Slobodna Dalmacija: 14. 11. 2002.

JASNA OMEJEC, POTPREDSJEDNICA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE

Vlada je neprimjereno postupila kada je pohvalila naše izvješće

Što po Vašem mišljenju znači jednoglasno donesena odluka Ustavnog suda vezana uz Vladinu inicijativu u kojoj je od Vas tražila mišljenje o ustavnopravnim aspektima oslobodilačkih akcija Domovinskog rata?

- Prvo, ne radi se o odluci, nego o izvješću Ustavnog suda koje je Ustavni sud temeljem članka 104. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu RH poslao predsjedniku Hrvatskog sabora. Sukladno istom članku Ustavnog zakona, predsjednik je Hrvatskog sabora o našem izvješću obvezan izvijestiti zastupnike.

Izvješće ste dostavili i predsjednicima Republike i Vlade?

- Sukladno Ustavnom zakonu, njima smo izvješće poslali samo na znanje, a predsjedniku Hrvatskog sabora na postupanje.

Bez obzira na to što je inicijativa stigla od Vlade?

- Vladina inicijativa je bila samo faktički povod za pokretanje postupka, ali sama inicijativa Vlade RH nema značenje procesne pretpostavke za pokretanje tog postupka. Ona je inicijativa poput bilo koje druge koju može pokrenuti svaki građanin RH i Ustavni sud sam odlučuje hoće li pokrenuti postupak ili ne. Dakle, Vlada ni na koji način nije stranka u ovom postupku. Ustavni sud je sam pokrenuo postupak i o tome svojim izvješćem obavijestio Hrvatski sabor.

Što smatrate najbitnijim u izvješću? Ocjena da su vojne akcije bile u skladu s Ustavom RH?

- Da. Zaključak o ustavnosti oslobodilačkih akcija Domovinskog rata donesen je temeljem podrobnog prikaza, odnosno analize svih pravnih akata koji su bili mjerodavni za odnose koji su se stvarali u RH od 1990. do 1995. godine.

Možete li biti konkretniji?

- Pažljivo smo razmotrili i uzeli u obzir akte RH, međunarodne odluke, posebno rezolucije UN-a koje se odnose na stanje u RH i, što je posebno važno, u našem su izvješću prvi put izneseni "pravni akti" tzv. republike srpske krajine i njoj prethodećih "SAO Krajine" i "Srpske oblasti Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema". Dakle, cijeli razvoj te neustavne tvorevine koja se stvarala na okupiranom dijelu RH prikazan je u našem izvješću kroz "zakone i propise" koje su donosili. To je izvanredan dokumentacijski i pravno-povijesni materijal.

Je li taj materijal do sad korišten?

- Koliko mi je poznato, ovo je prvi put da se njime netko sustavnije bavi.

Zna li za njega Haag?

- Ne znam. Međutim, preporučujem nadležnim državnim tijelima da što prije donesu propise o postupanju s pravno-povijesnom građom i dokumentacijom iz tog razdoblja. Ta bi se građa trebala sistematizirati i prenijeti u Državni arhiv. To je bitno i zbog naše suradnje s Haagom.

Ustavni sud se svojim izvješćem distancirao, odnosno proglasio nenadležnim za slučaj Bobetko?

- Naše izvješće je načelne naravi. Na više mjesta u izvješću je posve jasno rečeno da Ustavni sud iznosi samo temeljne ustavno-pravne postulate koji vrijede za sve. Dakle, ne bavimo se pojedinačnim slučajevima, radnjama i događajima i naših ocjena o tome u izvješću nema. Što se tiče optužnice protiv Janka Bobetka, to je pojedinačni akt koji je temeljem svoje nadležnosti, propisane Statutom i Pravilnikom o postupku i dokazima Međunarodnog kaznenog suda, kao tijela UN-a, podigla tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda. A temeljem nadležnosti, citirat ću naše izvješće, Ustavni sud RH nije nadležan ocjenjivati ni suglasnost ni suprotnost općih akata UN-a i njegovih tijela s Ustavom RH, niti je u postupku zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda nadležan odlučivati protiv pojedinačnih odluka bilo kojeg tijela UN-a.

Hoće li izvješće utjecati na međunarodni položaj RH, odnosno kakvo je njegovo značenje za daljnju suradnju s Haagom, konkretno što se tiče slučaja Bobetko?

- To ne mogu komentirati. Međutim, za prilike u RH izvješće je, po mome sudu, izuzetno važno.

Zbog čega?

- Važno je radi stabiliziranja javnosti i smirivanja političke situacije. Posebno valja naglasiti da se našim izvješćem, što je izuzetno važno, prvi put u 12 godina posve jasno pravno kvalificiraju događanja u tom razdoblju i karakter Domovinskog rata.

Je li Haag dosadašnjim potezima, odnosno optužnicama dovodio u pitanje karakter Domovinskog rata i(li) osporavao njegovu ustavopravnost?

- To kao sutkinja Ustavnog suda ne mogu komentirati.

A možete li komentirati Vladinu pohvalu koju Vam je nakon usvajanja izvješća odaslala? Nije li to, najblaže rečeno, neprimjereno ponašanje?

- Mogu, ali u svoje ime, a ne u ime Ustavnog suda jer za to nemam mandat. Držim da je Vladin istup neprimjeren zbog toga što su tijela RH, pa tako i Vlada, dužna provoditi odluke Ustavnog suda, a ne komentirati ih, odnosno kritizirati ili hvaliti.

Vuk ĐURIČIĆ