Vjesnik: 05. 11. 2002.

»Slučaj Blaškić«: 21. studenoga rasprava o novom suđenju?

Nakon što je obrana generala Blaškića podnijela nove dokaze koji joj nisu bili na raspolaganju za vrijeme suđenja, Žalbeno vijeće ICTY-ja izdvojilo je 44 »relevantna i vjerodostojna« predmeta koji bi »mogli pokazati da je presuda bila neutemeljena«

ZAGREB, 4. studenoga - Žalbeno vijeće Haaškog suda zakazalo je za 21. studenoga sjednicu na kojoj će razmotriti opravdavaju li dokazi koje je podnijela obrana generala Tihomira Blaškića pokretanje novog suđenja Blaškiću, navodi se u odluci Žalbenog suda koju je u ponedjeljak dostavio zagrebačkom uredu Haaškog suda.

Žalbeno vijeće u odluci donesenoj 31. listopada zaključuje da nije spremno bez razmatranja čitavog predmeta donijeti oslobađajuću presudu. Smatra da bi bilo primjerenije da se preispitivanje novih dokaza u »slučaju Blaškić« obavi pred prvostupanjskim vijećem.

Brojni dokazi, koji se očito mogu prihvatiti, navodi se u tekstu odluke, povezuju se s mogućnošću da dokaze podnese i tužiteljstvo. To uključuje i pozivanje svjedoka koji su već svjedočili na suđenju. Budući da sve to može pokrenuti preispitivanje činjenica u meritumu predmeta, bilo bi primjerenije da se njihovo preispitivanje obavi pred sudom. Bivšeg je zapovjednika Operativne zone Središnja Bosna Tihomira Blaškića prvostupanjsko vijeće Haškog suda u ožujku 2000. osudilo po zapovjednoj odgovornosti na 45 godina zatvora zbog zločina počinjenih na području Srednje Bosne, uključujući pokolj stotinjak Muslimana u Ahmićima u travnju 1993. Blaškićeva je obrana tijekom žalbenog postupka u tri navrata u 2001. i 2002. podnijela zahtjeve za uvođenje novih dokaza koji udovoljavaju kriteriju olakotnih ili oslobađajućih dokaza, a kojima nije raspolagala u vrijeme suđenja.

Žalbeno je vijeće izdvojilo takvih 44 dokaznih predmeta. Ocijenjeno je da »jasno udovoljavaju kriterijima 115. odredbe Pravila o postupku i dokazima u tome da nisu bili na raspolaganju za vrijeme suđenja i da su relevantni, vjerodostojni i takvi da bi mogli pokazati da je presuda bila neutemeljena«. Tu je i pet predmeta koje se može uvesti zbog toga što je to u interesu pravde, bez obzira na to od kada su na raspolaganju.

Budući da ti dokazi jasno udovoljavaju kriterijima za uvođenje u žalbeni postupak te da Žalbeno vijeće »u ovoj fazi postupka ne bi bilo spremno donijeti oslobađajuću presudu na temelju očito prihvatljivih dokaza bez da ponovno sasluša čitav predmet« i da je i tužiteljstvo najavilo podnošenje svojih dokaza, Žalbeno je vijeće pozvalo dvije strane da se očituju. Mogućnost je i pokretanje novog suđenja za neke ili za sve točke optužnice.

Žalbeno vijeće na temelju 117. članka Pravila o postupku i dokazima, može donijeti odluku o novom suđenju.

Blaškić je u pritvoru od 1. travnja 1996., što znači da bi novo suđenje počelo nakon što je u pritvoru proveo najmanje šest godina. (Hina)

Nobilo: Riječ je o dramatičnoj promjeni, ali treba pričekati odluku

Anto Nobilo, branitelj bivšeg zapovjednika Operativne zone Središnja Bosna Tihomira Blaškića, u ponedjeljak je očitovanje Žalbenog vijeća o novim dokazima obrane ocijenio »dramatičnom promjenom«.

»Riječ je o očekivanoj, ali dramatičnoj promjeni«, kazao je Nobilo na upit o mogućnosti pokretanja novog suđenja Blaškiću.

Nobilo je dodao da »treba pričekati definitivnu odluku Žalbenog vijeća«. Smatra kako su dokazi koje je obrana podnijela u žalbenom dijelu postupka pokazali da su osnovne teze obrane bile točne.

Dokaze koji bi mogli dovesti do preokreta u postupku obrana je dobila iz tri izvora. Iz arhiva HVO-a došao je dio dokaza koji su ležali u podrumu HIS-a, a koje je na raspolaganje dala Račanova vlada. Iz Ureda predsjednika došli su dokazi vezani uz Lašvansku dolinu, a na uvid ih je dao hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. Dio dokaza dalo je haaško tužiteljstvo nakon što ih je pronašlo u arhivu Armije BiH.

Nobilo je ocijenio da je očitovanje Žalbenog sud dramatično jer predstavlja »optužnicu protiv pojedinaca iz bivše vlasti«. Žalbeno je vijeće, naime, »potvrdio optužbe obrane da su skrivali dokumentaciju koja je imala oslobađajući karakter«. Također, kazao je, to očitovanje pokazuje pristup Haaškog suda zapovjednoj odgovornosti. Naime, podsjetio je Nobilo, nedvojbeno je da je general Blaškić bio zapovjednik Operativne zone Središnja Bosna. (Hina)

Vlada zadovoljna odlukom

Hrvatska je vlada zadovoljna odlukom Žalbenog vijeća Međunarodnoga kaznenog suda od 31. listopada 2002., kojom zakazuje sjednicu da bi se preispitali novi dokazi u slučaju generala Tihomira Blaškića, priopćeno je u ponedjeljak iz Vladina ureda za odnose s javnošću.

Takva odluka Žalbenog vijeća predstavlja doprinos ustanovljavanju istine i uspostavi pravde, te je potvrda ispravnosti stajališta Vlade o potpunoj i otvorenoj suradnji s Haaškim sudom i dostavi traženih dokumenata koji mogu biti upotrijebljeni u sudskim postupcima, navodi se u priopćenju.