Slobodna Dalmacija: 24. 10. 2002.

MINISTRICA INGRID ANTIČEVIĆ-MARINOVIĆ:

Benzon bi trebao zatražiti očitovanje Slavka Lozine

Predsjednik splitskog Županijskoga suda Igor Benzon trebao bi zatražiti očitovanje suca Slavka Lozine o navodima koji ga terete da je 1983. godine na Općinskom sudu u Vrgorcu bio uvjetno osuđen zbog prijevare - izjavila je u srijedu ministrica pravosuđa Ingrid Antičević Marinović. Za najnoviji podatak o sucu Lozini ministrica je saznala iz Slobodne Dalmacije, a s obzirom na to da su u pitanju vrlo teške optužbe, naglasila je kako je neophodno detaljno provjeriti o čemu se zaista radi.

Posljednji put kad je na zahtjev predsjednika Vrhovnog suda Ivice Crnića sudac Slavko Lozina pozvan na odgovornost predsjedniku Igoru Benzonu zbog ponašanja na poljudskom koncertu Marka Perkovića Thompsona, Benzon je nakon razgovora izjavio da Lozina svojim ponašanjem nije nanio štetu ugledu sudačke profesije. Prvi čovjek splitskog suda tada je, strpljivo saslušavši Lozininu stranu priče zaključio da je njegovo ponašanje bilo sasvim ispravno.

Međutim, neslužbeni izvori potvrdili su da je baš Lozinin ludi provod na Thompsonovu koncertu bio stvarni razlog nedolaska svjedoka optužbe iz SR Jugoslavije na raspravu na kojoj su trebali svjedočiti početkom rujna ove godine. Ukoliko taj podatak dobije i službenu potvrdu, predsjednik Vrhovnog suda Crnić obvezao se na poduzimanje daljnjih koraka, odnosno podrobnije preispitivanje Lozinine odgovornosti u jednom od najozbiljnjih sudskih procesa. Očitovanje koje će o uvjetnoj osudi zbog vrgoračke prijevare ovaj put sudac Lozina iznijeti Benzonu, bit će potrebno potkrijepiti i dokumentacijom, a postoje i svjedoci koji bi svojim iskazima mogli potvrditi vjerodostojnost priče.

Premda je sam negirao i bijeg s prometne nesreće koju je izazvao sredinom travnja ove godine, sudac Slavko Lozina odlukom Državnog sudbenog vijeća zbog tog slučaja više ne uživa sudački imunitet. Tom odlukom DSV-a odobreno je vođenje kaznenog postupka pokrenutog protiv Slavka Lozine na šibenskom sudu zbog dva kaznena djela : izazivanja prometne nesreće te nepružanja pomoći teško ozlijeđenom Đovaniju de Michelleu Venturi.

Što se tiče neprimjerenog postupanja suca Slavka Lozine u slučaju Lora, treba naglasiti da posljednji odgovor sa splitskog suda pristigao na zahtjev ministrice pravosuđa o dokumentaciji iz SR Jugoslavije, nije zadovoljio Ingrid Antičević Marinović, pa je zatražila da se precizno utvrdi tko je odgovoran za to što su dokumenti iz Jugoslavije dobar dio vremena prije ulaganja u spis odležali u ormaru predsjednika sudskog vijeća.

U cilju efikasnijeg nadzora rada sudova, ministrica pravosuđa najavila je kako je Ministarstvo predložilo formiranje ekipa, čiji bi zadatak trebao biti vrlo oštra kontrola sudačkog rada. Za taj projekt, međutim, Ministarstvo nema dovoljno financijskih sredstava.

Tina DISOPRA

NOVI DETALJI O SLUČAJU NAJEKSPONIRANIJEG SPLITSKOG SUCA

Lozina je osuđen 26. prosinca 1983.

Zbog lažiranja prometne nesreće Lozina je kažnjen s tri mjeseca zatvora, uvjetno na godinu dana - Iz priopćenja predsjednika Županijskog suda u Splitu Igora Benzona: Rehabilitirani građanin smatra se neosuđivanim i ima pravo nijekati prijašnju osuđivanost

Presuda splitskom sucu Slavku Lozini, kojega je kao suca Prekršajnog suda u Vrgorcu tužilac Zlatko Vranješ optužio za zloupotrebu službenog položaja zbog sudjelovanja u lažiranju prometne nesreće, pred vrgoračkim Općinskim sudom izrečena je 26. prosinca 1983. godine i iznosila je tri mjeseca zatvora uz godinu dana uvjetne kazne. Duljina kazne jedini je pogrešan podatak koji se potkrao u jučerašnjem tekstu u Slobodnoj (gdje stoji da je izrečena uvjetna kazna bila duga godinu i pol dana), dok je sve ostalo točno. Lozina se, kako smo provjerili, nije žalio na izrečenu mu kaznu, a odlukom suda morao je platiti i 2000 dinara na ime sudskih troškova.

Predsjednik splitskog Županijskog suda Igor Benzon odbio je jučer dati bilo kakav komentar na pisanje našeg lista o nepoznatom dijelu Lozinine prošlosti, te je umjesto toga izdao priopćenje za javnost koje donosimo u cijelosti:

"Pod uvjetom da počinitelj kaznenog djela nije ponovno osuđen zbog novog kaznenog djela, rehabilitacija nastupa po sili zakona kad proteknu tri godine od isteka roka provjeravanja kod uvjetne osude. Protekom navedenog roka počinitelj kaznenog djela smatra se neosuđivanim i svaka uporaba podataka o građaninu, kao počinitelju kaznenog djela, zabranjena je, a u slučaju uporabe nema pravni učinak.

Rehabilitirani građanin ima pravo nijekati prijašnu osuđivanost i zbog toga ne može biti pozvan na odgovornost niti može imati bilo kakve pravne posljedice (članak 85. stavak 4. i 5. Kaznenog zakona).

Temeljem članka 473. stavak 3. zakona o kaznenom postupku podaci o kaznenom djelu, za koje je nastupila rehabilitacija, ne mogu se davati nikome na uvid.

S obzirom na gore navedene zakonske odredbe nisam u mogućnosti dati bilo kakao komentar glede osuđivanosti suca Slavka Lozine."

Sa gotovo identičnim argumentima oglasio se i predsjednik Općinskog suda u Vrgorcu Radoslav Roso: i on se poziva na članak 85. Kaznenog zakona, po kojem se protekom rokova počinitelj kaznenog djela smatra neosuđivanim, ima pravo nijekati svoju osuđivanost i ne može biti pozvan na odgovornost niti može imati bilo kakve pravne posljedice.

Sam sudac Lozina ni danas nije želio komentirati jučerašnji napis u "Slobodnoj". Iz neslužbenih izvora smo, pak, dobili tumačenje da po zakonu on čak nije ni morao navesti podatak o svojoj osuđivanosti prilikom zapošljavanja na splitskom sudu, već da u zakonima jedino stoji formulacija da bi u životopisu morao navesti "važnije detalje iz svoje profesionalne prošlosti".

Damir PETRANOVIĆ