Slobodna Dalmacija: 30. 11. 2002.

SLUČAJ BOBETKO: PETEROČLANO ŽALBENO VIJEĆE ODLUČILO U KORIST ARGUMENATA TUŽITELJSTVA

Haag odbacio prigovore hrvatske Vlade

ZAGREB/HAAG — Haško Žalbeno vijeće odbilo je prigovore hrvatske Vlade na optužnicu i uhidbeni nalog za generala Janka Bobetka, čime su Banski dvori početkom listopada pokrenuli pravnu bitku protiv Tužiteljstva.

Petorica haaških sudaca — Mohamed Shahabuddeen, David Hunt, Mehmet Guney, Fausto Pocar i Claude Jorda, koji je predsjedao Žalbenim vijećem — odlučila su tako u korist argumenata Tužiteljstva, koje je tvrdilo da hrvatska Vlada nema pravnih temelja za prigovore jer optuženi general Bobetko nije ni bio u postupku izručenja, odnosno nije ni primio optužnicu. Hrvatska strana smatrala je, pak, kako je tekst optužnice protiv generala Bobetka sporan jer se u njemu navode brojne činjenične netočnosti, prema kojima ispada da je akcija Medački džep bila ilegalna operacija koja je služila za ostvarivanje zločinačkih ciljeva. Podsjetimo i na to da je hrvatska Vlada još prije najavila da će ispoštovati odluku haaškog Žalbenog vijeća, ma kakva god ona bila.

Uz odluku o odbijanju hrvatskih podnesaka, haaški suci priložili su i svoja mišljenja o slučaju generala Janka Bobetka; suci Fausto Pocar i David Hunt, koji se slažu s odlukom Žalbenog vijeća, naveli su tako da se Tribunal ne može baviti podnescima oko optuženika koji se nije ni pojavio pred Sudom, pa stoga podnesci hrvatske Vlade nisu održivi.

Međutim, iako je samo ta činjenica bila dovoljna za odbijanje prigovora, Žalbeno vijeće išlo je u detalje u svojoj analizi, odnosno bavili su se pitanjem mora li Haag prvo zatražiti intervju s osumnjičenikom prije negoli se potvrdi optužnica. Suci su se složili da takva obveza ne postoji. Također, s obzirom na hrvatske argumente kako Bobetko zadovoljava sve uvjete za privremeno puštanje na slobodu, čak i kada bi bio u haaškom procesu, suci Hunt i Pocar naglašavaju da je ta teza bez temelja, odnosno da se ne može govoriti o privremenom puštanju na slobodu za osobu koja se nije ni odazvala pozivu Suda.

Oni dodaju kako je sam Bobetko nekoliko puta javno kazao da se ne namjerava predati Haagu i da on osobno nikada nije zatražio od Suda mogućnost privremenog puštanja na slobodu te upozoravaju da Hrvatska nije ispunila svoju obvezu u suradnji s Haagom i uručila optužnicu umirovljenom generalu.

Bisera LUŠIĆ

FLORENCE HARTMANN: NA POTEZU JE HRVATSKA

Glasnogovornica Haaškog tužiteljstva Florence Hartmann u izjavi za naš list podsjetila je kako je hrvatska Vlada najavila da će ispoštovati odluku Žalbenog vijeća.

- Hrvatska sada treba odlučiti hoće li i dalje odbijati postupiti po svojim obvezama ili će djelovati u okviru suradnje s Haagom. Sada je vrijeme kada tu suradnju mora dokazati. Obveza Hrvatske je da u razumnom roku ispoštuje odluku Žalbenog vijeća, i mi u dobroj vjeri čekamo da se to dogodi. Ako postoje neki problemi, poput zdravstvenih, onda Hrvatska mora pokrenuti pravilo 59 i izvijestiti centralu Suda zašto nije u stanju uručiti optužnicu i uhidbeni nalog - naglašava Florence Hartmann. Kada hrvatska strana izvijesti Sud o tome, onda se otvara i mogućnost dolaska haaških liječnika u Zagreb kako bi pregledali generala Bobetka i utvrdili je li sposoban za sudski proces ili ne.