Slobodna Dalmacija: 29. 11. 2002.

RAZGOVOR - DORIS PACK, ZASTUPNICA U EUROPSKOM PARLAMENTU I ŠEFICA IZASLANSTVA ZA JUGOSTOČNU EUROPU

S pravom ste osporili dio optužnice protiv Bobetka

Nikako ne mislim da je Hrvatska iznevjerila Europu jer suradnja s Haaškim sudom postoji. Čak ni iz Haaga ne dobivam više prigovore. Ljuti me što pojedine vlade u Europi ne pokušavaju shvatiti što se događa, pa poduzimaju korake koji uopće ne odgovaraju situaciji

Doris Pack zastupnica je u Europskom parlamentu, ujedno i šefica izaslanstva za odnose s jugoistočnom Europom. Njezin angažman oko Hrvatske tijekom rata dobro je poznat domaćoj javnosti, a s promoviranjem naše zemlje u europskim krugovima gospođa Pack nastavila je i kada je u pitanju približavanje Hrvatske Europskoj uniji. Stoga smo s Doris Pack razgovarali o trenutačnoj međunarodnoj poziciji Hrvatske, odnosima Hrvatske i Haaga i procjenama europskih parlamentaraca kako će se problemi na relaciji Zagreb - Haag odraziti na približavanje naše zemlje europskoj petnaestorici.

Kako Vi doživljavate situaciju oko Hrvatske i Haaga? Kako ona utječe na međunarodnu poziciju Hrvatske i je li stvorena atmosfera da je Hrvatska "podbacila" u očekivanjima europskih lidera?

Nikako ne mislim da je Hrvatska iznevjerila. Ako gledamo situaciju kako se razvija u odnosima vaše zemlje s Haagom, onda je jasno da suradnja postoji i ne vidim da se stvorila ikakva loša atmosfera. Čak ni iz Haaga ne dobivamo sada nikakve prigovore. Suradnja traje, u Zagrebu se odvijaju razgovori haaških istražitelja s pojedinim hrvatskim generalima koji su se tom pozivu odlučili odazvati. S druge strane, general Janko Bobetko je bolestan i nalazi se u bolnici. Mislim da u vezi s odnosima Hrvatske i Haaga nema razloga za neku veliku zabrinutost. Nitko nikada nije rekao da se od suradnje odustaje.

Dijele li to mišljenje i Vaši kolege u Europskom parlamentu?

Čini mi se da je tako. Naime, većina njih trenutačno nije previše zainteresirana za to pitanje jer ih muče neki drugi problemi. Oni pak koje malo više zanima ono što se događa s Hrvatskom, dijele moja razmišljanja. Kako je poznato, može se reći da sam o tom pitanju ja više informirana od ostalih pa sam korak ispred njih u tom smislu.

U Hrvatskoj je tijekom proteklih tjedana postojao jedan strah od mogućnosti da nam međunarodna zajednica uvede sankcije, bilo da se radi o tihim sankcijama ili otvorenim "kaznama" zbog navodne nesuradnje s Haagom. Je li to bila realna prijetnja?

Nažalost, u cijelom tom slučaju učinilo mi se da je Europska unija počela vrlo rano reagirati na ono što se događa u Hrvatskoj. U trenutku kada su počela stizati upozorenja iz Europske komisije, Hrvatska je krenula u pravnu bitku i podnijela je svoje prigovore Haaškome sudu jer je željela osporiti neke stvari u optužnici. Hrvatska je učinila ono što je mogla i tražila je da se neke stvari isprave - i ništa drugo!

Niste na dnevnom redu

To je urodilo time da će o svemu odlučivati Žalbeno vijeće u Haagu i ta će se odluka poštovati. Mislim da je trebalo više razumijevanja za te poteze.

Velika Britanija je u međuvremenu odlučila zamrznuti ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a upravo to je shvaćeno kao velika šteta za Hrvatsku i njezinu poziciju pred međunarodnom zajednicom?

To nije bilo dobro! Potrebno je shvatiti što se događa u vašoj regiji. Ponekad me ljuti to što pojedine vlade u Europi često toga nisu svjesne i poduzimaju korake koji uopće ne odgovaraju toj situaciji! Nadam se da će Vijeće ministara Europske unije to shvatiti. Osobno, situaciju u Hrvatskoj procjenjujem tako da vaša zemlja i dalje surađuje s Haaškim sudom i to u onoj mjeri u kojoj može surađivati!

Vi ste poznati kao prijatelj Hrvatske pa bi bilo zanimljivo čuti jeste li imali priliku o tome govoriti pred vašim kolegama u Europskom parlamentu?

Iskreno govoreći, to nikada nije bila tema u Europskom parlamentu. Slučaj Bobetko nikada nije bio na dnevnom redu pa nisam ni imala priliku nešto više reći o tome. Iznimka su neke kolege koje sam željela informirati o onome što se događa, a koji su pokazali interes. Ali, ponavljam, u Europskom parlamentu vaš slučaj nikada nije bio na dnevnom redu.

Je li to dobro ili loše za Hrvatsku?

To je dobro. U međuvremenu stvari su krenule dobrim putem.

Hrvatska će ipak i dalje imati suradnju s Haagom kao jednu od svojih najvažnijih međunarodnih obveza. Koliko će ta suradnja i dojam europskih zemalja o tome je li ona dobra ili loša utjecati na približavanje Hrvatske Europskoj uniji?

Suradnja s Haagom od najvećeg je značenja za sve zemlje u regiji! Haaški sud je formiran zbog ratnih zločina počinjenih na području bivše Jugoslavije. Hrvatska je bila dio toga, počinjeni su neki zločini i oni moraju biti kažnjeni.

Na dobrom ste putu

No, sve to treba napraviti na pravi način. Međutim, ako uzmemo za primjer slučaj Bobetko i ako se dogodi da u optužnici neke stvari nisu pravilno navedene, ako su pogrešne, onda se to mora popraviti i ono što se navodi mora biti precizno i točno. Zbog toga mislim da je sasvim u redu što je hrvatska Vlada zbog toga prosvjedovala i što je uputila prigovore na tekst optužnice na koji ima brojne ispravke. Haaško Žalbeno vijeće odlučit će o tome. Međutim, haaško pitanje nije jedino po čemu se ocjenjuje vaš napredak prema Europskoj uniji, dosta drugih pitanja treba riješiti koja su konkretne naravi. To se sve mora napraviti zato što zemlje koje se žele približiti Europskoj uniji moraju učiniti sve ono što su naše države, članice EU-a također morale prije napraviti. Hrvatska je na putu da to učini, trebat će vam vremena, ali krenuli ste.

Najavljeno je da će Hrvatska iduće godine podnijeti zahtjev za punopravno članstvo u Europskoj uniji. Mislite li da je spremna za to?

Hrvatska mora imati svoju šansu da postane članica Europske unije. Ona je tu šansu trebala imati tako da postane članica kada i Slovenija, ali problem je bio u tome što je trećina vaše zemlje bila okupirana četiri godine. Problem je bio i rat u Bosni i Hercegovini u koji je Hrvatska bila uključena, a to možete zahvaliti Slobodanu Miloševiću. Sada se situacija oko približavanja Europskoj uniji mora ubrzati, iako je jasno da za sve reforme koje vas čekaju također treba vremena. Sadašnjim kandidatima trebalo je 12 godina da to učine. Mislim da je Hrvatska na dobrom putu. Ponavljam, situacija s Haagom nije loša, suradnja se odvija i ako vaši dužnosnici procijene da je došao trenutak za podnošenje prijave za kandidaturu, oni će to i učiniti.

Međutim, neki su diplomati u Hrvatskoj sugerirali da bi možda bilo bolje odgoditi podnošenje zahtjeva za kanidaturu dok se prašina oko slučaja Bobetko i općenito suradnje s Haagom ne slegne. Kako to komentirate?

Ono što želim podcrtati jest da je slučaj Bobetko u fazi rješavanja i on će se riješiti ovako ili onako. Prvo, Bobetko je jako bolestan. Drugo, Hrvatska želi osporiti dijelove optužnice i ja se s tim slažem jer ono što je napisano, a vrlo sam pomno pratila što se tada događalo, nije točno. Treće, haaški istražitelji došli su u Zagreb i razgovarali su s ljudima s kojima žele razgovarati. Svi su spremni sudjelovati i pomoći onoliko koliko mogu. Tu nema problema! Ne može se sada odjednom kombinirati mogućnost Hrvatske da osporava dijelove optužnice koje ne smatra korektnim s njezinom željom da se kandidira za punopravno članstvo u Europskoj uniji! Međunarodna zajednica ne može uvijek sve to trpati u isti koš i kombinirati neke stvari na taj način. Drugačija bi situacija bila da Hrvatska ne surađuje s Haagom, ali vaša zemlja surađuje i to je činjenica!

Bisera LUŠIĆ