Slobodna Dalmacija: 17. 12. 2002.

OPORBENE STRANKE ODBILE PODRŽATI NACIONALNI PROGRAM ULASKA HRVATSKE U EU

Za Europu - nespremni!

ZAGREB — Sastanak predstavnika vladajuće koalicije, na čelu s premijerom Ivicom Račanom, s predstavnicima oporbenih stranaka — osim s HDZ-om — održan u ponedjeljak, nije urodio plodom. Naime, oporbene stranke načelno podržavaju nacrt međustranačkog sporazuma kao i rezoluciju vladajuće koalicije, no ne žele dati potporu nacionalnom programu ulaska Hrvatske u Europsku uniju, jer ga vide kao SDP-ovu predizbornu platformu. Za utorak je tako najavljen sastanak oporbenih stranaka i očekuje se da će na tom sastanku biti dogovorena oporbena rezolucija bez obzira što HDZ ima svoju rezoluciju. Za srijedu je ponovno najavljen sastanak oporbenih stranaka s predstavnicima vladajuće koalicije.

Premijer Ivica Račan nakon sastanka je izjavio da ono što predlažu Saboru, a posebno strankama opozicije, jest stav da je ulazak Hrvatske u EU hrvatski strateški i nacionalni interes. Mislim da je dobro da nas svatko podupre i pomogne koliko može. U tom cilju, nastavio je Račan, pošto se u srijedu na dnevnom redu Sabora nalazi nacionalni program ulaska Hrvatske u EU, predlažemo i donošenje rezolucije o ulasku Hrvatske u EU kao i međustranački sporazum. Tim sporazumom stranke bi preuzele određene obveze da potpomognu ulazak Hrvatske u EU.

Razložili smo na sastanku nacrt rezolucije i međustranačkog sporazuma, što će oporbene stranke analizirati. Ono što smatram posebno važnim jest proaktivan stav Hrvatske spram ulaska u EU. Izuzetno je važno za našu zemlju da bismo pasivnim ponašanjem i čekanjem skrštenih ruku ojačali onu opasnost protiv koje se deklariraju sve političke stranke u Hrvatskoj, a to je regionalni pristup EU-u. Proaktivan stav udaljava nas od te opasnosti i omogućava individualan pristup Hrvatske EU-u i valoriziranje hrvatske sposobnosti da uđe u EU, kazao je Račan.

Na pitanje kako komentira činjenicu da će biti dvije rezolucije u Saboru, Račan je kazao kako je koalicija uputila nacrt svoje rezolucije i predsjedniku HDZ-a, a odbio je komentirati razloge zbog kojih će biti dvije rezolucije. Zašto na sastanku nije bilo IDS-a, bilo je još jedno novinarsko pitanje. Račan je uzvratio da se IDS našao između opozicije i vlasti pa da nisu htjeli brkati stvari, ali je najavio razgovore s IDS-om.

Na pitanje kako komentira izjavu Vladimira Šeksa da je vladajuća koalicija preuzela inicijativu HDZ-a vezanu za rezoluciju, premijer je odgovorio kako vladajuća koalicija dugo vremena tvrdi da je konsenzus oko ulaska Hrvatske u EU ključan za Hrvatsku. No, ako netko želi priznanje zato što predlaže da se konsenzusom usvoji rezolucija, mi ćemo se s tim složiti, ako je to jedini uvjet da do konsenzusa dođe.

Predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić došao je u zgradu Sabora pred sam kraj sastanka izjavivši da je o sastanku vladajuće koalicije i oporbe oko ulaska u EU čitao na vijestima Hine te da je nakon toga odlučio doći. Smatramo se oporbom i zbog toga sam došao, a pored toga mislim da kao bivši ministar za europske integracije o tome imam što reći.

Vladimir Šeks je izjavio da HDZ nije bio na spomenutom sastanku jer ne vide njegovu svrhu. Štoviše, Šeks ističe da će HDZ predložiti svoju rezoluciju koju upravo sada završava i prezentirat će se na zasjedanju Sabora u srijedu. Šeks je optužio vladajuću koaliciju da je ideju o rezoluciji uzela od HDZ-a.

Anto Đapić, kazao je kako se može očekivati eventualni konsenzus oko rezolucije i međustranačkog sporazuma. No taj konsenzus ne bi uključivao i konsenzus oko nacionalnog programa za ulazak Hrvatske u EU. Taj je dokument vrlo diskutabilan te za njega neće glasovati. S njim se složio i Ivić Pašalić, predsjednik Hrvatskog bloka, koji je kazao da ni njegova stranka neće dati glas za nacionalni program.

Zainteresirani smo za ulazak Hrvatske u EU, ali bojimo se da to nije moguće u kratkom roku. Potrebno je postići konsenzus oko nekih važnih pitanja između vladajuće koalicije i oporbe, a to je oko pretvorbe Haaškog suda, ali i odnosa sa susjednim zemljama. Neslužbeno, pak, doznajemo da neki oporbeni čelnici misle kako je realno očekivati da će se konsenzus postići oko rezolucije i međustranačkog sporazuma, no ne vjeruju da će biti konsenzusa oko nacionalnog programa za ulazak u EU.

Mate Granić, predsjednik DC-a, ističe da oporba već dva mjeseca predlaže rezoluciju oko kandidature za EU. Slaže se s tim da je početak sljedeće godine dobar timing za kandidaturu. No potrebno je inzistirati na tome da oporba i vladajući dogovore konsenzus oko nekih krupnih pitanja kao što su to postigle i neke druge zemlje u tranziciji. Naravno, tada bi taj konsenzus trebale poštovati stranke bez obzira tko bio na vlasti. Ovo je bio tek prvi sastanak, a u utorak će se oporba sastati i najvjerojatnije raspravljati o svom tekstu rezolucije, zaključio je Granić.

Anita MALENICA

SADRŽAJ REZOLUCIJE

U tekstu Rezolucije vladajuće koalicije, među ostalim, stoji da se utvrđuje kako je ulazak Republike Hrvatske u punopravno članstvo u EU strateški nacionalni cilj kojem će Hrvatski sabor davati punu i stalnu potporu. U tom kontekstu potvrđuje se opredijeljenost RH da se uključi u EU na temelju objektivnih individualnih postignuća. Obvezuje se da će se u potpunosti uskladiti zakonodavni pravni sustav RH sa standardima i pravnim stečevinama EU-a.

Kad je, pak, riječ o nacrtu međustranačkog sporazuma, u njemu stoji da bi stranke, tj. predsjednici stranaka, sklopili sporazum o potpori pristupanja Republike Hrvatske EU-u. Isto tako stoji da je ulazak Hrvatske u EU neupitan nacionalni i strateški cilj te da ulazak RH u članstvo EU-a neće u svom predizbornom i postizbornom djelovanju dovoditi u pitanje.

U nacrtu međustranačkog sporazuma stoji i to da će se poduprijeti podnošenje zahtjeva za članstvo RH u EU-u najkasnije do kraja veljače 2003., da će se podržati usvajanje u Hrvatskom saboru posebnih postupaka u siječnju, koji će omogućiti žurno usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s pravnim stečevinama EU-a, i to na temelju nacionalnog programa pridruživanja RH Europskoj uniji.

Nadalje stoji da će se podržati osnivanje posebnog tijela u Saboru koje će po sastavu i nadležnostima pridonositi efikasnom radu Sabora prema EU-u, da će se podržati imenovanje stalnoga glavnog pregovarača i pregovaračkog izaslanstva za pregovore o pristupanju RH u članstvo EU-a, i to najkasnije do lipnja 2003. To bi bilo isključivo na temelju stručnih i profesionalnih kriterija.

Isto tako, u nacrtu međustranačkog sporazuma stoji da će se osigurati da članovi političkih stranaka potpisnica ovog ugovora u izvršavanju svojih funkcija preuzmu osobnu odgovornost kako bi izvršna vlast pod njihovim rukovodstvom provodila sve obveze koje proizlaze iz sadašnjih i budućih ugovornih obveza s EU-om.