda i neće moći suzbijati. (Boris Jagačić)

• ZAGREB, 28. kolovoza - »Istupit ćemo iz Sporazuma "Partnerstvo za razvoj" ako Vlada ne odgodi primjenu odluke o poskupljenju plina i struje, te potpisivanje aneksa Sporazuma o restrukturiranju i privatizaciji u gospodarstvu«, najavio je predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS) Zdenko Mučnjak na konferenciji za novinare u srijedu.

Odluku o istupanju Predsjedništvo HUS-a trebalo bi donijeti u petak.

Istaknuo je da HUS zahtijeva hitno sazivanje Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) na kojem bi Vlada morala objasniti socijalnim partnerima svoje postupke. Predsjednik HUS-a naglašava da njegov sindikat nije zadovoljan ni prijedlogom aneksa Sporazuma »Partnerstvo za razvoj« o restrukturiranju i privatizaciji.

»Tražili smo da se u privatizaciji zaposlenima i bivšim zaposlenima u državnim poduzećima omogući popust pri kupnji dionica od 20 posto plus jedan posto na svaku godinu staža. Ali, Vlada je prihvatila prijedlog da popust bude 15 posto i 0,25 posto na svaku godinu staža«, objasnio je Mučnjak.

Prilikom kupnje dionica Vlada nije definirala ni obročnu otplatu, ističu u HUS-u, pa se lako može dogoditi da, umjesto 20 godina koliko traže sindikati, zaposlenik mora otkupiti dionice, primjerice, za pet mjeseci. Nezadovoljni su i Vladinim ponašanjem kad je riječ o privatizaciji Croatia osiguranja jer zainteresiranim kupcima već sad nije predočila socijalnu klauzulu koju je dogovorila sa sindikatima.

Riječ je o tome da se prava radnika iz postojećih kolektivnih ugovora ne diraju tri godine. Vlada je odlučivala o sanaciji brodogradnje i poskupljenju energenata mimo znanja sindikata, izjavio je Mučnjak. »Zbog takvog ignorantskog ponašanja Vlade spram socijalnih partnera mi ćemo najvjerojatnije odustati od potpisivanja aneksa, tim više jer će poskupljenje plina i struje rezultirati porastom životnih troškova za pet posto. Zato ćemo tražiti i povećanje plaća u skladu s poskupljenjima, a samim tim i mijenjanje aneksa Sporazuma o politici plaća od 2002. do 2004. godine«, rekao je predsjednik HUS-a.

Ako se ne postigne konsenzus o spornim pitanjima, Mučnjak je rekao da će pozvati i ostale sindikalne središnjice da istupe iz »Partnerstva« kako bi poduzeli sindikalne pritiske.

(Daniela Dujmović)