Vjesnik: 09. 11. 2002.

U Saboru blagi ukor, u pripremi prave optužnice

Za prekršaj u četvrtak - fizička prijetnja Radošu - Ćesić je barem trebao biti udaljen sa sjednice / Ako njegov stranački sudrug Ivica Kostović nije imao petlje izreći nešto oštriju sankciju, na potezu je saborsko Predsjedništvo, kojem poslovničke odredbe daju mogućnost da suspendira Ćesića, a kad bi bilo pameti i hrabrosti, i udalji ga iz zastupničkih klupa do kraja mandata/ Popis njegovih kaznenih djela je poduži i o svemu tome će uskoro biti riječi u sklopu podignutih optužnica.

ZAGREB, 8. studenoga - Predsjedavajući saborskom sjednicom u četvrtak, Ivica Kostović, dodijelio je zastupniku Ljubi Ćesiću opomenu za grubu prijetnju i prostačko ponašanje prema zastupniku Josi Radošu. »Sjedi dolje ili ćeš dobiti šamar«.

Zlorabeći saborsku govornicu, Ćesić je već jednom zaprijetio »četnicima i četnikušama u našim redovima«, pri čemu je mislio, među ostalim, i na zastupnicu Milanku Opačić. Kazna: opomena.

U veljači 2001. godine napao je zastupnika Dina Debeljuha za vrijeme rasprave o Norcu, pa je predsjedavajući Mato Arlović od saborske straže zatražio da Ćesića udalji iz sabornice.

Također u veljači 2001. nekoliko je zastupnika optužio da su zapravo suradnici KOS-a i da su prošlih godina surađivali s četnicima. Kazna? Opomena.

U srpnju ove godine je zastupnici Vesni Pusić s govornice poručio da su se »vaši djedovi dovoljno napili hrvatske krvi«. Posljedica? Opomena.

»On zna nešto više«

Najnovije: iako cijela Hrvatska može imati, a premijer Račan kaže da već ima, posljedice zbog bijega Ante Gotovine i odbijanja Janka Bobetka da primi haašku optužnicu; Ćesić mrtav-hladan raspravlja s premijerom Račanom, dajući do znanja da »on zna nešto više«, a pred novinarima u saborskom kafiću prijeti da će, padne li itko »njegov« u operaciji hvatanja Gotovine, pasti i krv.

Da Ćosić nema nikakvih zapreka i osjećaja odgovornosti sa saborske govornice, potvrđeno je odavno. Valjalo bi »Hrvatinu« Rojsa iskušati na vrlo pouzdanoj informaciji da se odbjegli Ante Gotovina čitavo vrijeme krio u zagrebačkom stanu od 160 četvornih metara, na čemu policija i tužiteljstvo ovih dana intenzivno rade. Što zna o tome i može li se zakleti na svoje poštenje i hrvatstvo da o tome nema pojma? Pa da jednom, kad istraga bude gotova, svi znaju što su to poštenje i hrvatstvo za Ćesića, ma koliko se on na to pozivao.

No, to su podaci kojima će se pravosudna tijela tek pozabaviti dovršetkom istrage. Zasad, običaj Ljube Ćesića, da u nedostatku pristojnosti prijeti fizičkim nasiljem, valja podvesti pod meke poslovničke norme o disciplini zastupnika.

Ukratko, za takav prekršaj zastupnik Ćesić je, u najmanju ruku, trebao biti udaljen sa sjednice u četvrtak. Ako njegov stranački sudrug Ivica Kostović nije imao petlje izreći nešto oštriju sankciju, na potezu je saborsko Predsjedništvo. Njemu poslovničke odredbe daju mogućnost da suspendira zastupnika Ćesića, a kad bi bilo pameti i hrabrosti, i udalji ga iz zastupničkih klupa do kraja mandata. Za to bi nekakvu volju trebalo iskazati i ostalih 150 zastupnika. Ili će, šutnjom, priznati da su - ne samo po mandatu - jednaki Ljubi Ćesiću.

Milijunaš, general, zastupnik, 44-godišnji Ljubo Ćesić proslavio se dvjema akcijama. U prvoj je, za upravljačem autobusa, odvezao hrvatske policajce na Plitvice, za Uskrs 1991. godine. Druga je akcija njegova suradnja - za nagradu - s Antom Jelavićem i Đurđom Šušak, na logističkoj opremi Hrvatskog vijeća obrane. A gdje je logistika tu su i roba i novac, gdje su roba i novac tu je i prigoda da se dio zamrači iz privatnih razloga.

Vjesnik je u petak, iz pouzdanih pravosudnih krugova, doznao da se lista istraga protiv Ljube Ćesića dovršava, da je popis kaznenih djela poduži i da će vrlo skoro o svemu tome biti riječi u sklopu podignutih optužnica. Jer, njegov mandat, prisega za zastupnika dijaspore (XI. izborna jedinica), dostojanstvo parlamenta, nacionalni dignitet... Ćesiću vrijede kao guma na šleperu. Oko petsto maraka.

Novinska dokumentacija bilježi da je Ćesić, za HDZ-ove vlasti, bio više od istomišljenika s Gojkom Šuškom, ministrom obrane, čije se ime povezuje s nekim djelima počinjenim za privatni račun, a u ime Hrvatske.

Afere se uz Ćesića i njegova zaštitnika Šuška nižu kao na traci. Od »Monitora« do nikad pobijene tvrdnje da je osobno sudjelovao u strijeljanju skupine zarobljenika, kako navodi jedan tjednik u ovotjednom broju.

Tu je i »afera stanovi u Zagrebu«, kad je 15 domova kupljeno za 5,7 milijuna maraka. Za sudjelovanje Ćesića i Stjepana Spajića u »aferi Žnjan« 23. travnja ove godine podnesen je istražni zahtjev. Na Ćesićevu je preporuku Stanko Subotić Cane, međunarodni krijumčar cigareta, dobio hrvatsko državljanstvo, pišu hrvatske novine.

Na kraju, objavljeno je, a nikad nije demantirano, da je Ćesić svoje časničke činove zaradio zapovijedajući 66. pukovnijom inženjerije koja zapravo nikad i nije postojala kao jedinica HV-a, nego kao kodno ime za zapošljavanje Hrvata iz Hercegovine u Hrvatskoj.

Nakon tog mračnog niza, o kojem je sve napisano, potpisano i objavljeno, kakvog smisla imati zazivati odredbe saborskoga poslovnika da bi se, kao, ukorilo Ljubu Ćesića...

Vlado Rajić