Slobodna Dalmacija: 07. 11. 2002.

IZVJEŠĆE DRŽAVNE REVIZIJE ZA 2001. GODINU POKAZUJE DA SE NASTAVIO TREND NERACIONALNE POTROŠNJE

Samo četiri ministarstva dobila pozitivnu ocjenu

ZAGREB — Proračunski korisnici, ministarstva i državna tijela, loše planiraju svoje pozicije, često troše više od plana, nabavljaju mimo propisane procedure, a slaba točka državne administracije i dalje su mobiteli i službeni automobili, od čijeg se prekomjernog korištenja pojedini korisnici baš teško kontroliraju. Zaključuje se to iz izvješća Državne revizije za 2001. godinu. Ipak, državna revizorica Šima Krasić potpisala je da se "većina revidiranih subjekata pridržavala zakonskih i drugih propisa", iako ima i onih koji to ne čine. Potonjima je naloženo da se drže propisa, kaže glavna revizorica u izvješću o kojem će se ovih dana raspravljati u Saboru, dodajući i da je većina revidiranih subjekata nastojala otkloniti nepravilnosti utvrđene prethodnom revizijom.

Unatoč takvoj ocjeni revizorice, teško je nakon iščitavanja izvješća ne primijetiti da se u pravilu slične nepravilnosti i neracionalnosti kao i prijašnjih godina ponavljaju i dalje. Tomu u prilog govori i podatak da su od ukupno 32 proračunska korisnika koja su prošla kroz revizorsko "sito i rešeto" tek četiri ministarstva (kulture, europskih integracija, prosvjete i športa i rada i socijalne skrbi), te Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska banka za obnovu i razvitak i Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladež, dobili pozitivnu ocjenu revizije.

Kao i proteklih godina, prozvani i "uhvaćeni" proračunski korisnici u pravilu su prihvatili izvješće i opaske revizora te su pokajnički obećali u svojim očitovanjima da ubuduće greške neće ponavljati. Ipak, u inventuri prošle godine isplivali su podaci o nenamjenski potrošenom novcu od prodaje Tuđmanova challengera, koji k tomu još i nije evidentiran u cjelokupnom iznosu (nedostaju podaci o uplati 365 tisuća USD), o pola milijarde eura kojima je DT platio 16 posto dionica HT-a, a što nije evidentirano kao prihod od privatizacije, te o 5,5 milijuna eura od prodaje hotela "Cavtat" koji nisu sjeli na račun Ministarstva, nego DAB-a.

Ministarstvo financija, bez potanjih objašnjenja o tim novčanim tokovima, prihvatilo je kritike te je pojasnilo da je devizno poslovanje mnogo složenije od kunskoga i da se u posljednje vrijeme čine veliki napori kako bi taj segment poslovanja bio obuhvaćen u sustavu. Sva zakasnjela knjiženja, napominju iz Ministarstva financija, provedena su. Problem je, saznaje se iz odgovora Ministarstva, i što u deviznom segmentu Riznice nema automatizma, nego se radi "ručno knjiženje, koje nije jednostavno". Problem se pojavio i u nedostatku kadrova — osoba zadužena za devizna knjiženja otišla je na porodiljni, pa je trebalo obučiti novu osobu za taj posao, stoji u očitovanju Ministarstva financija.

Ministarstvo gospodarstva svoju je neplaniranu nabavu automobila od 480 tisuća kuna opravdalo "dotrajalošću starih automobila, koji služe za dostavu i vožnju gradom, a novonabavljeni služe za vožnju dužnosnika i stranih delegacija". Ministarstvo za javne radove, obnovu i graditeljstvo svoju je prekomjernu potrošnju mobitela (ima ih 10 više od propisanog, a potrošilo je na telefoniranje ukupno 1,1 milijun kuna, od čega na mobitele 205 tisuća) pravda specifičnošću poslova i radom na terenu, a koriste ih, tvrde, samo načelnici odjela nadležnih za provedbu projekata na terenu i njihovi zaposlenici kada su na terenu. Na činjenicu da raspolaže s 27 vozila, koja se održavaju kod ponuđača koji je ponudio na natječaju najlošije uvjete i kojima se koriste i osobe koje nemaju pravo na to, Čačićevo Ministarstvo kaže tek da je "pokušalo prodati dva automobila gornje srednje klase, zbog dotrajalosti, ali nije realiziralo prodaju zbog niske ponuđene cijene".

Prekoračenje u mobilnom telefoniranju u broju korisnika Ministarstvo pomorstva, prometa i veza tumači "hitnim potrebama za telefonskim komunikacijama između Ministarstava i inspektora na terenu". To što je 1,87 milijuna kuna umjesto za izvršenje rješenja građevinske inspekcije upotrijebilo za nabavu automobila, kojih usput ima 70, Ministarstvo za zaštitu okoliša revizorima je razjasnilo tek jednom rečenicom — da je za nabavu dobilo suglasnost Ministarstva financija.

Ministarstvo turizma nije se očitovalo na preporuke Revizije da obustavi ulaganje u projekt gradnje terena za golf, za čiju je projektnu dokumentaciju, odvjetničke usluge i slično lani plaćeno 6,5 milijuna kuna, a da nema dozvola. Tek su naveli da je u tijeku sudski postupak s tim u vezi. Jedno od najkraćih očitovanja Reviziji, unatoč brojnim nepravilnostima (nabava 40 klimatskih uređaja bez natječaja i po cijeni od 10 do 23 tisuće kuna po komadu, nabava automobila od 250 tisuća kuna i slično) dao je Državni zavod za intelektualno vlasništvo. Ono je izjavilo tek da prihvaća u potpunosti izvješće o reviziji poslovanja u 2001. i obvezuje se provesti naložene mjere u cilju otklanjanja uočenih nepravilnosti.

Iako revizorica Šima Krasić tvrdi da se korisnici "popravljaju", nije poznato da je itko od korisnika odgovarao na bilo koji način za neracionalnost i nepridržavanje propisa u svojem radu.

Marija BRNIĆ