Vjesnik: 07. i 08. 10. 2002.

Međunarodna zajednica prihvatit će svaki eventualni dogovor Hrvatske i Haaškog suda

Ako hrvatska vlada uspije postići neki dogovor s Haaškim sudom, mi ćemo ga poštovati, no suradnja sa Sudom ne smije se dovoditi u pitanje, rekli su Vjesniku diplomatski izvori / O tome surađuje li Hrvatska s Haaškim sudom ili ne surađuje, neće odlučivati vlada ni jedne države nego isključivo Sud, izjavio je Vjesniku jedan visokopozicionirani europski diplomat

ZAGREB, 6. listopada - Koordinirani pritisak ključnih međunarodnih organizacija na Hrvatsku da ne dovede u pitanje suradnju s Haaškim sudom nastavit će se i u formalnom i neformalnom smislu, a nepoštivanje bilo koje odluke Suda, vezane uz žalbe hrvatske vlade, tretirat će se kao odbijanje suradnje. Ako hrvatska vlada uspije postići neki dogovor s Haaškim sudom, mi ćemo ga poštivati, no suradnja sa Sudom ne smije se dovoditi u pitanje, rekli su Vjesniku visoki diplomatski izvori.

Posljednje upozorenje, ali i potvrda istovjetnih stajališta došli su prošli tjedan iz sjedišta OESS-a u Beču. Nakon što je hrvatski veleposlanik pri OESS -u Vladimir Matek objasnio karakter pravnoga spora Hrvatske s Haaškim sudom, američka je diplomacija na sastanku posebno naglasila da se u tom pitanju »u potpunosti slaže sa stajalištima Vijeća ministara Europske unije«. U njima, kao što je poznato, Hrvatsku se poziva na bezuvjetnu suradnju s Haaškim sudom jer će u suprotnom približavanje Hrvatske Europskoj uniji biti usporeno. S takvim stajalištem, uz 15 zemalja članica Europske unije, navodi se u dokumentu, suglasile su se i sve zemlje kandidatkinje za ulazak u Uniju.

U takvom okružju, nakon sastanka OESS-a, jasno je da hrvatska vlada, ako se na kraju pravnog spora ocijeni da odbija suradnju s Haaškim sudom, ne može računati na potporu niti jedne zemlje u Europi, kao ni Sjedinjenih Država, upozoravaju promatrači.

Dok se ne završi pravna procedura spora s Haaškim sudom, međunarodni će predstavnici i dalje upozoravati Hrvatsku na posljedice odbijanja suradnje.

Međunarodna zajednica, tvrde diplomatski izvori, prihvatit će svaki eventualni dogovor Suda i hrvatske vlade. A o tome surađuje li Hrvatska s Haaškim sudom ili ne surađuje, neće odlučivati vlada ni jedne države nego isključivo Sud, rekao je Vjesniku jedan visokopozicionirani europski diplomat.

Hrvatska vlada stoga može očekivati nastavak kontinuiranih upozorenja da je odbijanje suradnje s Haaškim sudom za međunarodnu zajednicu neprihvatljivo, pa stoga mora pod hitno napustiti strategiju po kojoj se dovodi u pitanje ustavnost optužnice protiv generala Janka Bobetka, kao i argumentaciju da se optužnicom kriminalizira Domovinski rat.

Takve kvalifikacije, navode strani izvori, pravno su lako oborive pa bi Vladina taktika trebala ići u drugom smjeru. Ocjena ustavnosti optužnice, koju treba donijeti Ustavni sud, neće imati nikakva utjecaja na konačni ishod pravnog spora jer je ona u međunarodnom pravu sasvim irelevantna.

Na domaćoj političkoj sceni upućivanje optužnice na ocjenu Ustavnom sudu drži se krajnje riskantnim, posebice ako taj sud ocijeni da je optužnica protuustavna.

Svoje reakcije u vezi sa »slučajem Bobetko« strani diplomati ne smatraju pritiscima već prijateljskim upozorenjima jer, ističu, postoji jedinstven konsenzus europske petnaestorice o ulasku Hrvatske u EU.

Bruno Lopandić