Večernji list: 18. 10. 2002.

DORIS PACK, PREDSJEDAVAJUĆA IZASLANSTVA EUROPSKOG PARLAMENTA ZA ODNOSE SA ZEMLJAMA JUGOISTOČNE EUROPE

Vladi može pomoći jedino Bobetko

Zemlje EU trebale bi pričekati kraj dijaloga Hrvatske i Haaškog suda oko žalbi hrvatske Vlade

S Doris Pack, predsjednicom izaslanstva Europskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Europe, razgovarali smo jučer telefonski o mogućim rješenjima sadašnje situacije oko generala Janka Bobetka. Kazala nam je kako misli da naposljetku neće biti drugog izlaza osim da general Bobetko prihvati optužnicu i dokaže da nije kriv za zločine koji mu se stavljaju na teret. Upućuje također da bi umjesto preuranjenog pritiska, zemlje EU trebale pričekati kraj dijaloga Hrvatske i Haaškog suda oko žalbi hrvatske Vlade.

Kakav je vaš stav o naglo pogoršanim odnosima EU i Hrvatske, vezano za slučaj generala Janka Bobetka?

- Riječ je o vrlo složenoj situaciji s obzirom na to da podizanje optužnice protiv generala Janka Bobetka predstavlja vrlo osjetljivo pitanje i za hrvatsku Vladu, i za sve stranke, i za narod u Hrvatskoj. Trebali bismo uvijek imati na pameti da je Hrvatska bila okupirana i da se morala braniti. Ja uvijek, pa tako i sada, naglašavam da su te vojne operacije bile potpuno opravdane, a ako je bilo zločina, oni koji su ih počinili moraju biti kažnjeni. Ne može se od hrvatske Vlade tražiti da ona uhiti i izruči generala Bobetka jer je riječ o generalu koji je radio na oslobađanju Hrvatske. Naravno da se od svih država traži da surađuju sa Sudom u Haagu, ali ja ne vidim kako bi njega Vlada mogla izručiti. Vlada je u vrlo teškoj poziciji i ne mislim da joj itko može pomoći osim samog Bobetka. Političari su potpuno izgubljeni u ovoj situaciji. Za Hrvatsku bi bilo najbolje kada bi se general Bobetko odazvao pozivu Haaga i dokazao da on nije kriv za zločine. Ako on nije naredio te zločine, a sasvim ih sigurno nije počinio sam, bit će oslobođen. Ako Bobetko ne izvuče Hrvatsku iz izazivanja antieuropske situacije, neće više biti razlike između heroja i ratnih zločinaca.

Bobetko je vrlo bolestan, navodi se kako mu zdravstveno stanje ne dopušta odlazak u Haag.

- Da, znam da je on vrlo star. Možda bi izlaz iz ove delikatne situacije bio da Haag pošalje svoj medicinski tim u Hrvatsku da razmotre uvjete koji bi bili najbolji za njega.

Kako tumačite pritisak europskih zemalja, prije svega Britanije, na hrvatsku Vladu?

- Nisam sigurna da je međunarodna zajednica svjesna koliko je pitanje generala Bobetka teško za hrvatsku Vladu. Na vlasti su sada neki drugi političari koji su zaboravili ili nisu pratili kako je Hrvatskoj bilo teško 1991. godine i što se tu događalo. Oni sada, tražeći na jednaki način suradnju od svih zemalja, uspoređuju stvari koje nisu usporedive. Ja zaista suosjećam s hrvatskom Vladom, ali ma koliko bilo nepravedno to što ona sada ima pred sobom, morat će poštovati odluke haaškog suda.

Koje bi mjere EU mogla primijeniti protiv Hrvatske?

- Možda će biti problema u procesu stabilizacije i pridruživanja, jer mi od svih kao uvjet tražimo suradnju s Haagom. Mada je u zaista teško uspoređivati slučaj generala Bobetka s nekim drugim slučajevima. Hrvatska je do sada više trebala napraviti kako bi dokazala da može sama provoditi procese protiv počinitelja ratnih zločina.

Sanja Despot

EU mora vršiti pritisak

Zašto europske zemlje nisu mogle sačekati da Hrvatska prođe pravnu proceduru koju je povela s Haaškim sudom, to više što je Sud najavio osnivanje Žalbenog vijeća koje će se baviti zahtjevima hrvatske Vlade?

- Bilo bi mudro za međunarodnu zajednicu da sačeka ako postoji mogućnost da se to tako riješi. Europska unija radi pritisak na Hrvatsku jer ga mora raditi i na sve druge zemlje u regiji.

SLUČAJ BOBETKO - KAKVE MJERE MOŽE PRIMIJENITI EU

Vijeće ministara šalje ozbiljno upozorenje Hrvatskoj

Sa sastanka Vijeća ministara Europske unije u ponedjeljak u Luksemburgu Hrvatskoj će biti poslano upozorenje da nesuradnja sa Sudom u Haagu može ozbiljno ugroziti njene napore za približavanje EU.

Kako saznajemo iz diplomatskih izvora, tekst izjave nije još do kraja dogovoren, s obzirom da neke zemlje članice smatraju kako se na suradnju ne bi trebala izdvojeno upozoravati samo Hrvatska, već bi se ista poruka trebala odnositi i na druge zemlje u regiji, prije svega i na Srbiju. Treba, dakle, očekivati oštriju formulaciju od one kakva je korištena u zaključcima sa sastanka Vijeća ministara u Bruxellesu prije dva tjedna, ali ta izjava neće imati ultimativni karakter, odnosno neće izrijekom prijetiti konkretnim mjerama koje bi EU mogla povući ako Hrvatska odmah ne izruči generala Bobetka Sudu u Haagu. Europska komisija je demantirala da je Hrvatskoj već poslan bilo kakav ultimatum sa zadanim rokom, poslije čega će uslijediti sankcije, no diplomatski izvori upozoravaju kako situacija jest ozbiljna. Europska unija na svom dnevnom redu ima velik broj složenih i prečih tema, i nema sluha za dijalog hrvatske vlade i haaškog Suda, već neizručenje Bobetka pojednostavljeno shvaća kao odbijanje suradnje sa Sudom u Haagu.

Sanja Despot