Slobodna Dalmacija: 29. 10. 2002.

U RADIJSKOJ EMISIJI "S PREDSJEDNIKOM NA KAVI" STIPE MESIĆ GOVORIO O SURADNJI S HAAGOM

Optužnica se Bobetku može okačiti na vrata

ZAGREB — Predsjednik Stipe Mesić smatra da bi general Janko Bobetko trebao sve odluke donositi sam ili u dogovoru sa svojom najbližom obitelji i otići u bolnicu, a njegovim savjetnicima poručuje da političke bodove skupljaju na nečem drugom.

Naime, šef države je tijekom gostovanja u emisiji S Predsjednikom na kavi, Hrvatskog radija, u ponedjeljak kazao kako slučaj Bobetko ne bi trebao biti otvoreno pitanje jer svi građani pred zakonom moraju biti jednaki. Mesić se čudi i situaciji u kojoj je u dom generala Bobetka "prenesena" bolnica, dok svi ostali građani ove zemlje ne mogu sebi dopustiti takav luksuz. Mesić je više puta tijekom gostovanja na radiju pozvao "suflere" oko generala Bobetka da ne politiziraju njegov slučaj, te istaknuo da on i njegovi savjetnici nisu ni u kojoj prigodi kontaktirali s umirovljenim generalom.

Mesić, naime, smatra da se njegov ured niti on osobno nemaju pravo upuštati u taj slučaj. Međutim, Predsjednik upozorava da Bobetko nije trebao uvlačiti i druge ljude u cijelu priču i optuživati ih jer to "nije džentlmenski, nije hrabro i za svaku osudu je". Postoje različite metode za uručivanje optužnice, nastavio je Mesić, i rekao da se pored ostalog taj dokument može Bobetku okačiti na vrata jer se takve "tehnike" koriste svugdje u svijetu. Što se tiče sudbine drugog hrvatskoga generala optuženog za ratne zločine, Ante Gotovine, Mesić naglašava da nema dokaze o tome gdje se odbjegli general nalazi, ali ima neke informacije koje govore o tome da je boravio u Hrvatskoj.

Predsjednik je upozorio da svaka zemlja mora ispunjavati međunarodno preuzete obveze pa tako i Hrvatska, a usvajanje europskih standarda jedna je od temeljnih obveza naše zemlje. On je osudio to što pojedinci govore u ime hrvatskog naroda i pozivaju na izolaciju, odnosno svojim ponašanjem izazivaju reakcije međunarodnih predstavnika. On je ujedno demantirao da je njegov ured u Haag slao transkripte bez ikakvog reda i bez da ih je Haag konkretno tražio i rekao da su svi dokumenti otišli na temelju zahtjeva koji su proslijeđeni preko Vladina Savjeta za suradnju s Haagom.

Predsjednik je kazao da ga nitko nije brifirao za svjedočenje protiv Slobodana Miloševića u Haagu jer je kao izravni svjedok događaja mogao sam i bez ičije pomoći pričati o tome. Njemu je, kako je otkrio, bila nuđena mogućnost da ne svjedoči u Haagu, nego iz Zagreba videovezom, no Mesić je ipak odlučio otputovati u centralu Tribunala. On svjedočenje protiv Miloševića smatra svojom građanskom dužnošću i tvrdi da je morao govoriti istinu o svemu, pa tako i o Tuđmanovoj politici prema Bosni i Hercegovini i na taj način je odgovorio svim "dežurnim kritičarima".

Hrvatska nije ni na koji način uključena u izvoz oružja u Irak, naglasio je Mesić, rekavši da ni između Hrvatske i Libije ne postoji nikakva vojna suradnja, nego samo trgovina u gospodarstvu.

Bisera LUŠIĆ

PSOVKA U ETERU

U dijelu emisije kada se javljaju slušatelji i postavljaju pitanja, anonimni muškarac je upitao Predsjednika kada će podnijeti ostavku i pritom mu opsovao majku, pa je promptno izbačen iz etera Hrvatskog radija. Mesić se nakon te uvrede nije dao smesti i rekao je kako samo zamjera roditeljima te osobe što ga nisu bolje odgojili, rekavši da takvi ljudi nemaju civilizacijsku razinu komuniciranja.

Upitan slaže li se s najnovijim prijedlogom promjene kaznenog zakonodavstva prema kojem bi se kažnjavalo vrijeđanje predsjednika države, Mesić je odgovorio da se s tim ne slaže, osvrćući se upravo na primjer mladića koji ga je opsovao, rekavši da je takve teško preodgojiti.