Novi list: 14. 12. 2002.

NOVI SUKOB U VLADI – PRODAJA HVARSKOG TURISTIČKOG PODUZEĆA ODGOĐENA ZBOG HSS-ova PROTIVLJENJA

Račan zbog Sunčanog Hvara zaprijetio ostavkom

Stranke mogu raspravljati o strateškim temama, ali neprihvatljivo je da petorka ili pojedine stranke vladajuće koalicije odlučuju o svakom pojedinačnom slučaju, poručuju iz Vlade

ZAGREB – Zbog protivljenja HSS-a da Vlada donese odluku o prodaji hotelskog poduzeća »Sunčani Hvar«, premijer Ivica Račan u četvrtak ujutro je na sjednici užeg Vladinog kabineta svojim kolegama priprijetio ostavkom. Kako doznajemo, Račan im je poručio da se Vlada može voditi i bez njega.

Razlog za takvu reakciju upućeni nalaze u činjenici da se na sjednici koordinancije za gospodarstvo u utorak, na kojoj je pripremana ta točka za sjednicu, nitko nije usprotivio donošenju odluke da se »Sunčani Hvar« proda slovenskom poduzeću Terme Čatež, pa je članove užeg kabineta iznenadila reakcija HSS-a koji je oko tog pitanja zatražio dodatne razgovore koalicijskih partnera. Osim toga, za odluku da se dionice Sunčanog Hvara prodaju Termama iz Čateža po cijeni od 74,5 milijuna kuna uz dodatna ulaganja, glasao je i HSS-ov ministar poljoprivrede Božidar Pankretić na sjednici Upravnog odbora Fonda za privatizaciju, održanoj 2. prosinca.

– Stranke mogu raspravljati o strateškim temama, ali neprihvatljivo je da petorka ili pojedine stranke vladajuće koalicije odlučuju o svakom pojedinačnom slučaju, kazao nam je jučer jedan Vladin dužnosnik komentirajući zahtjev HSS-a da petorka ponovo raspravlja o Sunčanom Hvaru, jer je riječ o pitanju od nacionalnog značaja.

No, rasprava o prodaji Sunčanog Hvara, koja je završila skidanjem te odluke s dnevog reda Vladine sjednice, bila je, kako doznajemo tek dio duge rasprave zbog koje je Vladina sjednica u četvrtak kasnila više od sat vremena. Na Užem kabinetu je, zbog nesuglasica koje su se polako pretvorile u raspravu može li Vlada uopće funkcionirati na taj način, na koncu s dnevnog reda Vlade skinut i prijedlog odluke o rješavanju pitanja poduzeća Duhan iz Slatine.

Riječ je o prijedlogu HSS-a, usvojenom na Upravnom odboru HFP-a, da država otkupi potraživanja prema tom prezaduženom poduzeću od odvjetnika koji ih je preuzeo od Tvornice duhana Rovinj. Cilj pritom nije bio vratiti to poduzeće u vlasništvo države, već omogućiti da vlasnici Duhana postanu njegovi radnici, doznaje se u Banskim dvorima.

Potpredsjednik HSS-a Luka Roić jučer je za naš list izjavio da je Vlada odgađanjem odluke o prodaju Sunčanog Hvara uzela svojevrsni time out.

– Ova odluka vezana je za načelno stajalište HSS-a da se privatizacijski procesi moraju voditi na daleko studiozniji i selektivniji način. Potreban je dubinska analiza svih trgovačkih društava koja se privatiziraju, smatra Roić dodajući da se u privatizacijske odluke trebaju uključiti zaposlenici i lokalna samouprava.

Roić je odlučno odbacio mogućnost da se radi vezanoj trgovini u kojoj bi HSS popustio u slučaju Sunčanog Hvara ako bi dobio ustupke na nekom drugim stvarima.

Mirela KLANAC