Novi list: 11. 11. 2002.

ZAPOSLENI U DRŽAVNIM TVRTKAMA UOČI NAJAVLJENIH PRIVATIZACIJA OGORČENI CIJENOM DIONICA

Opći štrajk sprema 50.000 radnika

Prema Vladinoj odluci, zaposlenici bi dionice trebali kupovati za cijenu po kojoj ih je 1999. i 2001. godine kupovao Deutsche Telekom. Umjesto dogovorenog popusta od 20 do 60 posto, radnici će ostvarivati najviši popust od 25 posto

ZAGREB – Većina sindikata HT-a, HP-a, Ine i HEP-a, poduzeća koja zajedno broje oko 50.000 radnika, sastat će se u utorak kako bi definirala stav oko prodaje sedam posto dionica HT-a bivšim i sadašnjim zaposlenicima HT-a i HP-a (nekad HPT-a). Zahtjeve koji će biti upućeni Vladi solidarno će potpisati i sindikalisti INA-e i HEP-a, budući da privatizacija čeka i ta poduzeća. Vlada mora odustati od nepovoljne prodaje sedam posto dionica sadašnjim i bivšim zaposlenicima HPT-a, traže sindikati, koji su, kako doznajemo, već započeli s pripremom velikog, općeg štrajka koji bi uključio i radnike HEP-a i INE.

Prema Vladinoj odluci, sadašnji i bivši zaposlenici dionice bi po »povoljnijim« uvjetima trebali kupovati za cijenu po kojoj ih je 1999. godine i ponovo 2001. godine, kupovao Deutsche Telekom (DT), danas vlasnik 51 posto dionica HT-a. Umjesto 1999. godine dogovorenog minimalnog popusta od 20 i maksimalno 60 posto, radnici će ostvarivati najviši popust od 25 posto, odlučeno je na Markovu trgu, pa će tako dionica radnika s najdužim stažom koštati 176 kuna, onoga koji ostvaruje popust od 20 posto oko 190 kuna, a radnike s manje staža oko 200 kuna.

Kako ističu sindikalisti unutar HT-a i HP-a, Vlada zna da prodaja dionica radnicima mora preduhitriti prodaju 20 posto dionica na burzi jer je burzovna vrijednost dionica mala. Skupljom cijenom za radnike popunio bi se proračun. Navodno je na Markovu trgu sindikalistima otvoreno rečeno da javna ponuda dionica sad ne dolazi u obzir jer im je vrijednost preniska, a sindikalci tvrde da je ovakav način prodaje dionica radnicima dogovoren već lani, kad se Nijemcima prodavao udio od još 16 posto HT-a, zbog čega se i ugovor s DT-om još uvijek taji. DT je navodno tražio da cijena za radnike ne bude niža od one koju su oni plaćali.

Prodaja dionica radnicima provest će se uz posredovanje novoosnovanog poduzeća HT ESOP d.o.o., uz gotovinsko plaćanje ili na kredit od tri do pet godina, uz kamatu od pet do sedam posto i fiducijarno vlasništvo banke nad dionicama i uvjet da radnik dionice nakon kupnje ne smije prodavati najmanje dvije godine. Ono što se ne uspije prodati, ostat će u vlasništvu DT-a kao većinskog vlasnika, tvrde sindikalci.

Koliko će radnika pristati na ovakve uvjete kupnje, ne može se predvidjeti, no, kako se među njima može čuti, ovo neće biti prvi put da ih se izigralo.

Bojana MRVOŠ