Vjesnik: 27. 11. 2002.

Deset urednika na HTV-u dalo ostavke

Zbog razilaženja s glavnom urednicom Jasnom Ulagom-Valić razrješenje traže Kristić, Matković, Schmidt, Dražić, Kušec, Kostadinov, Margetić, Božinovska Živalj, Džidić i Vuković Siriščević / Četvorica urednika, među kojima Milić i Kovačević, nisu potpisnici

ZAGREB, 26. studenoga - Najnoviji događaji i razmimoilaženja na Hrvatskoj televiziji kulminirali su u utorak kad je desetero urednika nacionalne TV kuće Vijeću HRT-a uputilo zajednički prijedlog za razrješenje s dužnosti.

Prijedlog su potpisali Nikola Kristić (RJ Informativno-politički program), Damir Matković (RJ Zabavno-športski program), Branko Schmidt (RJ Umjetničko-dokumentarni program), Oliver Dražić (Program dnevnih informativnih emisija), Katja Kušec (Informativni program), Aleksandar Kostadinov (Zabavni program), Zoran Margetić (Program za djecu i mlade), Jasmina Božinovska Živalj (Umjetnički program), Lada Džidić (Program za kulturu) i Marija Vuković Siriščević (Znanstveno-obrazovni program).

Prijedlog za razrješenje nisu potpisala četvorica urednika: Božidar Domagoj Burić (Programska cjelina za kulturu, znanost i obrazovanje), Miro Branković (Dokumentarno-povijesni program), Goran Milić (Program kontakt političkih emisija) i Bruno Kovačević (Sportski program).

Objašnjavajući razloge za tu odluku, desetero urednika, među ostalim, ističe da »već duže vrijeme ne postoji komunikacija u programskim odlukama« između njih i glavne urednice programa HTV-a Jasne Ulage Valić.

Upozoravaju i na »stalno programsko razmimoilaženje« zbog čega »nisu u stanju zadržati uredničku a ni osobnu vjerodostojnost, te neovisnost programa« kojima su na čelu i za koje su odgovorni. Zbog svega toga zatražili su da Vijeće HRT-a razmotri njihov prijedlog već na sljedećoj sjednici, zakazanoj za četvrtak, 28. studenoga.

Kao kap koja je prelila čašu uredničkih neslaganja i prouzročila takav drastičan postupak članova Uredničkog kolegija, u Prijedlogu se navodi posljednji primjer nereda u središnjoj informativnoj emisiji od ponedjeljka, 25. studenoga, kad je »svojom neargumentiranom i samovoljnom odlukom glavna urednica dovela u pitanje djelovanje sustava koje je sama predložila i koje je Vijeće HRT-a prihvatilo«.

Podsjetimo, riječ je o Dnevniku emitiranom 25. studenoga, kad su u odjavnoj špici urednici u Informativnom programu - Nikola Kristić, Oliver Dražić i Katja Kušec - skinuli svoje potpise s te emisije tvrdeći da urednički ne mogu stati iza nje. Na odjavnoj špici tog su dana kao urednici bili navedeni samo voditelj i dnevni urednik Danko Družijanić te Zoran Šprajc, novoimenovani urednik središnje informativne emisije, čije je postavljanje, tvrde neki, i glavni kamen spoticanja, barem u ovom slučaju, između urednika »u ostavci« i glavne urednice.

Kao još jedan od razloga nesporazuma navodi se i nalog Jasne Ulage Valić, također od ponedjeljka, 25. studenoga, za novu odjavnu špicu Dnevnika na kojoj bi imena triju spomenutih urednika tek »protrčala« preko ekrana, zbog čega su ih oni »povukli«.

U Prijedlogu se ističe i da od lipnja neki od urednika programskih cjelina uopće nisu bili pozivani, niti su sudjelovali na sastancima uredničkih kolegija, čime se programsko vijeće de facto suspendiralo. Na temelju svega potpisnici ističu da podnose Prijedlog jer »ne možemo su-nositi posljedice postupaka s kojima se ne slažemo ni osobno ni profesionalno«.

Vjerojatno iz tog razloga Prijedlog za razrješenje nisu podnijeli samo urednici u Informativnom programu, već deset članova uredničkog kolegija iz svih programskih cjelina nacionalne TV kuće.

Kako neslužbeno doznajemo, Prijedlog je upućen ne samo Vijeću HRT-a, nego i ravnatelju Mirku Galiću, pomoćniku ravnatelja za Televiziju Vanji Sutliću te samoj glavnoj urednici Jasni Ulagi Valić.

Iako upućeni tvrde da je riječ o prevažnoj stvari da bi je Vijeće na sjednici 28. studenoga ignoriralo, postoji bojazan da bi predsjednik Vijeća Vlatko Silobrčić mogao odgoditi razmatranje Prijedloga iz proceduralnih razloga, jer Vijeću nije upućen u vremenskom roku od najmanje sedam dana prije održavanja sjednice. Ipak, ako na sjednici Vijeća netko zatraži da se Prijedlog za razrješenje uvrsti u dnevni red, vjerojatno će se o njemu odmah raspravljati.

Dženeta Čokić