Vjesnik: 18. 12. 2002.

Hoće li u borbi protiv antiamerikanizma SAD »kupovati« i strane novinare?

»Informativna operacija« američke vlade predviđa potkupljivanje novinara te angažiranje tvrtki za odnose s javnošću kako bi se »utjecalo na javno mnijenje i političke vođe neutralnih i prijateljskih zemalja«

ZAGREB, 17. prosinca - Suočena s rastućim antiamerikanizmom u svijetu, američka vlada razmatra razne mogućnosti kojima bi se zaustavio, ili barem ublažio, taj trend. Jedna od njih je i »kupovina« stranih novinara koji bi bili spremni pisati članke naklonjene »američkoj borbi protiv svjetskog terorizma«. Ideja o tajnoj »informativnoj operaciji« preko Pentagona, o kojoj je u ponedjeljak pisao list New York Times, već izaziva kritike i negativne reakcije u nekim američkim krugovima.

Taj plan predviđa potkupljivanje novinara te angažiranje tvrtki za odnose s javnošću kako bi se »utjecalo na javno mnijenje i političke vođe neutralnih i prijateljskih zemalja«, poput Njemačke, Pakistana, Kolumbije, Filipina te Bosne i Heregovine. Mogućnost da vojska dobije zadatak »vrbovanje« stranih novinara ili čak angažiranje vanjskih suradnika sa ciljem da organiziraju skupove podrške američkoj politici, strana je mnogima u Sjedinjenim Državama, pa se očekuje sve veći otpor prema njoj.

Ipak, neki upozoravaju da borba protiv terorizma mora uključivati i »kreativnu propagandu«, koja bi ublažila antiameričko raspoloženje što se sve više širi svijetom. Timovi stručnjaka trebali bi sad osmisliti novu strategiju kojom bi se pokušala »neutralizirati« negativna slika o Americi kao svjetskom policajcu koji se bez odobrenja Ujedinjenih naroda sprema upustiti u rat protiv zemalja što ih je sam proglasio »osovinom zla«.

Takva bi strategija uključivala, primjerice, i pokušaje da se umanji ili diskreditira utjecaj džamija i vjerskih škola jer su one, tvrdi se, »rasadište islamskih militanata i antiamerikanizma« na Srednjem istoku te u Aziji i Europi. Jedna od ideja koja je procurila u javnost je i otvaranje »umjerenih islamskih škola« koje bi tajno financirale SAD.

Svjesni da bi mnoge takve akcije, upravo zbog svoje tajnosti, bile na rubu zakona, protivnici »informativne operacije«, među kojima ima i vojnih stručnjaka, upozoravaju kako bi se mogle dogoditi brojne zloporabe, čime bi se samo izazvao suprotan učinak - daljnje širenje antiameričkoga raspoloženja u svijetu.

Gordana Tintor