Slobodna Dalmacija: 28. 10. 2002.

NOVI ZAGREBAČKI IZBORI U OVOME TRENUTKU NE ODGOVARAJU NI HNS-u NI SDP-u

Razvod "braka" ipak se odgađa?

ZAGREB — U metropoli opet stara priča. Ponovno se (ne)očekivano razbuktava gužva na političkoj sceni. Međutim, ni ovoga se puta ne sučeljavaju vlast i oporba, nego opet plamti među aktualnim koalicijskim partnerima. Bandićevi Hrvatski socijaldemokrati i Hrvatska narodna stranka Vesne Pusić doista ne štede snage u razmjeni niskih udaraca. Njihov tempo više ne mogu hvatati ni najpedantniji kroničari. Od svibnja lanjske godine, kada je u izbornom finišu za lokalnu samoupravu postalo nedvojbeno da će Zagrebom vladati SDP i HNS do zadnjih dana listopada ove godine, nisu izdržali ni dva tjedna u konstruktivnom dijalogu.

Dugo je trajalo i uvertirno razdoblje, jedva su ostvarili dogovor o podjeli resora unutar Poglavarstva. Milan Bandić vjerojatno je svaku noć sanjao prethodni mandat u kojemu je godinu dana vješto kormilario Zagrebom nakon što je uspješno nametnuo svoj ritam i stil rada ondašnjoj, čak petorici koalicijskih partnera. Nesloga s HNS-om izbila je u javnost kratko nakon inauguracije, nakon što je Bandić zakasnjelo shvatio da su narodnjaci pod svoje skute uzeli najvažnije resore: i planiranje razvoja i izgradnju grada te upravljanje cjelovitom pokretnom i nepokretnom imovinom.

Esdepeovci i narodnjaci potpisanim koalicijskim sporazumom međusobno su zajamčili da se jedan drugom neće miješati u preuzeto resorno djelovanje. Praksa je to brzo opovrgla. Kako su odmicali tjedni zajedničkog vladanja Zagrebom, to je pravilo postajalo sve veći kamen o koji su se, i jedni i drugi, sve češće spoticali. Prava erupcija u međuodnosima i prvo ozbiljno zazivanje nove runde izvanrednih lokalnih izbora potaknuto je, samo šest mjeseci nakon partnerskog preuzimanja vlasti, krajem prošle godine, poslije (ne)slavnog Bandićeva bijega pod utjecajem alkohola, pred policijskom ophodnjom.

Dala bi se, za minulih godinu i pol dana, nanizati cijela ogrlica uzoraka evidentiranih svađa i međusobnih podmetanja. Dobro je to ilustrirala, iako odmjerenim rječnikom, Vesna Pusić. "Odnosi među koalicijskim partnerima bili su od početka kontinuirano kompleksni", kaže Pusićeva. Stipe Tojčić, zagrebački dogradonačelnik za gospodarsku problematiku i HNS-ov predsjednik Kluba zastupnika u Gradskoj skupštini, dodaje: "Ovako se više ne da raditi, nema razumnog dogovora, sve odluke u Poglavarstvu donosimo preglasavanjem".

A najnoviji sukob izazvan je prošlotjednom inicijativom gradonačelnice Vlaste Pavić (SDP) za smjenom Miljenka Mesića, HNS-ova člana Poglavarstva. I zagrebački i Središnji odbor narodnjaka ultimativno su jednoglasni - ne daju Mesića. Ni po cijenu izlaska iz koalicije. Pa neka SDP koalira s HDZ-om ili HIP-om ili neka Vlada raspisuje nove izbore, (ne)izravna je njihova poruka.

Iako su jednoglasni u svom stavu, novi izbori u ovom trenutku ne odgovaraju HNS-u. Još manje SDP-u, s obzirom na to da je prvi esdepeovac u premijerskoj ulozi opterećen brigama iza kojih čuči opasniji rizik. Slučaj Bobetko i moguće sankcije svakako su prioritetniji problem za Lijepu našu nego međustranačko prepucavanje na lokalnoj razini. Vlasta Pavić je, tvrde dobro obaviješteni kuloari, u petak bila na brifingu u Banskim dvorima. U ponedjeljak slijedi nova runda. Zasjeda Glavni odbor SDP-a, a nova zagrebačka kriza u vrhu je dnevnog reda. Potvrđuje to i Igor Dragovan koji u SDP-u skrbi o lokalnoj stranačkoj razini, a uz to je i zastupnik u Skupštini grada Zagreba.

Dragovan najprije znakovito kaže: "Vidjet ćemo još hoće li HNS izaći iz koalicije"!, potom nastavlja: "Koalicijski će se partneri, vrlo je vjerojatno, u ponedjeljak sastati i raspraviti sve trenutne nesuglasice". Dodaje kako je osobno optimist glede nastavka koalicijskog zajedništva do kraja mandata. Ne želi otkriti koji detalj više, ali napominje: "O inicijativi gradonačelnice ne može se, zbog procedure, raspravljati na već sazvanoj sjednici Skupštine u utorak. No, ako se stvari promijene, nakon što se sastanu odgovorni ljudi SDP-a i HNS-a, gradonačelnica može i povući zahtjev". To je sve što Dragovan ovom prigodom želi kazati.

Kako stvari sada stoje, čini se da će, uz spomenuti razgovor stranačkih lidera i njihov utjecaj na još jedno obostrano discipliniranje - ne bi li se ipak dočekao pogodniji izborni trenutak (možda otvaranje prvih 100 kilometara autoceste prema Splitu dogodine) - ovoga puta presudnu ulogu u rješavanju uskipjele situacije imati čista procedura. Naime, zakonodavni akti Skupštine grada Zagreba kažu - svaki zahtjev mora se dati najmanje sedam dana prije sjednice odnosno mora se riješiti najkasnije 30 dana od podnošenja. Inicijativa gradonačelnice za prvu je sjednicu stigla prekasno, a do zasjedanja u studenom prerano. I stoga je ništavna. Pavićeva bi je morala obnoviti, a to se najvjerojatnije neće dogoditi.

Božica BABIĆ