Slobodna Dalmacija: 06. 11. 2002.

SABORSKI ZASTUPNICI NA KLUPE DOBILI IZVJEŠĆE DRŽAVNE UPRAVE ZA REVIZIJU ZA PROŠLU GODINU

Gdje je dio novca od prodaje Tuđmanovog aviona?

ZAGREB — Način na koji se vodi računovodstvo državnog proračuna nije u skladu s Uredbom o sustavu glavne knjige riznice i Zakonu o proračunu, a Ministarstvo financija ima više deviznih računa u zemlji i inozemstvu o kojima ne postoji jedinstveni pregled, jedan je od nalaza Državne uprave za reviziju za prošlu godinu, koji su upravo dobili saborski zastupnici. Nepravilnosti su uočene, primjerice, i u vezi s tiskanjem markica za cigarete — posao je rađen bez natječaja, a nema informatičke povezanosti podataka o zaduživanju i plaćanju markica.

Podosta nepravilnosti revizori su našli u Ministarstvu za javne radove, obnovu i graditeljstvu — a odnose se na ustrojstvo, računovodstveno poslovanje, prihode, izdatke, subvencije, izdatke za stanogradnju, obnovu kuća, škola i komunalnu infrastrukturu te kapitalne prijenose. Utvrđeno je da se osobnim vozilima, kojih Ministarstvo ima 27, koriste osobe koje nemaju pravo na to, a vozila se održavaju kod ponuđača koji je na natječaju dao najvišu cijenu. Za nabavu informatičke opreme to ministarstvo, ali to je slučaj i kod drugih ministarstva, nije tražilo suglasnost Ureda za internetizaciju. Sugerira se i reguliranje ograničenja izdataka za mobitele Čačićevu ministarstvu.

U Ministarstvu gospodarstva revizija je utvrdila da se ne provodi unutarnji nadzor, te da nema jasnih kriterija za dobivanje subvencija brodogradnji i da ubuduće proračun mora utvrditi iznos subvencija po pojedinim brodogradilištima. Ministarstvo gospodarstva utrošilo je 480 tisuća kuna za nabavu auta, što nije bilo planirano.

Ministarstvu pomorstva, prometa i veza revizori su utvrdili da su ukupni izdaci iskazani u poslovnim knjigama veći od stvarnih za 8 milijuna kuna! U odgovoru revozorima, Ministarstvo je tu razliku pravdalo "neodgovarajućim informatičkim rješenjima". Revizija zahtijeva i ustrojavanje službe unutarnjeg nadzora u tom resoru.

Ministarstvu zaštite okoliša revizija prigovara što nije donijelo interni akt kojim se propisuju kriteriji za korištenje slubenih automobila, kojih to ministarstvo posjeduje čak — 70. Dapače, izdaci za nabavu automobila nisu uopće bili planirani, a utrošeno je gotovo 2 milijuna kuna za te svrhe, i to s računa — "programa izvršenja inspekcijskih rješenja građevinske inspekcije".

Revizija traži od Ministarstva turizma da prekine daljnje ulaganje u projekt izgradnje 15 golfskih igrališta u Hrvatskoj budući da je samo za projektnu dokumentaciju, studiju opravdanosti i odvjetničke usluge isplaćeno više od 6,5 milijuna kuna, a da za njih do sad nisu ishođene niti lokacijske dozvole. Ministarstvo zdravstva bez suglasnosti Ministarstva financija dalo je 284 tisuće kuna za dvije radiostanice, dok je na kapitalnim projektima anažiran bio samo jedan izvođač, bez natječaja, a u 2001. mu je plaćeno više od 9 milijuna kuna.

U Ministarstvu financija, uz ostalo, nejasno je gdje je završio dio novca od prodaje Tuđmanova challengera, za koji je sklopljen ugovor sa stranim kupcem, ali je umjesto dogovorenih 12,5 milijuna USD na račun Ministarstva sjelo tek nešto više od 12 milijuna USD. Nedostaju, točnije, podaci o uplati 365 tisuća dolara. Revizija je utvrdila i da su novcem od prodaje tog zrakoplova plaćene kamate za otplatu euroobveznica, umjesto najavljene obnove Vukovara. Utvrđeno je i da novac od Deutsche Telekoma, plaćen za 16-postotni paket HT-a, nije evidentiran kao prihod od privatizacije. Riječ je o 500 milijuna eura.

Ministarstvo znanosti lani je potrošilo čak 40 milijuna kuna na nabavu inozemnih časopisa. Troškovi popisa pučanstva, saznaje se iz revizorskog izvješća, iznosili su 142 milijuna kuna. Mimo svih regula i suglasnosti Državni zavod za intelektualno vlasništvo lani je nabavilo 40 klimatskih uređaja nabavljenih samo od jednog dobavljača, bez javnog nadmetanja, pa ne čude astronomske cijene od 10,6 tisuća do čak 23 tisuće kuna po komadu!? Isti Zavod zamijenio je dva stara automobila i uplatio ogromnu razliku da bi kupio jedan novi, vrijedan 250 tisuća kuna!

Marija BRNIĆ