Slobodna Dalmacija: 23. 10. 2002.

ISHOD SASTANKA IZMEĐU CARLE DEL PONTE I PREMIJERA RAČANA ODLUČIT ĆE O NARAVI NOVIH PRISAKA NA HRVATSKU

Zatišje pred diplomtasku buru

ZAGREB — Hrvatska Vlada i njezina diplomacija posve su svjesni da blaga ocjena Ministarskog vijeća EU-a u kojoj se Hrvatsku, kao i ostale zemlje regije, poziva na suradnju s Međunarodnim sudom nije znak da je val pritisaka i upozorenja međunarodne zajednice zbog slučaja Bobetko posve prošao. To što Vijeće ministara nije zaoštrilo odnos prema Hrvatskoj, što se očekivalo nakon oštrog demarša Europske unije, ne znači da službeni Zagreb ima pretjeranog razloga za opuštanje. Upravo suprotno — hrvatska diplomacija blagu ocjenu europske vlade shvaća tek kao šansu da Hrvatska potvrdi svoju vjerodostojnost, ozbiljnost i namjeru za suradnju s Međunarodnim sudom.

Daljnja međunarodna situacija Republike Hrvatske, jačanje ili jenjavanje pritisaka, ovisit će o ishodu susreta glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte i premijera Račana. Za poduzimanje daljnjih koraka prema Hrvatskoj Europska unija čeka koliko će biti uspješan sastanak u Zagrebu. Očekuje se da će Carla del Ponte nakon zagrebačkog sastanka formirati svoj konačni stav prema Hrvatskoj, i da će on zasigurno biti vrlo jasan i oštar.

Zagrebački sastanak bit će ključan za daljnje postupke međunarodne zajednice prema Hrvatskoj, jer će o njegovu ishodu ovisiti stupanj pritisaka zemalja EU-a i međunarodna sudbina države. Očekuje se da će Carla del Ponte nastupiti oštro, da će zahtijevati hitno izručenje Bobetka, odnosno uručivanje optužnice, da će potaknuti i pitanje izručenja Ante Gotovine, a hoće li u torbi imati i dodatne argumente za pritisak, nitko u ovome trenutku ne može nagađati.

Izvjesno je, međutim, da se ne može negirati da je u tijeku pravni spor pred Žalbenim vijećem i da bi svako postupanje prije nego što spor završi na neki način značilo prejudiciranje odluke toga tijela. Hrvatska se, čini se, našla u apsurdnoj situaciji, jer je očito da Vlada neće uručiti Bobetku otpužnicu prije odluke Žalbenog vijeća, iako bi joj odgovaralo da se odluka donese što prije. Svako odugovlačenje, rastezanje postupka, Hrvatskoj nimalo ne ide na ruku, a neki ocjenjuju da bi pretjerano rastezanje moglo imati katastrofalne posljedice za pozicioniranje Hrvatske u procesu približavanja EU-u.

Već u četvrtak sastaje se Europsko vijeće da bi raspravljalo o proširenju EU-a, stoga se procjenjuje da bi bilo dobro da kratkotrajni boravak Carle del Ponte u Zagrebu ne bude još jednim povodom za ministarskim očitovanjem o Hrvatskoj. U kalendaru aktivnosti Europske unije stoji i summit u Kopenhagenu, koji će biti održan u prosincu, kada bi Hrvatska trebala učvrstiti svoju poziciju kandidata za drugi krug proširenja EU-a. Unatoč tome što oštri stavovi Carle del Ponte nisu imali veliki utjecaj na zadnju odluku Vijeća ministara EU-a, ipak najavljeni europski summiti pokazuju da se suradnja s Haagom ne smije dovesti u pitanje i da se slučaj Bobetko mora brzo završiti.

Silva STAZIĆ