Vjesnik: 02. 10. 2002.

Mesić svjedočio: Milošević odgovoran za agresiju na Hrvatsku

Miloševića je zanimala »velika Srbija« koja bi bila stvorena na ruševinama Jugoslavije/ Miloševićeva zabrana predsjednicima srpskih općina svake komunikacije s Mesićem, tadašnjim hrvatskim premijerom, u cilju pronalaženja mirnog rješenja, bio je uvod u donošenje odluke o autonomiji. Bilo je sasvim jasno da je riječ o pokušaju odcjepljenja jednog dijela Hrvatske/ Radilo se o sprezi JNA, Srbije i tzv. Krajine da se utvrdi nova granica »velike Srbije«/ Tuđman je do svog susreta s Mloševićem u Karađorđevu u ožujku 1991. vjerovao u cjelovitu BiH

HAAG, 1. listopada - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u utorak je na početku svoga svjedočenja pred Haaškim sudom optužio Slobodana Miloševića da je odgovoran za raspad bivše SFRJ i okupaciju dijela Hrvatske.

»Uvjeren sam da Miloševiću nije odgovarala nikakva Jugoslavija, ni federativna ni konfederativna. Njega je zanimala "velika Srbija" koja bi bila stvorena na ruševinama Jugoslavije«, rekao je Mesić opisujući da je vođa kninskih Srba Milan Babić, nakon konzultacija s Miloševićem u Beogradu, zabranio predsjednicima srpskih općina svaku komunikaciju s Mesićem, tadašnjim hrvatskim premijerom, u cilju pronalaženja mirnog rješenja.

»To je bio uvod u donošenje odluke o autonomiji. Bilo je sasvim jasno da se radi o pokušaju odcjepljenja jednog dijela Hrvatske«, rekao je Mesić opisujući početak balvan-revolucije koja je dovela do okupacije trećine teritorija Hrvatske, dodavši da je u tom poslu glavnu potporu davala JNA.

Tužitelji su preko Mesića uveli dokaze, i to transkripte sa sjednica Predsjedništva SFRJ na kojima se raspravljalo o pobuni Srba u Hrvatskoj, uvođenju izvanrednog stanja i korištenju JNA te na kojima je Mesić upozoravao da srpski krugovi nisu zainteresirani za zaštitu Srba u Hrvatskoj, nego za otimanje hrvatskih teritorija za što se želi iskoristiti JNA.

»Radilo se o sprezi JNA, Srbije i tzv. Krajine da se utvrdi nova granica "velike Srbije"«, rekao je Mesić. »Srbija, a to znači Milošević, tražila je da JNA razdvoji sukobljene snage... Nije bilo nikakvih sukobljenih strana... Pokušavali su uspostaviti granicu "velike Srbije"... To je zapravo bila podvala, varanje svjetske i jugoslavenske javnosti, ali i Srba u Hrvatskoj«, kazao je.

Hrvatski predsjednik opisao je i neuspio pokušaj srpskog bloka predsjedništva da uvede izvanredno stanje i aktivira JNA u Hrvatskoj nakon čega su predstavnici Srbije i Crne Gore podnijeli ostavke, a Milošević objavio naciji da je Jugoslavija prestala postojati i da ne priznaje nikakve odluke saveznog predsjedništva. Opisao je i kako se srpski blok predsjedništva SFRJ, »preko kojeg je radio Milošević«, dugo opirao da Mesić preuzme svoju ulogu u Predsjedništvu.

Govoreći o svom prvom susretu s Miloševićem u Beogradu, kojem je nazočio i bivši hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, Mesić je kazao da je, osim Kosova, tema razgovora bila i raspad Jugoslavije. Hrvatski je predsjednik kazao i da je Tuđman do svog susreta s Miloševićem u Karađorđevu, u ožujku 1991., vjerovao u cjelovitu BiH. »Očito ga je Milošević uvjerio da se Bosna može podijeliti«, rekao je Mesić.

Opisujući svoj beogradski susret s vođom kninskih Srba Milanom Babićem, koji je organiziran nakon što je Mesić prigovorio tadašnjem predsjedniku Predsjedništva SFRJ Borislavu Joviću da se sastaje s hrvatskim Srbima bez nazočnosti službenog predstavnika Hrvatske, Mesić je kazao kako je Babiću rekao da od autonomije nema ništa i da ga Milošević i Jović varaju.

Tužitelj je uveo dokumente koji pokazuju da je krnje predsjedništvo SFRJ, odnosno tadašnji potpredsjednik Branko Kostić, uzurpirao Mesićevu ulogu donoseći niz vojnih odluka kojima je, ocijenio je Mesić, počinjen vojni udar. »Sve je rađeno radi realizacije ratnih ciljeva Slobodana Miloševića«, rekao je Mesić objašnjavajući da je JNA pretvorena u srpsku vojsku koja je »disciplinirano provodila što joj je vojni vrh zapovjedio, a vojni je vrh slušao Miloševića«.

Mesić je objasnio i da se sve odvijalo po scenariju prema kojem je KOS prvo izazvao provokacije, a potom je JNA osigurala teritorij, što je bilo najočitije u incidentima u Pakracu i Plitvicama na samom početku sukoba.

Posvjedočio je i da je oružje za pobunjene Srbe dolazilo »iz garnizona JNA«, kao i novac za plaće zapovjednika u Republici Srpskoj i tzv. RSK, dok su naoružane paravojne jedinice pristizale iz Srbije.

Upitan što mu je Milošević kazao o Srbima izvan Srbije, Mesić je odgovorio kako je, prema Miloševiću, bilo isključeno da u slučaju raspada Jugoslavije izvan Srbije ostane više od 2,5 milijuna Srba. Ustav je davao pravo na osamostaljenje republikama, kazao je Mesić, a »Milošević to ili nije želio shvatiti, ili nije razumio«.

Tužitelj Geoffrey Nice uvodio je dokumente prema kojima je vojni vrh, predvođen Veljkom Kadijevićem, ignorirao zapovijedi predsjednika Predsjedništva SFRJ Mesića, kao i upozorenja s raznih strana, uključivši i Mesićeva, da su savezne vojne snage umiješane u napade, naoružavanje pobunjenih snaga, te da su počinile povrede međunarodnih konvencija.

Na primjeru konvoja za Dubrovnik »Libertas« tužitelj je pokazao da je vojni vrh pokušao onemogućiti prolazak humanitarne pomoći, ignorirajući pritom zapovijedi Mesića - osobe koja je tada personificirala vrhovnog vojnog zapovjednika jugoslavenskih oružanih snaga.

Tužitelj je uveo i ultimatum kojim je Hrvatskoj 1. listopada 1991. vojni vrh zaprijetio odmazdom. JNA je, objasnio je Mesić, odbijala ispuniti njegove zapovijedi s objašnjenjem da »izravno provodi ustav«.

Nice se posvetio i pitanju etiketiranja Hrvatske kao ustaške, odnosno fašističke tvorevine. Milošević je u svojoj uvodnoj riječi, koristeći fašističku ikonografiju, pokazao da će to koristiti u svojoj obrani.

»Time se htjelo kompromitirati vlasti u Hrvatskoj«, rekao je Mesić nakon što mu je pokazana jedna takva Kadijevićeva izjava, napominjući da je u Hrvatskoj bilo neprihvatljivih pojava, ali da one nisu mogle biti opravdanje za teške napade i razaranja.

Milošević je prigovorio što je vrijeme Mesićeva iskaza smanjeno s 10 na četiri do 4,5 sata, okvalificiravši Mesića kao »u svakom pogledu problematičnog s obzirom na osobnu zločinačku ulogu u razbijanju Jugoslavije«.

Milošević će Mesića ispitivati u srijedu.