Vjesnik: 31. 10. 2002.

Del Ponte testira Račana

ZORAN VODOPIJA

Iz New Yorka, a ne iz Haaga Račanovoj je vladi stigla dosad najneugodnija poruka: Hrvatska se ponaša slično Jugoslaviji, njezino ponašanje je neprihvatljivo a njezine su vlasti zlorabile povjerenje haaške tužiteljice. Može sada Goran Granić, koji je bio u Kairu kad je Carla del Ponte bila u Zagrebu, opet ponavljati kako »haaško tužiteljstvo može pretjerivati jer je stranka u postupku«. Mi smo sad skoro u istom košu s Jugoslavijom i Republikom Srpskom.

Račanova vlada je prvo namjeravala navesti Carlu del Ponte da ne dolazi u Zagreb u regionalnom paket-aranžmanu nakon Sarajeva i Beograda, nego posebno, kao što to Hrvatskoj i dolikuje. Nije išlo.

Onda je njezin posjet proglašen gotovo rutinskim, pa je Goran Granić otputovao na važan energetičarski sastanak u Kairo, a haašku tužiteljicu prepustio samo hrvatskom premijeru. Već se u Zagrebu vidjelo da se njih dvoje teško sporazumijevaju, a onda je iz New Yorka stigla povratna pljuska.

Na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a predsjednik Haaškog suda Claude Jorda rekao je da se Hrvatska, premda je otvorila arhive i omogućila pristup svjedocima, ponaša slično Jugoslaviji. Tužiteljica Del Ponte izjavila je da je najteži problem u radu Suda to što državne vlasti, uključujući i hrvatske, ne uhićuju optužene za ratne zločine. Unaprijed je, kaže, u lipnju 2001. upozorila hrvatske vlasti da stiže optužnica za Gotovinu, u svibnju ove godine ih je, pak, upozorila da stiže optužnica za Bobetka. Umjesto da ispuni nalog, hrvatska je vlada krenula pravno ga osporavati, što je ona u New Yorku nazvala »otezanjem i ometanjem rada Suda«.

Pali su u vodu svi oni komentari kako je za njezina posjeta Zagrebu hrvatski premijer »smirio« Carlu del Ponte. Čime? Pristankom da se čeka pravorijek Žalbenog vijeća Haaškog suda o hrvatskim žalbama na optužnicu? Time je samo malo primirena oporba i kolebljivi dio vladajuće koalicije. Haaški sud, kao dio međunarodnog prava koje je nadređeno nacionalnom, ne ostavlja više manevarskog prostora za pravničko eskiviranje.

Za očekivati je novi pokušaj konsenzusa pozicije i opozicije o novoj taktici prema Haagu kad se već dosadašnja cjelokupna strategija pokazala dugoročno neučinkovitom. Kratkoročno je problem riješen guranjem pod tepih koji je Carla del Ponte oštro povukla. Račanova koalicija bi ovu ledenu poruku iz New Yorka trebala shvatiti kao zadnji test kojim se provjerava kredibilnost njegove koalicije. Njegova sreća je što sadašnja hrvatska oporba ne bi u tom testu zasad dogurala ni do ove faze.