Vjesnik: 25. 11. 2002.

Kako preživjeti (još jednu) izbornu godinu

Netko bi mogao reći da je u Hrvatskoj svaka godina predizborna, i bio bi u pravu. Atmosfera permanentne kampanje građanima ove zemlje zamijenila je »permanentnu revoluciju« iz socijalističkog vremena. Ipak, htjeli mi to ili ne, sljedeća godina bit će predizbornija od drugih. Sisački željezni odred već je označio njen oštar početak

VIKTOR VRESNIK

Čemu se možemo nadati do sljedećih izbora?

Kaosu s ugrađenim amortizerima. Današnja vlast, srećom, nikada nije bila darežljiva s obećanjima pa ni sada ne treba očekivati nagli rast državnih plaća i mirovina ili poplavu povlastica (čega se sjećamo iz nedavne prošlosti), no poneki nepromišljen ustupak neće se moći izbjeći, jer nečim se ipak treba približiti biračima. Najjača stranka u oporbi je, dakako, sve dosadašnje zasluge ove vlasti već pokušala pripisati vlastitoj vladajućoj prošlosti, a za razliku od koalicije, oni i ubuduće mogu obećavati i nemoguće. Pa tko bude uvjerljiviji. Kako, međutim, preživjeti do izbora?

Može se, recimo, s priličnom sigurnošću tvrditi da su radnici Željezare bili instrumentalizirani od političke desnice, i da je sisački bunt ujedno bio novi početak borbe za vlast na gospodarskom planu. Ne može se, međutim, reći da Siščani nisu imali razloga za prosvjed. Ostanu li bez posla, a to je ono što im se upravo događa, oni ostaju i bez posljednje vidljive svijetle točke u budućnosti.

Sindikat metalaca možda i jest svojedobno trubio o pozitivnim stranama danas već bivšeg vlasnika Željezare Trubo Impexa i možda je to činio pod nečijim utjecajem, no je li radnicima trebao biti draži netko drugi tko je možda i djelovao pouzdanije, ali je unaprijed najavljivao otkaze?

Željezaru, međutim, nije prodavao sindikat nego Hrvatski fond za privatizaciju. Tamo su sjedili oni koji su morali hladne glave prosuditi kome prodati Željezaru pa se, ako treba, u pravo vrijeme posvađati sa sindikalcima. Nitko, dakako, nije htio preuzeti rizik. Netko to danas mora platiti.

Tijekom sljedećih godinu dana Vlada, koju hrvatski radnici još smatraju jedinim pravim krivcem za svoje nedaće, mora očekivati niz sličnih pa i žešćih prosvjeda. Oni će se, vjerojatno, kako bi se održala (politička) napetost, ponavljati u prilično stabilnu ritmu, sve bržem kako se budu primicali izbori.

Kao u nekoj dobroj sportskoj igri, Vlada takve poteze mora predvidjeti i pokušati ih što bolje i što bezbolnije neutralizirati. Za razliku od pravog sporta, Vlada to mora učiniti tako da i protivnik (jer svatko od njih je prije svega građanin Hrvatske) od svakoga njenog poteza ima i koristi.

Ne, ali svakako teško, skupo i ponekad bolno za vladajuće.

Recimo da Vlada uspije brzo pronaći novog strateškog partnera za Željezaru. Riječ će sigurno biti o kompromisu, jer danas teško da će netko pristati udomiti sve njene zaposlene.

Problem će tada biti novih stotinjak nezaposlenih Siščana, što je ipak bolje od sadašnje priče u kojoj treba spašavati cijeli Sisak. Tko, međutim, nastupa sljedeći? Tekstilci? Učitelji? Brodograditelji? Ribari? Seljaci? Kako njima udovoljiti a istodobno zadržati proračun, umiriti MMF, imati čime mahati pred oporbom, ostati uvjerljiv (ostalim) građanima? I ni po koju se cijenu ne vratiti opet »planskoj ekonomiji«.

Retorika tu više ne pomaže, traže se samo rezultati. No ako država i može jednom napokon pogoditi pravi recept za reformiranje državnoga obrazovnog sustava, nitko ne može natjerati privatne tekstilce (obućare, mljekare, trgovce...) da rade bolje, da poboljšaju uvjete rada i da smanje marže. A ne učine li baš to, neki od njih, vjerojatno, neće preživjeti.

Što, međutim, s onima koji nisu sposobni za takvu preobrazbu, jer do danas nisu prilagodili svoje pogone? Njima Vlada ne može i ne smije pomoći, iako će se i oporba i sindikati postaviti na glavu da je na to natjeraju. Pomogne li im, možda će u tom trenutku biti draža narodu, no taj isti narod više nije spreman platiti cijenu takve ljubavi.

Demagogija političkih protivnika priprema još jedan jak udarac.

Istodobno s rastućim socijalnim napetostima Vlada mora očekivati i novi val domaćeg pritiska na kunu. Poklekne li pak pred tim iskušenjem, a za tu će se priču zauzimati mnoga »ugledna imena« - vrlo će brzo loše završiti.

Nakon devalvacije kune teret nabujalih mjesečnih rata kredita teško bi podnijeli i poslodavci i građani. Lanac stečajeva koji bi uslijedio doveo bi na burze novu rijeku nezaposlenih, bankarima nove dužnike koji ne mogu otplaćivati dugove. Jamci bi skakali kroz prozore. Inflacija nakon koje bi slijedilo ukidanje valutne klauzule unatrag (pa da »kao nekad«, nakon inflacijske metle, otplatimo automobile i stanove odjednom, po cijeni jedne dnevnice ili manjoj) danas je utopija o kojoj ne treba ni sanjati, a od onoga tko je predlaže treba bježati glavom bez obzira.

A to da bi Hrvatima, devalvira li kuna, u Hrvatskoj život bio jeftiniji priča je za lakovjerne, čak i ako zanemarimo devizne dugove. Štoviše - spusti li se kuna za sugeriranih tridesetak posto, cijene će ubrzo skočiti za pedeset posto, jer će domaći trgovci i proizvođači, mahom majstori biznisa u inflacijskim uvjetima, odmah uračunati i mogućnost daljnje inflacije.

Ništa novo, ništa nepredvidljivo. A u toj se računici sto kuna odmah pretvara u sto četiri, pa onda... i tu je kraj jeftinom životu.

Vladi, dakako, preostaje i varijanta koja je možda neće dovesti do izborne pobjede, ali će zato olakšati posao svakome tko pobijedi. Počne li napokon, ne osvrćući se previše na zanovijetanja, odmah striktno provoditi zakone koje je sama donijela, proračun će ubrzo biti puniji, građani sigurniji i nesumnjivo jednom, na kraju, i bogatiji.

Kraj je, međutim, daleko, a izbori sve bliže.