Slobodna Dalmacija: 16. 11. 2002.

HAAŠKO TUŽITELJSTVO S VELIKOM PAŽNJOM PRATI RAZVOJ SLUČAJA BOBETKO

Tribunal iznenađen Račanovim miješanjem u sudsku vlast

ZAGREB/HAAG — U centrali Haaškoga suda vrlo pažljivo prate razvoj događaja u slučaju Bobetko. Službeno, odlazak generala Bobetka u bolnicu komentira se riječima kako se situacija formalno-pravno nije promijenila jer Haag nije službenim kanalima izviješten o tome zbog čega Bobetku nije uručena optužnica i uhidbeni nalog pa njegova hospitalizacija stoga ništa ne mijenja na stvari.

Neslužbeno, naši sugovornici iz Haaga vrlo su zabrinuti, čak i neugodno zatečeni zbog izjava premijera Ivice Račana o tome da je on osobno dao bolesnom generalu jamstva da mu se optužnica neće uručiti u bolnici. U Haagu, naime, ne razumiju kako se premijer može tako javno "hvaliti" petljanjem u sudsku vlast i upozoravaju da takve izjave samo štete ionako narušenim odnosima Haaga i Zagreba. U slučaju da se tako i dogovorio s generalom Bobetkom, dodaju naši izvori, prvi ministar nije trebao to tako javno i na sva zvona prezentirati.

Čuđenje u centrali Tribunala tim je veće, naglašavaju suradnici haaške tužiteljice, zato što je Carla del Ponte tijekom svoga nedavnog boravka u Zagrebu nekoliko puta svojim hrvatskim sugovornicima sugerirala u dobroj namjeri da bi najpametnije bilo pokrenuti članak 59. po kojemu bi se otvorio prostor za dijagnosticiranje zdravstvenog stanja generala Bobetka, odnosno dolazak haaških liječnika koji bi onda i formalno utvrdili ono na što njihovi hrvatski kolege već odavno upozoravaju — da je general star i slab, narušena zdravlja i pod velikim pritiskom, te da ne bi mogao izdržati pritvor ili odlazak u Haag. Time bi cijeli slučaj poprimio znatno drukčiju dimenziju — nagađa se, naime, o obustavljanju postupka, a u Haagu ne zaboravljaju podsjetiti da su iščitavanjem hrvatskih medija redovito dobivali informacije o zdravstvenom stanju bolesnoga generala, ali ništa od toga nije stiglo službenim kanalima.

Zbog toga se u Haagu čude kako su mediji vrlo brzo shvatili od kolike je važnosti Bobetkov zdravstveni problem, a da tim istim putem nisu krenuli domaći dužnosnici. Podsjetimo, pravilo 59., čije se aktiviranje u Haagu očekivalo, podrazumijeva da država nije u stanju uručiti optužnicu i uhidbeni nalog nekom optuženiku, zbog bilo kojega razloga, pa onda cijelu situaciju preuzima Haag.

Da je pravilo 59. pokrenuto, smatraju u Tribunalu, stvari bi se drukčije razvijale; nitko ne bi poduzimao nikakve ishitrene ili nagle korake, nego bi, na temelju izvješća Hrvatske o tome da je general Bobetko bolestan, u Zagreb stigli haaški liječnici koji bi to i potvrdili. Zbog čega su se u Hrvatskoj oglušili na zahtjev o pokretanju pravila 59., haaški djelatnici ne žele nagađati, ali dodaju da im je ta mogućnost cijelo vrijeme bila "pred nosom". U centrali Haaškog suda ne zaboravljaju napomenuti kako je Hrvatska, umjesto na aktiviranje pravila 59., krenula u neodlučnu i iscrpljujuću pravnu bitku protiv Tužiteljstva i poslala podneske na optužnicu i uhidbeni nalog, o čemu će se u konačnici očitovati Žalbeno vijeće.

Nakon ocjene Ustavnoga suda o tome da su oslobodilačke akcije Hrvatske vojske bile legitimne i legalne, u Haagu na to nemaju nikakvih prigovora jer smatraju da u cijeloj priči nije bilo ništa sporno; Haag istražuje konkretne zločine i nema se namjeru baviti nečim drugim. No, isto tako se upozorava da je zbog svih političkih polemika istisnuta osnovna dimenzija zbog koje je Sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije i nastao, a to je da se sudski procesi vode prije svega zbog žrtava rata, što se, zbog korištenja Haaga u dnevnopolitičke svrhe, redovito stavlja u drugi plan, kada su u pitanju države za koje Haaški sud ima mandat.

Bisera LUŠIĆ

MINISTRI EU-a: HRVATSKA NE SURAĐUJE DOVOLJNO ...

U ponedjeljak se održava sjednica Vijeća ministara Europske unije, na čijem će dnevnom redu biti i suradnja država regije s Haaškim sudom. Tako se neslužbenim kanalima doznaje da će SR Jugoslavija i Republika Srpska biti ukorene zbog konstantnog izbjegavanja konkretnije suradnje i opstruiranja haaških potraživanja, a Hrvatska se neće naći u toj kategoriji, nego će našoj zemlji biti poručeno kako ne smije zaboraviti na svoje međunarodno preuzete obveze koje mora ispunjavati, i u slučaju kada je Haag u pitanju. Odnosno, u zaključcima Vijeća ministara trebala bi se naći rečenica da "u posljednje vrijeme, vezano uz neke slučajeve, Republika Hrvatska ne surađuje u potpunosti s Tribunalom".

OČITOVANJE ŽALBENOG VIJEĆA IDUĆI TJEDAN

Još uvijek se ne zna kada će biti održana sjednica Žalbenog vijeća u slučaju hrvatskih podnesaka na optužnicu i uhidbeni nalog protiv generala Bobetka. Naši izvori nagađaju da bi se očitovanje sudaca moglo očekivati idućeg tjedna.