Vjesnik: 21. 11. 2002.

Moguća istraga protiv tužitelja u slučaju Leutar

Sve se češće govori da bi mogli biti procesuirani tvorci ovog montiranog političkog procesa koji je istragu o stvarnim ubojicama Joze Leutara skrenuo na krivi put

SARAJEVO, 20. studenoga - Mustafa Bisić, sarajevski županijski tužitelj najavio je da će se Tužiteljstvo najvjerojatnije žaliti na oslobađajuću presudu za šestoricu Hrvata optuženih da su planirali i izveli atentat na tadašnjeg doministra unutarnjih poslova Federacije BiH Jozu Leutara: »Presudu još nismo dobili. Po primitku ćemo je proučiti i odmah uložiti žalbu, jer smatramo da je sud imao dovoljno dokaza koje smo prikupljali mjesecima. Sudski postupak u slučaju Leutar još uvijek nije završen. Ovo nije prvi predmet u kom je sud donio oslobađajuću presudu koja je nakon toga više puta ukidana. Podsjećam na ubojstvo Hakije Turajlića, potom slučaj Ibrahima Đedovića i druge, kazao je Bisić u intervjuu za sarajevski Dnevni avaz.

Podsjetimo, Sudbeno vijeće Županijskog suda u Sarajevu 12. studenog je oslobodilo Ivana Andabaka, Željka Ćosića, Dominika Ilijaševića, Zorana Bašića, Jedinka Bajkušu i Marija Milićevića optužaba da su u namjeri rušenja ustavnog poretka Federacije BiH ubili Jozu Leutara. 16. ožujka 1999. godine eksplodirala je podmetnuta bomba u Leutarovom službenom »golfu«, a od zadobivenih ozljeda doministar je umro u bolnici 12 dana kasnije.

Optužnica se uglavnom temeljila na iskazu takozvanog zaštićenog svjedoka broj 30 koji je teretio spomenutu šestoricu Hrvata kao navodnu urotničku skupinu. No, tijekom procesa ispostavilo se da je nevjerodostojan iskaz tog svjedoka, a otkrilo se da je riječ o poznatom kriminalcu i prevarantu Merimu Galijatoviću, bivšem članu Kažnjeničke bojne iz Širokog Brijega. Ostali iskazi, uključujući forenzična vještačenja nisu upućivali na krivnju optuženih, pa je nakon maratonskog sudskog procesa sudac Salem Miso naposljetku izrekao oslobađajuću presudu.

Tužiteljeva najava žalbe nije iznenađenje, jer je i u završnoj riječi tužiteljstvo tvrdilo da je zapravo krivnja dokazana, i potvrđeni iskazi zaštićenog svjedoka. No, u to očito vjeruje samo u tužitelj Bisić, a pitanje je da li doista i on. Najvjerojatnije je riječ o pokušaju da se u javnosti malo ublaži slika o debaklu tužiteljstva u ovom slučaju.

Osim toga, sve se češće govori da bi mogli biti procesuirani tvorci ovog očito montiranog političkog procesa koji je istragu o stvarnim ubojicama Joze Leutara skrenuo na krivi put. Osim tužitelja Bisića, sarajevski tisak proziva i bivšeg ministra unutarnjih poslova Mehmeda Žilića, njegovog zamjenika Faika Lušiju i druge.

Posebno je sporno pitanje isplate 500.000 maraka, polovine federalne nagrade raspisane za otkrivanje počinitelja atentata. Dio tog novca, čini se, otišao je lažnom, zaštićenom svjedoku, a zakonska osnova za isplatu nije postojala prije sudske presude.

Zamjenica ministra financija Federacije BiH Šefika Hafizović tvrdi da ovo ministarstvo od Ministarstva unutrašnjih poslova Federacije BiH još nije dobilo izvješće o utrošku pola milijuna maraka koje su trebale biti isplaćene zaštićenom svjedoku u slučaju Leutar. »Mi smo isplatili ta sredstva i ona su na raspolaganju MUP-u. Pretpostavljam da je sve rađeno kako treba, zajedno sa međunarodnom zajednicom, jer je i ona bila zainteresirana da se riješi slučaj.

Nezakonita isplata ovog novca također bi mogla biti predmet posebnog sudskog postupka.

Alenko Zornija