Vjesnik: 03. 10. 2002.

Suđenje u Haagu, Bobetko u Zagrebu?

ZAGREB, 2. listopada - Objavom sadržaja interlokutorne žalbe, Haaški je sud strogo čuvanu tajnu toga dokumenta učinio dostupnom i hrvatskoj stručnoj javnosti. Nakon objave je postalo jasno da Vlada igra na dva aduta. Tužiteljstvo nije uhidbeni nalog popratilo obrazloženjem kojim se objašnjava zašto tužiteljstvo početak postupka uvjetuje uhićenjem ili izručenjem. A kad toga nema, optuženik i njegova država ne mogu zahtijevati da se sudovanje na Međunarodnom kaznenom sudu provede i bez »isključive primjene pritvora«.

Iskoristivši taj nedostatak optužnice i pratećeg uhidbenog naloga u žalbi, Vlada u pisanju »prave« žalbe slijedi logiku 118. članka Pravilnika o postupku i dokazima MKS-a. U paragrafu B toga članka piše: »U slučaju da optuženik nije nazočan u vrijeme izricanja presude... žalbeno vijeće može izreći presudu u njegovoj odsutnosti ili narediti, osim ako izrekne oslobađajuću presudu, njegovo uhićenje ili izručenje Sudu«.

Taj se paragraf poziva i na odredbe 65. članka Pravilnika u kojem se uređuju uvjeti privremenog puštanja na slobodu optuženika.

U toj je odredbi za »slučaj Bobetko« bitan paragraf B. U njemu raspravno vijeće Suda o puštanju na slobodu (u ovom slučaju o slobodi optuženika bez prethodnog uhićenja i izručenja) odlučuje samo u posebnim okolnostima, uz mišljenje zemlje domaćina. Posebne bi okolnosti u ovom predmetu bile dob i zdravstveno stanje optuženika, praćene jamstvima države da Bobetkov boravak na slobodi u tom stanju »neće predstavljati opasnost za žrtve, svjedoke ili druge osobe«.

Gradeći na te dvije odredbe žalbu, Hrvatska zapravo od Suda traži - presedan. Dakle, traži da se uvažavanjem žalbe u spomenutom dijelu optužnice omogući suđenje koje ne bi iziskivalo boravak umirovljenoga generala Janka Bobetka u pritvoru Scheveningena.

Naravno, prođe li ta elaboracija ovdašnjih stručnjaka u formi žalbe hrvatske vlade, stvara se prostor za nastavak pravne bitke o samoj optužnici i njenu sadržaju. Takva, etapna obrada slučaja zasad se čini dobro odabranom taktikom. »Spektakl« s uhićenjem i privođenjem teško bolesnoga optuženika i pravno i politički ne bi išao u prilog Sudu, o Hrvatskoj da se i ne govori. Prođu li molba, a onda i žalba navedena sadržaja koju Sudu valja dostaviti u petak, 4. listopada, amortizirat će se učinak uhidbenog naloga kao dokumenta koji prati optužnicu.

Ovoga tjedna Vlada ima još jednu obvezu: nakon saborske suglasnosti mora podnijeti zahtjev Ustavnom sudu za ispitivanje ustavnosti optužnice. Eventualnom kasnijom objavom tog zahtjeva postat će bjelodano na kojim će pravnim frontama Vlada nastaviti s osporavanjem optužnice protiv Bobetka.

Vlado Rajić