Vjesnik: 26. 10. 2002.

Olakšice ili sankcije

Račan je očito zaključio da ga »slučaj Bobetko« neće stajati izbora, bez obzira na zloguke prijetnje »skupljača kestenja« po Tuškancu i njihovih političkih patrona. Pogotovo ako građanima umjesto nacionalnog ponosa garniranoga skupim sankcijama ponudi barem malo punije novčanike

SANJA KAPETANIĆ

Na političkom meniju koji hrvatske stranke nude građanima proteklih se tjedana sve vrtjelo samo i isključivo oko »slučaja Bobetko«. Nakon posjeta Carle del Ponte, Račan je na tom polju u potpunosti otkrio karte. Poštivat će pravorijek Žalbenog vijeća, što može značiti i da će neizmijenjenu optužnicu dostaviti Županijskom sudu. To, doduše, ne znači da Bobetko odlazi u Haag, jer pravilo 59. Haaškog suda omogućava potpuni zastoj »procesa« ako je optuženik teško bolestan, a Bobetko to jest. To je više nego jasno nagovijestila i Del Ponte.

Račan je, očito, zaključio da ga tako odigran »slučaj Bobetko« neće stajati izbora, bez obzira na zloguke prijetnje »skupljača kestenja« po Tuškancu i radikalno desnoga kruga oko Bobetka. Pogotovo ako građanima umjesto nacionalnog ponosa garniranog skupim sankcijama (koje uopće ne moraju biti formalno proglašene da bi bile i te kako bolne) ponudi alternativu u obliku barem malo punijih novčanika.

Stoga je Račanova koalicija u petak igru ubacila nove (prilično dugo pripremane i očekivane) karte. Ministar financija Crkvenac ukratko je novinarima izložio proračunske planove za sljedeću godinu bogato garnirane poreznim i drugim olakšicama, koje bi dijelu hrvatskih građana trebale olakšati život.

Nema sumnje da će oporba te prijedloge odmah proglasiti jeftinim kupovanjem glasova. No, činjenica je da biračima tako nešto do sada još nitko nije ponudio. Kada se tome dodaju i već donesene odluke o subvencioniranju brodogradilišta i pojačanom ulaganju u poljoprivredu, postaje jasnija i slika birača kojeg Račan i partneri žele privući. Riječ je, prije svega, o negdašnjem brojnom tzv. srednjem sloju (na selu i u gradu) koji se gotovo istopio u posljednjih 12 godina. Točnije, ostale su navike i potrebe ali je novca za njihovo podmirenje sve manje. Sada im se nudi mogućnost da po povoljnijim uvjetima »sređuju« barem neke temeljne životne probleme - stanovanje i školovanje djece. S time da se olakšicama koje za njih vrijede neće moći okoristiti građani koji, za hrvatske prilike, imaju više i visoke prihode.

Prijedlozi koje je u petak iznio Crkvenac, a Vlada će ih u srijedu proslijediti Saboru, doživjet će vjerojatno niz promjena. Granice nekih cenzusa će se sigurno pomicati, a nema sumnje ni u to da će i oporba biti izuzetno maštovita u smišljanju novih olakšica. Ne sumnjamo ni da mnogim građanima cijeli taj paket neće puno pomoći.

No, glavno je da se konačno netko dosjetio glasove »kupovati« i na način uobičajen u zemljama s razvijenijom ekonomijom i demokracijom od Hrvatske. Nije puno, ali veseli.

Pogotovo u trenutku u kojem se dio političke scene opet hvata za oružje, priča o obrani do posljednje kapljice krvi ili tvrdi da je Hrvatska u istoj situaciji kao uoči Domovinskog rata. Dakle, u trenutku kada nas pokušavaju uvjeriti da je danas Europa (sa svojim zahtjevima da poštujemo pravila igre u međunarodnoj politici i pravu) za Hrvatsku isto toliko opasan neprijatelj kao što je velikosrpska politika bila 1990.

Riječ je, nažalost, o još uvijek dobro ukorijenjenim tezama po kojima su za sva zla u Hrvatskoj uvijek i isključivo krivi samo vanjski neprijatelji. Valjda samo slijepci nisu primijetili da su hrvatske tvornice opljačkali i upropastili - eskimski tajkuni uz pomoć tunguzijske mafije i zanzibarskih političara.

No, treba priznati da se ni vladajuća koalicija nije još odlučila odreći nekih starih loših navada. Pa smo u četvrtak imali priliku svjedočiti još jednom natezanju oko »autorstva« nad jednim projektom od kojega Vlada očekuje dosta na području gospodarskog razvitka. Ministar obrta i malog i srednjeg poduzetništva Pecek, suprotstavio se osnivanju povjerenstva za gradnju poslovno-industrijskih zona uz autocestu Zagreb-Split, jer se o tome nije raspravljalo na uobičajenim koordinacijama Vlade. U petak je Pecek medijima poslao i priopćenje u kojem tvrdi da se ne protivi ni gradnji zona ni osnivanju povjerenstva, jer je upravo njegovo ministarstvo još lani razvilo jedan sličan program, a u kolovozu ove godine Vladi uputilo tri programa razvoja poduzetničkih zona, centara i inkubatora. O kojima Vlada, priopćava Pecek, još nije raspravljala.

Nije, dakle, problem u zonama, nego u »autorstvu« prijedloga za njihovo osnivanje. Pecek, očito, ne želi da se one razviju a da se zaboravi koliko je on za to zaslužan. To bi se, međutim, lako moglo dogoditi ako se osnuje posebno povjerenstvo kojim će predsjedati ministar čiji resor pokriva šire područje od Pecekova, točnije ministar gospodarstva Jurčić.

No, ne treba za takvo svojatanje »projekata koji obećavaju« optuživati samo Peceka ili njegov HSS. I ministar javnih radova Čačić rado i vješto sebi i svom HNS-u pokušava priskrbiti bodove zbog nadležnosti za gradnju autoputa. Pa je već dva puta, uz obilnu pratnju novinara, trasu obilazio u pratnji jedne saborske zastupnice - Vesne Pusić. Koja je čisto slučajno predsjednica njegove stranke.