Vjesnik: 11. 10. 2002.

Može li rasprava o izmjeni Ustavnog zakona ugroziti Vladine poteze i Bobetkovu obranu?

Bilo bi korisno da izbjegnemo raspravu, jer bude li i krajnje dobronamjerna, mogao bi se stvoriti dojam da se Hrvatska udaljava od dijaloga i suradnje s Haaškim sudom, kaže Tomčić / Šeks: Ima argumenata i za raspravu i protiv nje

ZAGREB, 10. listopada - Operativno je pitanje treba li raspravljati o točkama koje su na dnevnom redu Sabora i hoće li to umanjiti mogućnost dijaloga Vlade i Haaškog suda, ili to eventualno odgoditi, izjavio je u četvrtak predsjednik Sabora Zlatko Tomčić nakon proširene sjednice Predsjedništva Sabora. Na tom sastanku bili su i premijer Ivica Račan, potpredsjednik Vlade Goran Granić i predsjednici klubova svih parlamentarnih stranaka.

Predsjedništvo Sabora razgovaralo je o tome da li raspraviti točku koju je predložio HDZ - promjenu Ustavnog zakona o suradnji s Haagom, te točku koju traži HSLS - moratoriji na suradnju s Haaškim sudom dok Ustavni zakon o suradnji s Haagom ne prođe ocjenu ustavnosti pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske. Tomčić je naglasio da će odluka o tome hoće li Sabor raspravljati o tim točkama idući tjedan ili neće, biti poznata u petak nakon 9.30 sati. Do tada bi se HDZ i HSLS trebali očitovati o tome odustaju li od zahtjeva za raspravom.

Govoreći u ime HSS-a, Tomčić je rekao da Klub te stranke smatra kako nema smisla raspravljati o izmjeni Ustavnog zakona o suradnji s Haagom, jer bi se, »time, iako rasprava može biti krajnje dobronamjerna, mogao stvoriti dojam da se Hrvatska udaljava od dijaloga i suradnje s Haaškim sudom pa bi stoga bilo korisno da je izbjegnemo«. No, napomenuo je, predlagatelj ima pravo ustrajati na tome da se točke rasprave u parlamentu.

Odlučit ćemo nakon očitovanja HDZ-a i HSLS-a hoćemo li nastaviti sjednicu ili ćemo je završiti u petak, rekao je Tomčić naglasivši da se nakon sastanka proširenog Predsjedništva »ponovo može konstatirati da u Saboru postoji značajna želja svih političkih snaga da se nastavi dijalog i suradnja s Haagom«.

Istaknuo je da su predstavnici parlametarnih klubova saslušali detaljno izvješće premijera i potpredsjednika Vlade o potezima koje je Vlada u međuvremenu poduzela u vezi sa slučajem generala Bobetka.

Vladimir Šeks, predsjednik Kluba HDZ-a, izjavio je kako Vlada i koalicijski partneri smatraju da bi, sa stajališta interesa i generala Bobetka i Hrvatske, u ovom trenutku bilo kontraproduktivno raspravljati o izmjeni Ustavnog zakona. No, napomenuo je kako se i HDZ slaže da ima argumenata i za raspravu i protiv nje, te da će Klub, prije nego što iznese stav, pažljivo odvagnuti bi li rasprava mogla bila u suprotnosti s nacionalnim interesima i obranom generala Bobetka.

Dada Zečić