Novi list: 05. 11. 2002.

MMF IZRAČUNAO DA ĆE DEFICIT PRORAČUNA U SLJEDEĆOJ GODINI BITI 5,8 POSTO, A NE ZACRTANIH 4,5 POSTO

MMF upozorava: proračunski prihodi »prenapuhani« za 860 milijuna kuna

Stručnjaci MMF-a zabrinuti su i zbog velikog zaduživanja države u inozemstvu, koje je skuplje od zaduživanja države u Hrvatskoj

ZAGREB – Deficit proračuna opće države u sljedećoj godini bit će 5,8 posto, a ne 4,5 koliko je zacrtano u pregovorima oko novog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom. Procijenili su to, na osnovu prijedloga proračuna za sljedeću godinu, predstavnici MMF-a, otkriva predsjednik saborskog Odbora za financije i državni proračun Jadranko Mijalić. On je jučer razgovarao s Misijom MMF-a koja ovih dana boravi u Hrvatskoj radi pregovora oko novog aranžmana.

Mijalić otkriva da su osim drukčije procjene deficita od one službene, predstavnici te međunarodne institucije istaknuli da država mora smanjiti rashode u prijedlogu proračuna, te da se u zacrtane okvire deficita od 4,5 posto ne smije vraćati povećanjem prihoda.

U MMF-u procjenjuju i to da je država »napuhala« prihode od pojedinih poreza, na dobit i dohodak, trošarinama naftu i duhan, dobit javnih poduzeća, te doprinosa. U toj financijskoj instituciji, ističe Mijalić, izračunali su da će država od spomenutih nameta u sljedećoj godini zaraditi 860 milijuna kuna manje od onoga što je planirala u proračunu.

MMF-ovci smatraju da će država na najavljenim poreznim olakšicama izgubiti oko 630 milijuna kuna, ali nisu izračunali hoće li taj manjak pokriti promjenama u plaćanju obveznih doprinosa i ostalim novinama u poreznom sustavu.

Osim toga u MMF-u su zabrinuti zbog velikog zaduživanja države u inozemstvu, koje je skuplje od zaduživanja države u Hrvatskoj.

Konstatirali smo i to da će ovaj proračun u dijelu koji se tiče kapitalnih izdataka biti teško ostvariv. Upozorio sam MMF da se u tom dijelu radi o prilično nerealnim projekcijama radi kupovine birača, kazao je Mijalić.

Što se tiče tečaja kune, koji prema Mijalićevom mišljenju onemogućava veći izvoz hrvatskih proizvođača, u MMF su uvjereni da tečaj domaće valute nije smetnja većem izvozu, nego je to konkurentnost odnosno kvaliteta hrvatskih proizvoda.

– Razgovarali smo i o tome da nema velikih pomaka ni u rješavanju najvećeg problema u Hrvatskoj, a riječ je o velikoj nezaposlenosti, ističe Mijalić, koji je MMF izvjestio da se protivi osnivanju novih fondova, čime se ugrožava transparentnost trošenja proračunskog novca.

MMF-ovci nezadovoljni informiranošću

Predstavnici MMF-a nezadovoljni su količinom i brzinom kojom dobivaju informacije iz Ministarstva financija, a koja se tiču proračuna, napominje Mijalić. Radi toga su, otkriva on, istaknuli da je MMF spreman financirati plaće nekoliko stručnjaka koji bi radili na prikupljanju i objedinjavanju te bržem protoku tih informacija.

Jagoda MARIĆ