Večernji list: 17. 12. 2002.

ISTRAGA O HERCEGOVAČKOJ BANCI

Zlorabljena pomoć Hrvatske HVO-u

MOSTAR: Zoran Krešić

Privremena međunarodna uprava nad Hercegovačkom bankom objavila je da je raznim makinacijama u banci zloporabljeno 216 milijuna maraka proračunskog novca Republike Hrvatske namijenjenog vojnicima HVO-a i hrvatskim stradalničkim udrugama. U opsežnome privremenom izvješću objavljenom na 85 stranica privremene uprave 20 mjeseci nakon tenkovskog upada ističe se da je Hercegovačka banka bila iskorištena i za nasilnu promjenu Ustava BiH, očito aludirajući na uspostavu hrvatske samouprave u BiH.

Privremena upraviteljica Hercegovačke banke Toby Robinson je na konferenciji za novinare u Mostaru ustvrdila da je "dio novca od 647 milijuna maraka, koliko je dobiveno iz Hrvatske, iskorišten za pravu namjenu, velik dio, najmanje 216 milijuna DEM, preusmjeren je u druge svrhe". Izvješće je dostavljeno visokome predstavniku u BiH Paddyju Ashdownu koji će odlučiti o sudbini banke dok je kopija izvješća poslana i Federalnome tužiteljstvu.

Robinsonova je rekla da su se Uprava Hercegovačke banke i pojedini njezini dioničari ogriješili o sve dijelove Zakona o bankarstvu. Opisujući složeni projekt Hercegovačke banke i Hercegovina holdinga, kao i njihovih poslova, Toby Robinson je u izvješću spomenula brojna zvučna imena HDZ-a, poput Dragana Čovića, Ante Jelavića, Miroslava Prce, Ljube Ćesića Rojsa, Ivana Medića, Stanka Baje Sopte te pismo prvoga direktora banke Velimira Lovrića hrvatskome predsjedniku Franji Tuđmanu.

Izvješće posebno analizira odnos Hercegovačke banke i dioničara - tvrtke Monitor M, zatim Hercegovačke franjevačke provincije, Hercegovina gradnje, Soko Vita, MRM-a iz Ljubuškog, Eurobemma iz Čitluka te zaklada i udruženja kraljice Katarine, kralja Tomislava, HUM Čapljine te nogometnih klubova Brotnja i Širokog Brijega.

Robinsonova je, tvrdeći da bi se banka svakako sama uništila jer je bila nesolventna, navela kako je preuzimanje dijela vlasničkih udjela također obavljeno pod sumnjivim okolnostima, navodeći tvrtke Unija Soldo, Mepas Široki brijeg, Herce MB, Primus AD Mostar, Hercegovina gradnje, Croherca AG, Lijanoviće. Hercegovačka banka je u trenutku nasilnog upada SFOR-a 6. travnja imala 25 dioničara, tvrdi se u izvješću i dodaje da su iskoristili nezakonite pogodnosti u banci i na sumnjiv način dobivali zajmove.