Slobodna Dalmacija: 17. 10. 2002.

GLASNOGOVORNICA IZASLANSTVA EUROPSKE KOMISIJE OSVRNULA SE NA SPEKULACIJE O NAVODNOM ULTIMATUMU HRVATSKOJ

Otkad je EU uputio demarš, nije se dogodilo ništa novo

ZAGREB — Glasnogovornica izaslanstva Europske komisije u Hrvatskoj rekla je u srijedu da od prošlog tjedna, kad je EU uputio demarš hrvatskoj Vladi kojim traži punu suradnju s Haaškim sudom (ICTY), nije bilo nikakvog novog razvoja događaja u odnosima između Hrvatske i EU-a. Glasnogovornica Mirela Rašić nije željela komentirati spekulacije koje su se pojavile u hrvatskim medijima prema kojima je Europska unija uputila Hrvatskoj ultimatum da će joj uvesti političke sankcije ako do četvrtka konkretno ne pokaže da namjerava surađivati s ICTY-jem u slučaju optuženoga generala Janka Bobetka.

"Ne možemo komentirati spekulacije koje su se pojavile u hrvatskom tisku. Možemo se samo ponovno pozvati na demarš koji je uputio EU", rekla je M. Rašić za Hinu. "Nikakvog novog razvoja događaja nije bilo od prošlog tjedna", dodala je Mirela Rašić.

Europska unija u petak je Vladi predala demarš u kojem je iskazala snažnu potporu radu ICTY-ja, te je naglasila kako potiče Vladu na punu suradnju i nastavak poštovanja međunarodno preuzetih obveza i u slučaju optužnice protiv generala Bobetka. Rašić je dodala da se očekuje kako će se pitanje hrvatske suradnje s ICTY-jem naći na dnevnom redu zasjedanja Vijeća ministara EU-a u ponedjeljak i utorak.

Komentirajući najave mogućih sankcija EU-a protiv Hrvatske, ministar za europske integracije Neven Mimica rekao je kako nema razloga da se "mi sami igramo mazohizma" i da razgovaramo o mjerama koje bi nas najviše mogle pogoditi. "To je dio priče koji sigurno nije danas na dnevnom redu", rekao je Mimica za zagrebački Radio 101. "Mi ozbiljno shvaćamo upozorenja koja dolaze iz EU-a i koja idu u smjeru pozivanja Hrvatske na bezuvjetnu suradnju s Haaškim sudom. Tvrdimo da surađujemo s Haaškim sudom. Naš pravni spor sa stavovima tužiteljstva ne izlazi iz okvira propisane pravne procedure koja je omogućena statutom Suda", dodao je Mimica.

Mimica se osvrnuo na jučerašnju odluku Velike Britanije da suspendira proces ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji je Hrvatska sklopila s Europskom unijom, zbog hrvatskog odbijanja da ICTY-ju izruči umirovljenoga generala Bobetka. "Potez britanske vlade, odnosno Foreign Officea, po meni je preuranjen, odnosno ide u pravcu prejudiciranja sudskih odluka", rekao je Mimica. "Mislim da je takva vrsta pritiska trebala doći tek ako Hrvatska ne bi postupila prema odlukama suda koji će odlučivati o hrvatskoj žalbi", dodao je Mimica.