Slobodna Dalmacija: 14. 11. 2002.

FLORENCE HARTMANN, GLASNOGOVORNICA HAAŠKOG TUŽITELJSTVA, O OCJENI USTAVNOG SUDA:

Tribunal zanimaju samo pojedinačni zločini

ZAGREB/HAAG — U očekivanju odluke Žalbenog vijeća u slučaju hrvatske Vlade protiv Haaškog tužiteljstva, a zbog optužnice i uhidbenog naloga za generala Janka Bobetka, u uredu Europske komisije u Zagrebu u srijedu nam nisu željeli komentirati ocjenu Ustavnoga suda o legitimnosti oslobodilačkih akcija Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata.

Iako su o njoj upoznati, suradnici šefa delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Jacquesa Wunenburgera ne žele u javnost izlaziti ni s kakvim izjavama i strpljivo čekaju kako će se očitovati Žalbeno vijeće u Haagu, čiju je odluku hrvatska Vlada najavila da će ispoštovati, bez obzira na to kakva bila. Podsjetimo, iako su mediji nagađali da bi se Žalbeni sud u Haagu mogao očitovati o tom pitanju još prošloga tjedna, takve se spekulacije nisu pokazale ispravnima. U centrali Suda u Haagu, na upit kada će se sjednica Žalbenog vijeća održati ne znaju odgovor jer za to ne postoji nikakav predviđeni rok, ali očekuje se da bi suci, na čelu s predsjedateljem Claudom Jordom o tome trebali razgovarati sljedećih dana.

Glasnogovornica Tužiteljstva Florence Hartmann naglasila je pak u telefonskom razgovoru za Slobodnu Dalmaciju kako Ured tužiteljice nikada u svojim istragama nije ni dovodio u pitanje legitimnost hrvatskih oslobodilačkih akcija, niti je to predmet njihova zanimanja, nego se istražitelji bave pojedinačnim kršenjima međunarodnog prava, ratnih zakona i običaja te zločina protiv čovječnosti, pa se temeljem toga i podižu optužnice protiv pojedinaca.

Ove izjave glasnogovornice Hartmann nisu ništa novo jer je ona već nekoliko puta isto govorila kada su je novinari pitali o akcijama za koje je Haag zainteresiran. Kao što je poznato, istrage se vode o zločinima počinjenima tijekom dvije oslobodilačke akcije, koje su Haagu, s aspekta kršenja međunarodnog prava, zanimljive — Medački džep iz 1993. godine i Oluja iz 1995. godine.

— Dobrim i pozitivnim smatramo dio u kojemu Ustavni sud priznaje naše nadležnosti, odnosno ničim ne dovodi u pitanje međunarodno preuzetu obvezu suradnje Hrvatske s Haškim sudom — smatra glasnogovornica ureda Carle del Ponte u Haagu, aludirajući na ocjenu Ustavnog suda kako nije nadležan odlučivati protiv pojedinačnih odluka bilo kojega tijela Ujedinjenih naroda, odnosno da se dokazivanje krivnje za kaznena djela provodi isključivo u sudskom postupku pred nadležnim sudom pred kojim je podignuta optužnica. Ona je na kraju ponovila da se Haag ne zanima za oslobodilačke akcije Hrvatske vojske u Domovinskom ratu, u smislu da istražuje njihovu legalnost i legitimnost, nego pojedinačnim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava u sklopu oružanog sukoba.

Bisera LUŠIĆ

VLADAJUĆE STRANKE, IPAK, NISU RAZGOVARALE O ODNOSIMA U KOALICIJI

Ustavni sud osvjetlao obraz Republike Hrvatske

ZAGREB — S premijerom Račanom nisam razgovarao o novonastalim sukobima između HSS-a i SDP-a, o tome ćemo razgovarati sutra, izjavio je predsjednik HSS-a Zlatko Tomčić po izlasku sa sastanka predsjednika stranaka vladajuće koalicije u srijedu. Tomčić je ustvrdio kako se koalicija bavila važnijim pitanjima, a čelnici petorke neslužbeno su raspravljali o odluci Ustavnog suda oko slučaja Bobetko, te o potrebi da se čim prije sredi situacija u Saboru. To se odnosilo na stanje u saborskim odborima, gdje je poremećen odnos snaga oporbe i vladajućih. Tomčić je pojasnio kako to koči rad Sabora, te smanjuje njegovu učinkovitost.

Na pitanje je li lidere koalicijskih stranaka premijer Račan upoznao s informacijama prema kojima se Banski dvori dogovaraju s ljudima oko generala Bobetka da on ipak ode u bolnicu, Tomčić je odgovorio kako o tome nema nikakvih informacija. I predsjednik Liberalne stranke Zlatko Kramarić također je ustvrdio da predsjednici stranaka vladajuće koalicije o tome nisu razgovarali na sastanku u srijedu. Ustavni sud je svojom odlukom osvjetlao obraz Republike Hrvatske, rekao je Kramarić.