Slobodna Dalmacija: 23. 10. 2002.

SLOBODNA OTKRIVA NEPOZNATI PODATAK IZ BIOGRAFIJE NAJEKSPONIRANIJEGA SPLITSKOG SUCA

Sudac Lozina osuđen je 1983. uvjetno na kaznu zatvora zbog prijevare

Splitki sudac je osuđen na godinu i pol zatvora uvjetno nakon priznanja stanovitog Vladimira Jukića da je podnio lažnu prijavu protiv sumještanina Ante Šimunovića, jer je u dogovoru sa Slavkom Lozinom, tadašnjim sucem za prekršaje u Vrgorcu, izmislio sudar na temelju kojeg mu je Croatia osiguranje trebala isplatiti odštetu

Piše: Damir PETRANOVIĆ

Jedan podatak iz biografije suca splitskoga Županijskog suda Slavka Lozine javnosti je cijelo vrijeme nepoznat: on je, naime, prije točno 19 godina na Općinskom sudu u Vrgorcu osuđen na uvjetnu zatvorsku kaznu u trajanju od godinu i pol dana! Lozinu, koji je nešto prije pokretanja sudskog postupka protiv njega, napustio mjesto suca vrgoračkog Prekršajnog suca i zaposlio se kao sekretar u poduzeću "Novogradnja" iz Zagvozda, sudu je prijavio tadašnji zamjenik Općinskog državnog odvjetništva u Metkoviću Zlatko Vranješ, i to za kazneno djelo iz članka 222. stavka 1. Kaznenog zakona SR Hrvatske. Sudio ga je tadašnji predsjednik Suda u Vrgorcu Bariša Gašpar, nakon što je predmet odbio sudac Radoslav Roso — inače Lozinin kolega iz studentskih dana.

Dogovor u Vrgorcu

Slučaj je prilično jasan: splitskog suca Odvjetništvo je prijavilo nakon što je u postupku tužbe stanovitog Vladimira Jukića protiv Croatia osiguranja pred sudom u Makarskoj sam Jukić dao izjavu u kojoj priznaje da je lažno podnio prijavu protiv svog sumještanina Ante Šimunovića, jer je u dogovoru s vrgoračkim prekršajnim sucem Lozinom izmislio sudar na temelju kojeg bi mu Croatia osiguranje trebalo isplatiti odštetu.

Lozina i Jukić, prema priznanju potonjeg, dogovorili su se za mjesto na kojem se navodno dogodila nesreća, te ga smjestili na područje koje je bilo pod Lozininom nadležnošću. Ovaj je sudac, zatim, protiv Šimunovića protuzakonito donio rješenje o prekršaju, jer u cijelom spisu nema ni izjave ni saslušanja okrivljenika, a nakon što je Jukić pred sudom priznao krivnju uslijedila je kaznena prijava protiv samog Lozine. Sam Šimunović, kojeg je Lozina ni krivog ni dužnog prijavio, očito im je poslužio tek kao statist, budući da im je za naplatu odštete trebalo samo ime. Da Croatia osiguranje nije otezalo s njezinom isplatom, nakon čega je tvrtku tužio Vladimir Jukić, slučaj prijevare vjerojatno nikada ne bi isplivao na svjetlo dana. Ipak, Jukićevo priznanje, dano 2. veljače 1983. godine, i danas se nalazi u arhivu makarskog suda, u predmetu koji nosi broj 358/82-7.

Svi ovi podaci o Lozininoj burnoj prošlosti Slobodnoj Dalmaciji su, nakon dugotrajne istrage, potvrđeni iz nekoliko izvora. Samog slučaja i danas se sjećaju brojni stariji Vrgorčani, budući da se nikad prije toga nije dogodilo da jedan sudac — pa makar i prekršajni bude zbog nečega suđen. I kraćom šetnjom ovim gradićem novinari su uspjeli doći do nekoliko mještana koje pamćenje vrlo dobro služi, no koji su željeli ostati anonimni.

— Lozina? Kako neću znat koji je, pa to je onaj šta je sad popularan... — riječi su jednog postarijeg Vrgorčana, a nakon što smo ga priupitali za lažiranu prometnu nesreću znakovito nam je odgovorio:

— Svaka čast, odlično ste informirani. Istina je.

Glavne aktere, ipak, pamćenje puno lošije služi. Primjerice Zlatko Vranješ, tada zamjenik državnog odvjetnika u Metkoviću, a danas zamjenik Županijskoga državnog odvjetnika u Dubrovniku, gotovo pa nema pojma o čemu ga se pita:

— Vi stvarno mislite da se mi moramo sjećati svakog slučaja koji smo vodili?! Ne znam, to je bilo previše davno — kazat će Vranješ, dok Gašpar — onda predsjednik vrgoračkog suda a danas sudac Visokog trgovačkog suda u Zagrebu — malo bolje pamti:

— Da sjećam se slučaja Lozina, postojao je, no detalje vam ipak ne mogu reći, kazat će Gašpar, upućujući nas na predsjednika Općinskog suda u Vrgorcu. A danas je to upravo Radoslav Roso, Lozinin prijatelj iz studentskih dana.

On, pak, o ničemu vezanom za ovaj slučaj nije želio govoriti. U dva tjedna, koliko se odvijala njegova komunikacija s potpisnikom ovog teksta, došao je do prilično osebujne teorije: da novinari nemaju pravo na apsolutno nikakav podatak iz sudskog arhiva.

Nedostupna presuda

Roso, dakle, nije želio odgovoriti na pitanja je li pred njegovim sudom protiv Lozine vođen postupak, o kojem kaznenom djelu se radilo te kakva presuda je izrečena, a samu presudu — unatoč činjenici da se radi o javnom dokumentu — ne želi ni potražiti u arhivu, a kamoli dati na uvid javnosti. Umjesto tog posla, koji bi po slobodnoj procjeni potrajao 15-ak minuta, Roso se bacio na proučavanje i tumačenje Poslovika suda, a ni nekoliko dana nakon zamolbe nije bio u stanju odgovoriti smije li uopće bilo kakve podatke odati (!).

Ni predsjednik splitskoga županijskog suda Igor Benzon, od kojeg smo namjeravali potražiti komentar o dijelu prošlosti najeksponiranijeg splitskog suca, jučer nije bio raspoložen za komunikaciju s medijima. Njemu su, naime, cijeli dan trajale sjednice vijeća i rasprave.

Odgovor na pitanje je li Lozina prilikom zapošljavanja prešutio epizodu lažiranja prometne nesreće, ili ga je predsjednik suda unatoč očitoj nepravilnosti svejedno zaposlio, valjda ćemo dobiti uskoro.

SLAVKO LOZINA: To su gluposti, pa čujete li da se smijem

— To su gluposti, pa čujete li da se smijem? — komentar je samog Slavka Lozine. Na pitanje sjeća li se ovog slučaja odgovorio je niječno, potom je kazao da se on uopće nije dogodio, da bi par sekundi kasnije naprasno prekinuo telefonsku vezu. Na daljne pozive na njegov broj mobilnog telefona on se nije javljao.