Slobodna Dalmacija: 05. 10. 2002.

Generalove boli

Tomislav KLAUŠKI

Hrvatski mediji u petak su pobjedonosno objavili: Carla Del Ponte mogla bi pristati da se optuženi general Janko Bobetko brani sa slobode! Dugo očekivana pukotina u nepokolebljivom stavu haaškog tužiteljstva navukla je osmijeh na lice svim zaštitnicima lika i djela optuženoga generala. Vlast će dobiti potvrdu ispravnosti svog stava, oporba sačuvati zadnju mrvu digniteta, a hrvatska javnost ponovno udahnuti punim plućima. Ali, prije nego što su svekolike hrvatske ruke dignute u znak pobjede, Haag ih je polio hladnom vodom. "Prvo i prije svega, general Bobetko kao optuženi mora doći u Haag", poručila je Carla Del Ponte i time produžila agoniju. Hrvatska Vlada ipak će morati uhititi prkosnog generala i otpraviti ga u Haag. Tek tamo suci će odlučiti dopušta li njegovo zdravlje daljnji pritvor ili će se bivši načelnik Glavnog stožera HV-a od optužbi braniti sa slobode.

Pritom se postavlja važno pitanje: zbog čega hrvatska Vlada prvi logični i sasvim ispravan argument o poodmakloj dobi generala Bobetka i njegovu narušenom zdravlju nije upotrijebila čim je optužnica stigla u Banske dvore? U to vrijeme odnosi Zagreba i Haaga još su bili bazirani na povjerenju i Tužiteljstvo bi bilo mnogo prijemčivije na opravdani argument o Bobetkovoj bolesti.

Ovako, Haag se već narogušio na Račanovo odbijanje izručenja i preispitivanje optužnice, na paradu s Ustavnim sudom i koketiranje s desnicom te stoga pozivanje na zdravstvene tegobe može protumačiti tek kao dodatni alibi. Kao popratni, sekundarni argument izvučen u slučaju da onaj primarni propadne.

Zašto je Vlada čekala skoro dva tjedna da se pozove na Bobetkovo zdravlje? Nije li to trebala biti prva točka odgovora na optužnicu, argument koji se doista ne može osporiti i koji bi Haag vjerojatno primio u dobroj vjeri? Sada taj argument doista zvuči isprazno, kao osigurač i pokriće u slučaju da se ni na koji drugi način ne uspije osporiti optužnica.

U svemu tome zanimljiva je i saga o Bobetkovu zdravlju. Umirovljenik koji je prošao dvije operacije srca, pati od dijabetesa i doslovno je prikovan za stolac nikako da se odluči hoće li se prikazati kao bolesnik ili kao čili prkosni starčić. Čim je optužnica stigla u Zagreb Bobetko se u intervjuu "Globusu" nastojao prikazati lucidnim generalom spremnim za najveću bitku svog života. Onda je par dana kasnije konzultirao novinara ne bi li ipak trebao objaviti svoj zdravstveni karton. On ga je od toga odgovorio jer bi otkrivanje narušenog zdravlja navodno narušilo dojam o generalovoj odlučnosti.

Zatim je, par dana kasnije, nekoliko dnevnih listova objavilo priču o luksuznom apartmanu na sedmom katu Kliničke bolnice "Dubrava" koji se navodno priprema za hospitaliziranje generala Bobetka. Nekoliko liječnika posvjedočilo je da Bobetko neće izdržati transport u Haag, da mu je stres za trideset posto pogoršao ionako loše zdravstveno stanje te da se o njemu brinu medicinske sestre. Sve to Bobetko je osobno demantirao u "Slobodnoj", izjavivši kako nije bolestan, da bi se nekoliko dana kasnije opet predomislio i poručio kako je mu je zdravlje doista jako loše.

Ako se već sam general ne može odlučiti je li teško bolestan ili nije i kalkulira s time hoće li to upotrijebiti kao olakšavajuću okolnost pred haaškim tužiteljima, kako onda očekivati od hrvatske Vlade da to koristi kao uvjerljiv argument? Ili da Haag u to povjeruje?