Vjesnik: 07. 11. 2002.

Hrvatska istraga o Medačkom džepu pri kraju, u središtu Markač

Domaći istražitelji o događanjima u Medačkom džepu razgovarali su i s Markačevim nekadašnjim pomoćnikom Željkom Sačićem, a Markač je na razgovor pozvan vezano uz članak 160 Kaznenog zakona prema kojem se predviđa kazna od najmanje pet godina ili kazna dugotrajnog zatvora za one koji su »kršeći pravila međunarodnoga prava zapovjedili da se ratni zarobljenici ubijaju, muče ili se prema njima nečovječno postupa«/ Domaća istraga, pretpostavlja se u dobro obaviještenim krugovima, mogla bi zahvatiti vojne i policijske strukture iz vremena »Medačkog džepa« do razine doministara

ZAGREB, 6 studenoga - General Markač oslobođen je čuvanja službene tajne zbog istrage o ratnim zločinima u akciji »Medački džep«. Markača su čuvanja službene tajne oslobodili ministri obrane i unutarnjih poslova. Markač ne želi razgovarati s novinarima, no iz dobro obaviještenih izvora saznajemo da su zanimanje za njega pokazali domaći, a ne haaški istražitelji. Ta je informacija Vjesniku neslužbeno potvrđena i iz izvora bliskih Vladinu uredu za suradnju s Haagom. Naime, taj ured nije iz Haaga zaprimio nikakav zahtjev za pomoć u organiziranju razgovora s Markačem.

To znači da Markač sigurno nije jedan od dvojice časnika za koje je haaško tužiteljstvo Vladinu uredu poslalo zahtjev za razgovor, i to u svojstvu osumnjičenika uz admirala Davorina Domazeta Lošu. Imena drugog i trećeg časnika još su dobro čuvana tajna, no iz neslužbenih izvora saznajemo da je riječ o jednom nižem vojnom i jednom nižem policijskom dužnosniku.

Domaći istražitelji o događanjima u Medačkom džepu razgovarali su i s Markačevim nekadašnjim pomoćnikom Željkom Sačićem, a Markač je na razgovor pozvan vezano uz članak 160. Kaznenog zakona prema kojem se predviđa kazna od najmanje pet godina ili kazna dugotrajnog zatvora za one koji su »kršeći pravila međunarodnoga prava zapovjedili da se ratni zarobljenici ubijaju, muče ili se prema njima nečovječno postupa«.

Prema informacijama iz dobro obaviještenih krugova, domaći istražitelji vode intenzivnu istragu o akciji »Medački džep«, i u Gospiću i u Zagrebu. Do sada su obavljeni obavijesni razgovori s dvjestotinjak osoba. U političkim kuloarima može se čuti da je istraga pri samom kraju. Neki čak pretpostavljaju da premijer Ivica Račan još nije dao zeleno svjetlo za podizanje optužnica samo zato jer najprije čeka pravorijek Žalbenog vijeća Haaškog suda o dva podneska koje je Hrvatska dala u vezi s optužnicom protiv generala Janka Bobetka.

Domaća istraga, pretpostavlja se u dobro obaviještenim krugovima, mogla bi zahvatiti vojne i policijske strukture iz vremena »Medačkog džepa« do razine doministara. Tome se nadaju i neki od onih s kojima su hrvatski istražitelji već razgovarali, jer, tvrde, do sada je cijela pozornost medija, ali i istražitelja, koliko oni znaju, bila usmjerena samo na operativce s terena, što oni smatraju nepravednim.

U krugovima bliskim generalu Markaču tvrdi se da bi general još dugo mogao biti u središtu istraga jer je jedan od rijetkih hrvatskih zapovjednika koji su od 1990. do 1995. operativno sudjelovali u gotovo svim velikim akcijama oslobađanja okupiranog teritorija. Pritom većina onih koji su za vrijeme rata bili nadređeni Markaču više nisu živi ili su vrlo stari i bolesni.

Jasminka Ivančić, Sanja Kapetanić i Dada Zečić

Tko je Mladen Markač

Mladen Markač obnašao je dužnost pomoćnika ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju od 1995. do 2000. godine. Zbog zasluga u Domovinskom ratu dobio je prvo čin general-bojnika, a potom i general-pukovnika. Jedan je od osnivača specijalne policije MUP-a.

Na terenu smo ga upoznali 1991. godine u lipnju, kad su specijalci čistili područje Voćina i Zvečeva. Tada je bio samo načelnik specijalne policije.

Inače, Markač je u policiji od 1981. godine, a kao sportaš, hrvač, radio je i na novinarskim poslovima.

Početkom rata krenuo je u osnivanje specijalne policije. Bio je, kako kaže, predstavnik MUP-a za suradnju s Glavnim stožerom vojske.

Nakon rata, 1995., stupa na dužnost pomoćnika ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju, a 1996. godine postaje saborski zastupnik HDZ-a, nastavljajući obnašati dužnost pomoćnika ministra. Prošle je godine umirovljen.

J. I.