Slobodna Dalmacija: 29. 08. 2002.

SKANDAL U ŠIBENIKU ZBOG NEDOLASKA SUCA POROTNIKA BRANKA NIMCA, IZOSTALA PRESUDA

Ponavlja se suđenje za zločin u Prokljanu

Branko Nimac je predsjedniku Županijskog suda Saniboru Vuletinu rekao kako mora hitno na liječnički pregled u Zagreb te da je on za sud "umro"!

Nakon što je sazvano posve novo suđenje za 10. rujna, članovi obitelji optuženih tražili su da ih se pusti na slobodu, te su blokirali prometnicu ispred sudske zgrade

ŠIBENIK — Umjesto očekivane presude optuženima Boži Bačeliću (32) iz Šibenika, Anti Mamiću (26) iz Lišana Ostrovačkih, Luki Vuki (27) iz Donje Tijarice u općini Trilj i Jurici Ravliću (27) iz Makarske, za kazneno djelo ubojstva starijeg bračnog para Milice i Nikole Damjanića u Prokljanu, koji se dogodio 11. kolovoza 1995. godine, okvalificirano kao ratni zločin protiv civilnog stanovništva, u srijedu se na šibenskom Županijskom sudu dogodio presedan, vjerojatno nezabilježen u novijoj sudačkoj praksi u Hrvatskoj.

Zbog nedolaska Branka Nimca, jednog od sudaca porotnika, na vijećanje i glasovanje u ovom kaznenom predmetu, predsjednica sudskog vijeća Jadranka Biga-Milutin, po slovu zakona morala je sazvati novo ročište i time je otvorila ponavljanje sudskog postupka. Prva ročišta sazvala je za 10. rujna ove godine. Pri tome je, braniteljima i zamjenici Županijskog državnog odvjetništva sugerirala kooperativnost, a za sve što ih zanima u vezi s porotnikom koji je izostao uputila ih je kod predsjednika Županijskog suda Sanibora Vuletina.

Jadranka Biga-Milutin je kratko pojasnila da je porotnik Nimac, u zadnji čas javio da mora hitno otputovati na liječnički pregled u Zagreb, i zbog toga ne može pristupiti vijećanju.

I dok su sudski stručnjaci odlučivali što i kako raditi zbog ove rijetko viđene opstrukcije jednog porotnika, dio publike, njih stotinjak, izlaskom na glavnu šibensku prometnicu ispred palače pravde gotovo dva sata blokirao je promet Ulicom Stjepana Radića. Za nekoliko minuta stvorila se kilometarska kolona vozila, a policija je došla pola sata poslije i kada na miran način nije uspjela privoliti prosvjednike da oslobode promet, policija je kretanje vozila preusmjerila sporednim ulicama.

Prosvjednici su gromoglasno zahtijevali da se optuženici puste na slobodu do početka novog suđenja. Pri tome, verbalno su napadali novinare i snimatelje, suce i pravne institucije, tražeći u svima krivce za nastalu situaciju. Nešto poslije 14 sati smirili su se i oslobodili prometnicu.

Po izlasku iz sudnice, novinare je primio predsjednik Županijskog suda Sanibor Vuletin i za javnost priopćio da ga je predsjednica vijeća Jadranka Biga-Milutin 26. kolovoza, nakon završenog dokaznog postupka u ovom kaznenom postupku, oko 14.30 sati obavijestila da je prije pola sata porotnik Branko Nimac nazvao i priopćio joj da neće sudjelovati u donošenju i objavi presude jer hitno mora ići na liječnički pregled u Zagreb.

Predsjednik Vuletin je potom nazvao porotnika Nimca i predložio mu da sudjeluje u vijećanju te će mu biti osigurano vozilo za prebacivanje u Zagreb. Međutim, Nimac je, kaže Vuletin, odgovorio da ne želi doći na sjednicu vijeća radi donošenja presude, i da se to uzme kao da je on umro, odbijajući bilo kakvu mogućnost dogovora o usklađivanju održavanja sjednice raspravnog vijeća i njegova odlaska na pregled u Zagreb.

Uza sve to, kaže predsjednik suda, za porotnika Nimca osiguran je i termin za četvrtak ili petak na kardiološkom liječničkom pregledu, kako bi u srijedu mogao prisustvovati vijećanju. No kada je Nimcu to javljeno, on je odgovorio da se već nalazi u autobusu na putu u Zagreb. Predsjednik suda je zaključio da Nimcu zdravlje nije bilo bitno ugroženo, pa je zbog toga ocijenio opstrukcijom suđenja porotnika Branka Nimca koji je onemogućio sudu da donese odluku.

Tome je predsjednik suda dodao da u nastaloj situaciji nije bilo moguće učiniti ništa drugo nego s glavnom raspravom, zbog izmijenjenog sastava vijeća, početi iznova. Time su u prvom redu povrijeđeni interesi optuženika koji su jučer očekivali sudsku presudu, a nanesena je šteta i ugledu ovog suda i pravosudnog sustava Hrvatske u cjelini. S tom ocjenom složili su se i branitelji optuženih.

Dragan VLAH