Novi list: 12. 12. 2002.

PRED DANAŠNJI SUMMIT EUROPSKE UNIJE U KOPENHAGENU

Povijesna odluka o širenju EU

U prvoj fazi trebaju se okončati teški pregovori oko financijskog paketa koji će se raspodijeliti između 10 novih članica

KOPENHAGEN – Čelnici zemalja EU okupit će se u četvrtak i petak u Kopehagenu na sastanku na vrhu na kojem treba biti donesena povijesna odluka o proširenju Unije s 15 na 25 država.

Na summitu u Kopenhagenu trebaju se okončati teški pregovori oko financijskog paketa koji će biti raspodijeljen između 10 novih članica u sljedeće tri godine. Time će biti okončana prva faza procesa proširenja, dok u drugoj fazi preostaje tehnički dio posla – potpisivanje sporazuma sa svakom novom članicom i njihova ratifikacija u parlamentima zemalja članica. Nove članice postat će Cipar, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Malta, Poljska, Slovačka i Slovenija.

Na summitu EU u prosincu prošle godine u Bruxellesu odlučeno je da se za proširenje izdvoji oko 40 milijardi eura, oko 2 milijarde manje nego što je bilo određeno 1999. u Berlinu. Međutim, nove članice neće samo primati sredstva iz europskog proračuna, nego će i uplaćivati. Za prvih osam mjeseci 2004. platit će oko 3,3 milijarde eura, a u iduće dvije godine po 5 milijardi eura. Prevedeno na razumljivije brojke, proširenje će koštati svakog od 380 milijuna stanovnika sadašnjeg EU oko 25 eura godišnje u sljedeće tri godine. Izvan ovoga kruga proširenja ostale su Rumunjska i Bugarska kojima je EU načelno obećao da će biti primljene 2007. Tu je još i pet zemalja jugoistočne Europe (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, SRJ Jugoslavija, Makedonija i Albanija) kojima EU namijenio Proces stabilizacije i pridruživanja i koje imaju status potencijalnih kandidata. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju za sad su potpisale samo dvije države – Hrvatska i Makedonija. Hrvatska je najavila da će početkom sljedeće godine podnijeti molbu za punopravno članstvo u EU, a kao najrazvijenija i najstabilnija od tih zemalja, očekuje da bi se mogla pridružiti EU 2007. Europsko vijeće koje okuplja šefove država ili vlada EU imat će na dnevnom redu i pitanje Turske, koja ima status kandidata, ali još nije započela pregovore o članstvu. Njemačka i Francuska predlažu da se s Ankarom otvore pregovori 2005. godine pod uvjetom da stabilizira demokraciju i gospodarstvo. Unutar EU postoje nesuglasja treba li uopće primati Tursku. (Hina)