Vjesnik: 07. i 08. 10. 2002.

Haaške istražitelje više od časnika zanimaju njihovi nadređeni

Ministrica obrane Antunović rekla je da su trojica časnika HV-a, Krešimir Tomljenović, Zvonko Brajković i Nikola Šutić, spremna za razgovor s haaškim tužiteljima / Natporučnika Tomljenovića, svjedoka u procesu »gospićkoj skupini«, Ante Karić je u pismu Tuđmanu optužio za likvidaciju Srba 1991.

ZAGREB, 6. listopada – Ministrica obrane Željka Antunoviću potvrdila je informacije da su djelatni časnici HV-a Krešimir Tomljenović, Zvonko Brajković i Nikola Šutić dobili poziv za razgovor s istražiteljima Haaškoga suda, u statusu svjedoka ili osumnjičenika, i kazala da su spremni odazvati se razgovoru. »Oni su pozvani i žele dobrovoljno dati izjave pred Haaškim tribunalom. Prema mojim informacijama, jedva čekaju da to naprave«, kazala je Antunović.

Za odazivanje na razgovor, prema njezinim riječima, imaju punu podršku države, a posebno Ministarstva obrane jer je riječ o djelatnim vojnim osobama. Žao joj je što su podaci izašli u javnost, jer se »tim informacijama manipulira i šteti osumnjičenicima i državi«. Kazala je i da ne zna kako su te informacije došle u novine, no pretpostavila je da su mogući izvori i osobe koje su pozvane na razgovor. Ministrica je tako potvrdila da Haaški sud nastavlja istragu o »slučaju Medački džep«.

Vjesnikovi izvori bliski Sudu upozoravaju da bi hrvatska javnost mogla steći pogrešan dojam kako Sud – uz generala Bobetka i Ademija – za kršenja Ženevskih konvencija u »slučaju Medački džep« želi optužiti i trojicu spomenutih časnika HV-a. Naime, s obzirom na praksu ICTY-a da sudi prema zapovjednoj odgovornosti, kažu naši izvori, bilo bi čudno da tužiteljstvo Carle del Ponte kani podići optužnice protiv trojice časnika.

U vrijeme akcije »Medački džep« brigadir Zvonimir Brajković je bio zamjenik zapovjednika 9. gardijske brigade. Na čelu te brigade bio je general Mirko Norac. Kad je Norac promoviran u zapovjednika Zbornog područja Gospić, Brajković je preuzeo njegovu dužnost. On je vodio i središte za izobrazbu vojnika u Puli, a predsjednik Mesić razriješio ga je dužnosti u listopadu 2000. godine. Brajković i dalje prima plaću od MORH-a.

Natporučnik Nikola Šutić je u vrijeme akcije »Medački džep« bio zapovjednik inženjerije 9. brigade. Kako su neki mediji za Šutića napisali da je stručnjak za eksplozive, time se sugerira da bi haaški istražitelji s njim mogli razgovarati o miniranju kuća srpskog stanovništva nakon akcije.

Poručnik Krešimir Tomljenović je u rujnu 1993. bio pripadnik vojno-obavještajne službe Glavnog stožera, središte Rijeka. Javnosti je poznat kao svjedok u procesu za ratni zločin u Gospiću. Njegovo se ime spominjalo i u pismu Ante Karića – vladina ratnog povjerenika za Liku – pokojnom predsjedniku Tuđmanu 1991. Karić je za Tomljenovića, kojeg su zvali »Krešo bolničar«, naveo da je jedan od autora popisa Srba za likvidaciju. Tomljenović je bio na dužnosti u obavještajnom dijelu HV-a do 1998. godine, kad odlazi u časničku školu u Zagreb.

Dobro upućeni u haaške slučajeve upozoravaju da Sud možda ima dobre indicije za odgovornost trojice časnika u događajima koji su inkriminirani u optužnicama protiv generala Bobetka i Ademija. Zato se može pretpostaviti da će ih haaški istražitelji pritisnuti kako bi oni teretili svoje nadređene.

Više je puta objavljeno, ali ne i potvrđeno, da se haaško tužiteljstvo u »slučaju Medački džep«, uz dosad optužene, najviše zanima za generale Mirka Norca i Mladena Markača te admirala Davora Domazeta Lošu.

Željko Peratović