Vjesnik: 16. 10. 2002.

Korak prema javnoj TV?

BRANKO VUKŠIĆ

Poštivanje procedure i društvenih pravila pretpostavka su svake demokracije odnosno prakticiranja sloboda. Od onih pojedinačnih i svakodnevnih do u nas kontroverznih medijskih, čiji razvoj priječe upravo loše napisana i od parlamenta potvrđena pravila. Naročito ona koja se tiču HRT-a, zapalog, ponajprije zbog lošeg zakona, u - otkako je televizije u Hrvata - najveću programsku agoniju. Stoga je u ime Vlade ministar kulture Antun Vujić najavio promjenu pisanih pravila koja su omogućila voluntarizam na Prisavlju.

I dok Vlada razmišlja što bi i kako trebalo u zakonu promijeniti, saborska zastupnica Vesna Škare Ožbolt stavila je u saborsku proceduru prijedlog Zakona o HRT-u, čija bi primjena omogućila i te kako potrebne radikalne promjene. Pravilima koja je predložila V. Škare u startu bi se onemogućio ustroj nekompetentnog programskog vijeća te, u završnici, odabir nekreativnih i organizacijski nesposobnih urednika. Do sada najboljim prijedlogom Zakona o HRT-u, onemogućio bi se prvo dualizam vlasti te antagonizam između upravljačke i uredničke strukture.

Uostalom, evo što predlaže Vesna Škare Ožbolt. HRT, podijeljen na Hrvatski radio i Hrvatsku televiziju, ne bi više bio javna ustanova već trgovačko društvo, koje bi imalo mogućnosti s komercijalnim televizijama (uz Novu TV uskoro bi se trebala pojaviti još jedna televizija s nacionalnom koncesijom) u ravnopravniju bitku za najkvalitetnije ljude. HR-u i HTV-u bi, kao nekad, administrativno-financijske poslove obavljale tzv. zajedničke službe. I Radio i Televizija imali bi, naravno, zasebne blagajne, te bi dijelili - u omjeru koji je predmet temeljite analize - pretplatu.

HTV-ovo (istovjetan se organizacijski model predviđa i za HR) bi središnje, odnosno, najviše tijelo bilo programsko vijeće u kojemu bi sjedilo devet (9) uglednih, u medije upućenih stručnjaka (koji nisu izravno upleteni u politiku). A njih bi nakon javnog natječaja (koji bi provela posebna komisija u Ministarstvu kulture) potvrdio Sabor tročetvrtinskom većinom. Programsko bi vijeće, pak, također na temelju natječaja, zatim imenovalo generalnog direktora, koji postavlja - opet na temelju natječaja - dva programska direktora. Jednog za Prvi, a drugog za Drugi HTV-ov program. Programske direktore, na prijedlog generalnog direktora, potvrđuje Programsko vijeće. Dakle, generalni je direktor odgovoran za cjelinu, i za financijsko poslovanje, i za ono što će HTV emitirati u svojemu programu, s tim da se nakon izbora programskih direktora nema pravo izravno miješati u uređivanje programa.

Velika novina je ukidanje zvanja glavnog urednika te formiranje dvije zasebne programske cjeline (na Prvom politički, obrazovni, dramski, dječji..., odnosno, tzv. nacionalni program, a na Drugom sport, zabava, serije...) koje će, uz koordinaciju generalnog direktora, voditi dva istorangirana programska direktora.

Tko pak će nadzirati generalnog direktora?

Nadzorni odbor kojeg izabire Sabor tročetvrtinskom većinom.

Ovakvim prijedlogom zakona o HRT-u Vesna Škare Ožbolt napravila je odličan temelj za buduću javnu i dobru televiziju koja će uistinu biti servis građanima i koja će zadovoljavati barem minimalne profesionalne norme.