Slobodna Dalmacija: 09. 12. 2002.

U SRBIJI MANJE BIRAČA NEGO IKAD

Predsjednički izbori ponovno propali

Prema prvim neslužbenim rezultatima, na birališta je izašlo 44,8 posto birača, a najveću potporu dobio je Vojislav Koštunica i to oko 60 posto, drugi je s 35 posto srpski radikal Vojislav Šešelj, dok je treći Arkanov kum Borislav Pelević s četiri posto glasova

ZAGREB/BEOGRAD — Predsjednički izbori u Srbiji ponovno su propali zbog slabog odaziva birača. Naime, prema prvim neslužbenim podacima Centra za slobodu izbora i demokraciju na birališta je izašlo 44,8 posto birača što nije dovoljan broj pa će se, prema izbornim odredbama, novi predsjednički izbori ponoviti u roku od 60 dana. S obzirom da početkom siječnja ističe mandat aktualnom predsjedniku Srbije Milanu Milutinoviću, koji će po napuštanju te funkcije vjerojatno biti izručen Haaškom sudu, vršiteljica dužnosti predsjednika postat će Nataša Mićić, inače predsjednica Skupštine Srbije.

Neslužbeni podaci pokazuju da je Vojislav Koštunica dobio najveću potporu birača i to oko 60 posto, na drugom je mjestu srpski radikal Vojislav Šešelj sa 35 posto glasova, dok je treći Arkanov kum Borislav Pelević iz Stranke srpskog jedinstva koji je dobio četiri posto glasova.

Unatoč pobjedi i najvećem broju glasova, Koštunica neće postati novi predsjednik Srbije jer je za to bilo potrebno da na birališta izađe polovica birača u Srbiji, odnosno 3,3 milijuna građana. Ponovni neuspjeh izbora tumači se ne samo lošim vremenskim prilikama u nedjelju i općenitom apstinencijom birača zbog činjenice da im predsjednički kandidati nisu ponudili ništa novo, nego i zbog toga što je cijela predizborna kampanja bila vrlo pasivna i nije doprla do građana Srbije. Ovakav rasplet događaja potencirat će, pak, novu političku krizu naročito na relaciji Vojislav Koštunica — Zorna Đinđić budući da je Koštunica optužio srbijanskog premijera da je on kriv za bojkot izbora, neažurirane biračke popise i općenito stvaranje atmosfere u Srbiji da predsjednički izbori nisu bitni.

O tome da će izbori propasti govorili su već i prvi podaci koji su u redovito precizni Centar za slobodne izbore i demokraciju počeli pristizati od jutra. Naime, do 14 sati je izašlo svega 20 posto birača, što je bilo manje nego li u prvom i drugom krugu propalih predsjedničkih izbora u listopadu, a dogodilo se čak i to da na pojedinim izbornim mjestima nekoliko sati nije bilo nikoga, odnosno nije se prijavio nijedan birač.

Razlog propasti izbora je i u tome što se nakon fijaska u listopadu nije u potpunosti promijenio Izborni zakon koji datira još iz Miloševićevog doba pa je tako ukinuta odredba po kojoj na drugi krug mora izaći više od 50 posto birača, ali ta je odredba i dalje vrijedila za prvi krug što se pokazalo kao glavni razlog propasti izbora.

Zbog političkog opredjeljenja trojice kandidata, veliki dio građana namjerno je bojkotirao izbore jer nisu željeli dati svoj glas ni jednoj od konzervativnih, nacionalističkih pa čak i ekstremističkih opcija u Srbiji, a kako je od izborne utrke odustao Miroljub Labus, političar kojega se poistovjećuje sa prozapadnjačkom politikom u Srbiji, njegovi birači očito nisu izašli na izbore.

Ankete su pokazale da bi Koštunica lako pobijedio već u prvom krugu, no od pobjede ga je dijelio jedino potrebni postotak građana na biralištima. Ovo je druga nevažeća pobjeda Vojislava Koštunice na srbijanskim izborima u proteklih mjesec i pol dana pa aktualnom predsjedniku SR Jugoslavije prijeti da državnim preustrojem na Srbiju i Crnu Goru ostati bez svog radnog mjesta Bisera LUŠIĆ

Bisera LUŠIĆ

"STRAH I TREPET ĐINĐIĆU"

Vojislav Koštunica nakon što je ubacio svoj glasački listić nije zaboravio uputiti oštre riječi na račun svog glavnog političkog rivala u Srbiji, premijera Zorana Đinđića. Naime, suočen s mogućnošću propasti i ovih izbora, Koštunica je kazao da se zna kome odgovara nestabilnost, a kome stabilnost u zemlji, aludirajući na srbijanskog premijera.

Četnički vojvoda Vojislav Šešelj ustvrdio je pak kako je on najbolji kandidat kojega Srbija trenutačno ima i u slučaju da bude izabran bit će "strah i trepet Đinđiću i njegovim ministrima".