Vjesnik: 23. 10. 2002.

Hrvatska diplomacija: »Slučaj Bobetko« može ugroziti naše približavanje Uniji

Međunarodna zajednica i haaško tužiteljstvo očekuju od hrvatskih vlasti da Bobetku uruče optužnicu i uhite ga dok Vlada smatra da treba čekati odluku Žalbenog vijeća Haaškog suda / Hrvatska diplomacija nada se da će to pitanje biti što prije riješeno

ZAGREB, 22. listopada - U utorak, dan prije dolaska glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte u Zagreb, ključni problem u sporu s Tribunalom zbog optužnice protiv generala Janka Bobetka, čini se, nije riješen.

Međunarodna zajednica i haaško tužiteljstvo očekuju od hrvatskih vlasti da prije svršetka pravnog spora pred Žalbenim vijećem Tribunala ispune obvezu iz uhidbenog naloga i Bobetku uruče optužnicu. Vlada pak i dalje smatra kako za bilo koji potez u tom smjeru valja čekati odluku Žalbenog vijeća.

Hrvatska diplomacija, saznaje se, svjesna je da međunarodni predstavnici ne prihvaćaju takav argument. No, rečeno je da je u svim razgovorima s predstavnicima ključnih zemalja istaknuto da će Hrvatska poštovati pravnu proceduru, odnosno svaku konačnu odluku Žalbenog vijeća Haaškog suda.

»Dobro je da Vijeće ministara Europske unije nije zaoštrilo stavove, ali situacija je i dalje ozbiljna. Hrvatska tek mora potvrditi ono u što smo ovih tjedana uvjeravali međunarodnu zajednicu, a to je da ćemo nastaviti surađivati s Haaškim sudom. Pravno postupanje otklanja sumnje da Hrvatska politički opstruira suradnju s Haaškim sudom. Ipak situacija nije laka«, rekao nam je jedan hrvatski diplomat.

Diplomati naglašavaju još kako to što su izostale oštre riječi ne treba shvatiti kao »sklonište za opstrukciju suradnje Vlade i Haaškoga suda«.

Svi smatraju da je dolazak tužiteljice Del Ponte izuzetno važan, no prema najavama, taj susret s hrvatskim dužnosnicima neće dugo trajati.

Hrvatska diplomacija nada se da će se cijeli slučaj riješiti što prije jer, kako se ističe, on može ozbiljno narušiti hrvatske ambicije u procesu europskih integracija.

Naime, u četvrtak, samo dan nakon posjeta glavne tužiteljice Zagrebu, u Bruxellesu se sastaje Europsko vijeće, sredinom studenog OESS podnosi izvješće o Hrvatskoj, a na posljednjem sastanku na vrhu za vrijeme danskog predsjedanja Unijom, u prosincu u Kopenhagenu, očekuje se politička podrška Hrvatskoj za njezinu ambiciju da brzo postane službenim kandidatom za punopravno članstvo u Uniji.

Bruno Lopandić