Vjesnik: 15. 10. 2002.

Što skriva torba Carle del Ponte

Navodno su glavna haaška tužiteljica i hrvatski vrh, točnije vrh Vlade, sklopili svojevrstan »deal« prema kojem bi vuk bio sit, a ovce na broju. Bobetko bi, ako je vjerovati glasovima iz prilično pouzdanih izvora, mogao biti ispitan putem video-veze iz svoje kuće. A ispitivala bi ga sama Carla del Ponte!

ANDREA LATINOVIĆ

Velika Carla del Ponte je pred vratima Zagreba, a u Banskim je dvorima sve jače komešanje i »meškoljenje«. Što li će ovaj put tužiteljica donijeti u svojoj Louis Vuitton torbi? Prijetnje sankcijama i novo pljuskanje hrvatskog državnog vrha i Vlade, otvaranje nove krize ili ipak maslinovu grančicu?

Vijest da Carla del Ponte 20. listopada juri u New York da bi Vijeću sigurnosti UN-a podastrla izvješće o tome kako države ex-Jugoslavije surađuju s »njenim« sudom, a potom sjeda u zrakoplov i tri dana kasnije slijeće u Zagreb, prilično je uzdrmala hrvatski zakonodavni i izvršni establišment. Na Markovu je trgu ponovo prilično vruće, a mnogi bi najradije pobjegli iz svoje kože.

No, prema onome što se naslućuje ispod glasa, ptičice koje su uvijek dobro obaviještene šapuću da je mogućnost da Hrvatsku stegnu sankcije otklonjena u zadnji trenutak! Naime, navodno su Carla del Ponte i hrvatski vrh, točnije vrh Vlade, sklopili svojevrstan deal prema kojem bi vuk bio sit, a ovce na broju. Bobetko bi, ako je vjerovati glasovima iz prilično pouzdanih izvora, mogao biti ispitan putem video-veze iz svoje kuće. A ispitivala bi ga sama Carla del Ponte!

Što bi to značilo? Da glavna haaška tužiteljica ne može Vijeću sigurnosti tužakati Hrvatsku kako ne surađuje i ne želi surađivati sa Sudom, jer to nije točno. Značilo bi i da je Haag ozbiljno shvatio upozorenja s hrvatske strane kako je Bobetkovo zdravstveno stanje uistinu teško i da bi se, nastave li inzistirati na njegovu dolasku u Haag (liječnički konzilij potvrđuje da ne bi izdržao let do Nizozemske) i sami mogli iskompromitirati.

Nadalje, značilo bi to i da je Haag ipak odustao od prijave Hrvatske Vijeću sigurnosti radi tobožnje nekooperativnosti. A ono što će građane najviše zanimati jest činjenica da su, daj Bože da te priče jesu precizne i točne, sankcije izbjegnute na rubu provalije! Stoga se i u zgradama Vlade, Sabora, ali i u stranačkim središnjicama - nakon objave da Del Ponte stiže - sastanči »sve u šesnaest« i izvlače sve moguće kombinacije kako i što dalje.

Oporba se pita na koju je »foru« Račan primirio haašku tužiteljicu i već bjesni zbog činjenice da bi, odigra li dobro ovu partiju, premijer mogao osnažiti svoj položaj, dobiti glasove i simpatije i onih koji njegovo ime na listiću možda i ne bi zaokružili, a pritom će ovim šah-matom »zacementirati« svoju poziciju na dulje vrijeme.

Nakon što su »kričali« mjesec dana o nužnosti, neizbježnosti i hitnosti rasprave o izmjenama Ustavnog zakona o suradnji Hrvatske i Haaga, a nakon silnih peripetija to se na dnevnom redu parlamenta trebalo naći u četvrtak, HDZ-ovci su odustali od te rasprave! Istina, kako bi sami sebe izvukli iz gliba u koji su zapali, objasnili su da su odustali »privremeno dok se ne promijene političke prilike u zemlji«. Shvatili su da bez podrške koalicijskih stranaka ne mogu ništa učini, a saborska bi oporba ionako bila preglasana u toj maratonskoj, iscrpljujućoj i, u konačnici, neučinkovitoj raspravi.

Što se krije ispod žita da su i HDZ, a i HSLS - koji je tražio donošenje moratorija o odnosima Hrvatske i Haaškog suda sve dok Ustavni sud ne donese odluku o optužnici protiv Bobetka - odustali? Hadezeovci su isprva dobili potvrdu svih opozicijskih kolega u Saboru da će ih podržati u inicijativi o izmjenama Ustavnog zakona, i već su se spremali jurišati u boj na Račana i ekipu iz zgrade preko puta, a onda su se skoro poskliznuli.

Opozicijski su kolege počeli okretati leđa HDZ-ovskim drugovima, privučeni sirenskim zovom iz premijerova kabineta. Dapače, navodno su čak i neki iz IDS-a (!), a i jedan visokopozicionirani esdepeovac, još krajem lipnja ili početkom srpnja u pojedinačnim i povjerljivim razgovorima s HDZ-ovim mudrim glavama obećavali podršku njihovoj ideji. Čak su, ako je točno, HDZ-u htjeli pripomoći nakon što su obavili nekolicinu razgovora s odvjetnicima generala Gotovine, kao i nekim članovima stožera za njegovu obranu.A onda je došla jesen, nove prijetnje iz Haaga i sva ljetna obećanja zamijenila je trezvenost i pragmatičnost, pa »svi junaci nikom ponikoše«, a HDZ osta usamljen na braniku domovine.

Iznevjereni hadezeovci sad nariču da ih je izdao i Pašalić (a tako su se pristojno međusobno razišli!), ali i vjerni Đapić, nagodivši se, ni više ni manje, nego sa samim Račanom! Pašalić javno samo brblja da Račana treba srušiti, a kad se glasalo o njegovu povjerenju, šef Hrvatskog bloka je kazao da »Račana ne treba rušiti na Piranskom zaljevu«, zločesto sad tračaju odbačeni hadezeovci. I još kažu da Pašalić »cijelo vrijeme podupire Račana, a pokušava kroz medije plasirati tezu kako HDZ želi veliku koaliciju sa SDP-om, što nema veze ni s razumom, a ni s mozgom«... Kao da u Hrvatskoj politika ima veze i s razumom, i s mozgom.

Isto to, navodno, bjesne hadezeovci, radi i Đapić, pa su se onda - strahujući da će ostati nasukani u Saboru - nakon noćne sjednice stranačkog predsjedništva odlučili sami povući s bojnog, odnosno, parlamentarnog polja. Čak su na jednoj ranijoj sjednici Predsjedništva Sabora na izravno Tomčićevo pitanje hoće li se o HDZ-ovoj inicijativi raspravljati u četvrtak svi čelnici klubova, osim samog HDZ-a i HSLS-a povukli, jer se »ne bi šteli mešati«. I HDZ osta sam.