Večernji list: 15. 11. 2002.

MANJINSKI ZAKON - HRVATSKA I DALJE U PROBLEMIMA

Pritisak OESS-a zbog manjina

Problemi i kašnjenja u donošenju zakona o manjinama bit će izneseni u izvješću Misije OESS-a idući tjedan u Beču

- Bili bismo jako zabrinuti kad bi Vlada zaista učinila velik korak unatrag i Saboru poslala novi prijedlog Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koji bitno odstupa od obećanja koje je dala manjinama, kao i od Nacrta zakona kakav nam je predočen u srpnju - upozorio je jučer Alessandro Fracassetti, glasnogovornik Misije OESS-a u Hrvatskoj. Prenio je ujedno razočarenje što o novim promjenama Vlada nije izvijestila predstavnike međunarodne zajednice niti je slijedila njihove savjete prilikom izrade zakona.

Misija OESS-a u Hrvatskoj zainteresirana je prije svega za način na koji će u zakonu biti regulirano pitanje lokalne samouprave, te za pitanje zastupljenosti manjina u parlamentu. U Misiji se ograđuju da sve informacije potječu od nezadovoljnih pripadnika manjine, te iz medija.

Voditelj Misije OESS-a Peter Semneby jučer prije podne sastao se s Furijem Radinom, koji je medijima već izjavio da Račanova vlada više nema njegovu potporu. Za poslije podne bio je najavljen i susret voditelja Misije s predstavnikom srpske manjine Miloradom Pupovcem.

Pitanje zaštite prava manjina u Hrvatskoj, odnosno stalno ponavljanje da je donošenje Ustavnog zakona o pravima manjina obveza koju je Hrvatska preuzela još uoči ulaska u Vijeće Europe 1996. godine, među glavnim je zadaćama Misije OESS-a u Hrvatskoj. Najave o sužavanju prava u odnosu na postojeće stanje te na već prihvaćena rješenja u Ustavu, kao što je omogućavanje dvostrukog prava glasa za pripadnike manjina, svakako neće požuriti dovršetak monitoringa OESS-a u našoj zemlji. Problemi i kašnjenja u donošenju zakona bit će opsežno "pokriveni" i u redovitom izvješću Misije OESS-a, tzv. progres reportu koji će sljedećeg tjedna biti predočen u Beču. Radna je varijanta izvješća prije mjesec dana uručena Vladi kako bi se izbjegli svi nesporazumi o njegovu sadržaju, no, navode u OESS-u, konačna bi varijanta mogla biti nepovoljnija upravo zbog problema s Ustavnim zakonom.

Redoviti izvještaj OESS-a bit će i osnova na kojoj će Europska komisija ocjenjivati koliko je Hrvatska odmakla u prilagodbi europskim političkim standardima. Od svih zemalja kandidatkinja koje će ove jeseni biti pozvane u Europsku uniju Komisija je prije svega tražila sređivanje manjinskih pitanja.

Sanja Despot